Stjerner

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

gibson — 19. maj 2005, 11:35

Weblock har lige lavet en lille sjov gimmick. Alle brugere får nu nogle stjerner. Det er beregnet via en lille ligning der indeholder data om antal login, besøgstid, antal oprettede spørgsmål, antal indlæg i forum, udfyldt profil og artsliste osv. Hvordan ligningen er skruet sammen er en hemmelighed ;-)

Så nu kan man se hvor aktive de forskellige brugere er. Blot en lille hyggelig gimmick :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Peter Jensen DGK — 19. maj 2005, 11:36

Er det nu en god idé gibson ?

Med venlig hilsen
Peter Jensen DGK

Clausl — 19. maj 2005, 11:39

Ih, hvor skægt - klasker mig på lårene og kan slet ikke holde op med at grine over den lille sjove gimmick :-)
Jeg ser det mere som en bedømmelse af brugerne - som på den hedengangne Aquaa...............

Men fair nok - jeg kan godt leve med at blive bedømt !

Mvh.
Clausl

|Neo| — 19. maj 2005, 11:42

Hmm bare der ikke blir oprør....Man ved aldrig hvad folk gør for at få en stjerne....ehe....

Med venlig hilsen
Martin Rasmussen

gibson — 19. maj 2005, 11:42

Peter, hvis det viser sig at være en dårlig idé, så må vi deaktivere den igen. Det kommer jo an på om folk kan se det som blot en sjov lille gimmick, eller om man føler sig personlig krænket. Jeg har været i forum-gamet længe, så man skal aldrig sige aldrig. Det er i hvert fald lavet i en god mening :-)

Thomas, Du finder ud af det med tiden :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Peter Jensen DGK — 19. maj 2005, 11:42

Kan man ikke slippe for denne gimmick????? Den mulighed har man da på Aquaforum (heldigvis)

Med venlig hilsen
Peter Jensen DGK

fo_dk — 19. maj 2005, 11:43

Hvorfor er du dog herinde clausL når du nu ikke kan li Off-topic???

Syns det er en sjov ide......problemet er bare at linselus som jeg selv vil få stjerner uden at være særlige eksperter.....hehe

Men hvis det tages som en sjov gimmick........så er det jo hyggeligt, ikk

Kærlig hilsen
fo

gibson — 19. maj 2005, 11:44

Peter, skal vi prøve at lade det kører 14 dage inden vi snakker om at aflive det igen?

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Clausl — 19. maj 2005, 11:47

Ikke kan li' off-topic ??? Hvad taler du om Fo ?

Mvh.
Clausl

fo_dk — 19. maj 2005, 11:47

Hov og det gælder først fra idag.....øvøv den skal da tælle tilbage i tiden hehe

NÅ men forvent en masse vrøvl fra mig.........kan jeg lave mere???????

Kærlig hilsen
fo

gibson — 19. maj 2005, 11:47

Thomas, det er jeg helt enig i. Derfor kan det fjernes igen hvis det bevæger sig i en uheldig retning. Vi kan jo kører en forsøgsperiode og se hvordan det går. Hvis folk kommer op og skændes over det, eller at det medfører andre uheldigheder, så er det nemt at fjerne igen :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

fo_dk — 19. maj 2005, 11:48

🙂

Kærlig hilsen
fo

gibson — 19. maj 2005, 11:52

Systemet måler ikke hvor god man er, men hvor aktiv man er. Intet andet! :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Line — 19. maj 2005, 11:52

Det er vel derfor (så hemmelighedsfuldt:) at det er skruet sammen vha ligning ?
Så lille Lars og Jens ikke får storhedsvanvid 🙂

Lad se - man kan jo fjerne det igen. Det er da meget sjovt (selvom jeg ikke må få nogen - snöft) og Brib kun har een (har han fornylig gjort noget slemt 🙂 ?

Jeg har også set andre lignende systemer, hvor folk fik "et navn" - begyndende med "æg" - senere "larve" - senere ehmm "fisk" osv osv.. 🙂 Når folk (teoretisk set) ville opnå en status af blåhval - fandt på titler (som ireglen helst skulle være lidt grumme... som "Skrækken fra norden".. og sådan..

Det er jo kun skæg og ballade.

Men lad os se, hvad I alle sammen siger til det 🙂


Hilsen
Line Sörensen

Wolverhampton — 19. maj 2005, 11:56

Jeg synes personligt, det er en meget dårlig idé, også rent visuelt. Til gengæld er det godt at der står admin ud for jeres profiler.

Mvh.
Wolverhampton

Steen — 19. maj 2005, 12:11

det lyder som en hyggelig og sjov idé :-)

Mvh
Steen

AndreasDK — 19. maj 2005, 12:29

Jeg må indrømme jeg også er en smule skeptisk.

Kunne man ikke lave den funktion så brugere kunne bedømme andre brugeres svar?
På den måde ville det være ens viden der blev bedømt fremfor ens aktivitet.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

Peter Jensen DGK — 19. maj 2005, 12:31

Hvorfor kan man ikke vælge om man vil have stjerner? Man kan jo vælge om man vil udfylde profiler og artslister m.v.

Men selvfølgelig det er de fleste der bestemmer.

Så er spørgsmålet bare:

"Om de fleste er de bedste, eller bare de fleste"

(Niels Hausgaard)

Med venlig hilsen
Peter Jensen DGK

gibson — 19. maj 2005, 12:33

AndreasDK,

Kender du eksperten.dk?
Der gik folk helt bananas på hianden nu når man skulle vurdere om andre var gode eller dårlige 😀
Denne her er helt uskyldig, den viser bare hvem der er mest aktive. Den klogeste kan godt have 1 stjerne, mens en helt grøn nybegynder kan få fuldt hus. Den viser nemlig kun aktivitet, det andet tør jeg ikke lave... :-P

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

AndreasDK — 19. maj 2005, 12:34

Jeg synes det ville være en dårlig udvikling hvis nogle havde stjerner og andre ikke.
Det er enten eller.

Jeg er dog stærk modstander af at man skal bedømmes på ens aktivitet.
Så hellere en bedømmelse fra brugerne så det afspejlede kvaliteten af de svar man kom med.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

gibson — 19. maj 2005, 12:34

Peter Jensen DGK> Fordi det ikke er lavet endnu. Giv det nu lige 14 dage :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

AndreasDK — 19. maj 2005, 12:37

Gibson: Nej, den side har jeg aldrig brugt.

Jeg forestillede mig noget i stil med bedømmelserne på www.edbpriser.dk, hvor man giver nogle stjerner og en skriftlig bedømmelse.
Denne kunne fx være "Line/Schwich er en person jeg stoler fuldt og fast på når det gælder vandkvalitet. Hun er efter min mening den bedste her på AS indenfor dette emne!".
Stjernerne skulle så vise et gennemsnit af de givne.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

Peter Jensen DGK — 19. maj 2005, 12:43

Line/Schanwich? Nu skal du ikke blive wasservanig Andreas :-)

Med venlig hilsen
Peter Jensen DGK

Peter Jensen DGK — 19. maj 2005, 12:44

Ok gibson...Jeg venter 14 dage :-)

Med venlig hilsen
Peter Jensen DGK

gibson — 19. maj 2005, 12:45

AndreasDK,
Det tror jeg vil skabe ballade!
Men ok, hvis folk kan have en aktivitets-indikater uden at flyve i flæsket på hinanden, så kan vi da overveje det på et tidspunkt :-)


De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Dingy — 19. maj 2005, 13:01

Ha ha... jeg kommer til at tænke på den ugentlige ballade der var på aquaforum over pointsystemet.

Jeg syntes det er en sjov gimmick. Hey, jeg har minsandten også humor.

Line — 19. maj 2005, 13:25

Haha pas nu på hvad du skriver Brib - sæt nu folk render rundt og knalder hovedet ind i enhver toiletdör for at få flere stjerner...

Jamen tak for de pæne ord Andreas 🙂, men der kan man jo se, hvor subjektivt og fölsomt området er - for - der er faktisk flere herinde som har langt bedre styr på det kemiske end jeg 🙂 Da jeg interesserer mig for det og forstår en lille brökdel (og i det hele taget ikke kan lade være med at blande mig) - svarer jeg nok generelt uden for meget teknisk fnidderfnadder, og det kan jo være det netop kommer "bedre igennem" end de höjst avancerede svar.

Derfor tror jeg, det vil være meget meget svært og uretfærdigt med ratings på brugernes kvalitet. Ja - man aner en hvepserede forude.
Det ville jeg nok helt klart anbefale, at AS ikke skulle göre.

Det skal være hyggeligt og rart for alle her - uanset indfaldsvinklen man har til det.

Jeg synes, jeg har været til eksamer, pröver og tests nok her i livet. Dette er jo hobby - her hvor man har et pusterum, slapper af og nyder noget man lide.
Og et godt fællesskab med andre ligesindede.


Hilsen
Line Sörensen

gibson — 19. maj 2005, 13:34

Btw. Man kan klikke på stjernerne :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Clausl — 19. maj 2005, 13:40

Nej, det kan man sør'me :-)
Så forstår jeg bedre at de er kommet på, nu har de jo en funktion - man kan klikke på dem - det har sikkert været savnet længe ;-)

Som nævnt længere oppe i tråden - tror jeg det vil være en god idé at lave det stjernehalløj som et til- eller fravalg, så man frit kan vælge om man vil være med på stjernejagten eller ej.

Mvh.
Clausl

Peter Jensen DGK — 19. maj 2005, 13:43

Selvom du er cichlidemand, har du da humor Clausl:-)

Med venlig hilsen
Peter Jensen DGK

Clausl — 19. maj 2005, 13:44

;-)

Mvh.
Clausl

gibson — 19. maj 2005, 13:45

Hej ClausL;

Du er da i dit sarkastiske hjørne idag ;-)
Vi forventer at voksne mennesker kan ignorerer stjernene hvis de irreterer, i hvert fald i en prøve periode ;-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Line — 19. maj 2005, 13:46

Jeg kan allerede höre den næste bruger skrive det: " Stjernekrigen" *S*

Lad os nu lige tygge på det. Og se tiden lidt an.
Som Gibson siger - intet er nemmere end at pille det af igen.
I skal bestemt ikke trækkes med noget, som ikke falder i god jord. Men lad os se.

Hilsen
Line Sörensen

Clausl — 19. maj 2005, 13:51

He he, Gibber - nej slet ikke.
Jeg synes bare det er lidt at gå i en skæv retning at begynde at rate brugerne - hvorfor ikke blot koncentrere sig om aqua-hobbyen fremfor at folk skal måles og vejes på hvor meget de bruger siden.
Essensen i den her side er vel for brugerne ikke hvor mange stjerne de kan opnå, men derimod hvor meget gavn de har af feedbacken fra de andre brugere.
Om de andre brugere er 2 eller 5-stjernede kan vel være ligegyldigt - det viser blot hvor mange gange de er logget ind på siden - det kan man jo gøre mange gange uden at blive end bedre akvarist af den grund.....ingen nævnt - ingen glemt.

Men for mit vedkommende , så kan i blot måle løs - jeg synes bare det er en skæv drejning for en ellers god side !

Mvh.
Clausl

gibson — 19. maj 2005, 13:55

ClausL,

"Essensen i den her side er vel for brugerne ikke hvor mange stjerne de kan opnå, men derimod hvor meget gavn de har af feedbacken fra de andre brugere. "

Jeg tror ikke der er nogen der er uenige i at de gode svar er vigtigere end stjernerne. Men hvis jeg lige skal læse tråden igennem igen, så kan jeg heller ikke se nogen der har sagt andet :-)


De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Clausl — 19. maj 2005, 14:00

Jamen, så er vi jo enige - ville blot tilkendegive min mening om point-systemet på en ellers god side... og det gentager jeg gerne : "jeg synes bare det er en skæv drejning for en ellers god side ! "

Men det er jo bare min mening - ikke at den skal indgå i Jeres overvejelser, men nu har jeg tilkendegivet hvad jeg mener om stjernesystemet.

Mere var der såmænd ikke i det - og alt er skrevet med et glimt i øjet i håb om at ingen er blevet fornærmet over at jeg ikke synes idéen er god.

Kan i have en fortsat stjernegod dag !


Mvh.
Clausl

Line — 19. maj 2005, 14:04

Selvfölgelig skal din mening indgå, Claus. Helt klart. Og jeg synes, det er nogle gode meninger, du har der.

Jeg har blot vænnet mig til, at man skal vænne sig lidt.

Så ser vi 🙂

Hilsen
Line Sörensen

gibson — 19. maj 2005, 14:05

Ingen sure miner herfra clausl... 😀

Jeg mener bare ikke man kan tale om at tage nogen drejning. Altså at en aktivitets-gimmick skulle være et alternativ til de gode svar kan jeg ikke følge. Jeg tror hverken det vil give flere gode svar eller færre gode svar :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

fo_dk — 19. maj 2005, 14:07

Stjernekrig hoho.......jeg vil da osse rose nogen....kan begynde med de kære herinde som gider handle med et gammelt fjols som mig.....dernæst skal den bedste cichlideside i DK have tons af ros for en lækker og meget brugbar side....som desværre bare er i krise lige nu (efter min mening....så lad lige vær med at skyde mig)......og til alle brugerne som former denne side og kan leve med diverse sjov og ballade tråde.....uden for meget ståhej.
Til sidst til sidens ADMIN's og foreningen i sig selv for at overtage en fantastisk side og gøre den endnu bedre.

KEEP IT UP FOLKS

PS: lad nu programmørerne lege lidt med siden.....ingen er proffe herinde....alle er lige sååååååååååååå sjov og ballade skal der til for at overleve i denne så kedelige verden med fokus på materialistiske værdier --> selvet.dk


Kærlig hilsen
fo

elisabethen — 19. maj 2005, 14:21

Skal lige prøve 😀

Mvh.
Elisabeth Schrøder

gibson — 19. maj 2005, 14:27

Der har været et par misforståelser kan jeg se i min indbakke!

Systemet er lavet i dag, og tæller først fra idag. Derfor er alle i morges startet med 1 hvid stjerne :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

fo_dk — 19. maj 2005, 14:30

men det bliver jo en sport at få 3 først hehe
kun 8 der har 2



Kærlig hilsen
fo

Monza24v — 19. maj 2005, 14:31

Kan man få søstjerner?

Med venlig hilsen
Morten Hansen

gibson — 19. maj 2005, 14:34

Monza,
Prøv at spørge i saltvandskategorien 😀

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Peter Jensen DGK — 19. maj 2005, 14:35

Må dem der får 3 stjerner kalde sig Salamidrengene??? ;-)

Med venlig hilsen
Peter Jensen DGK

fo_dk — 19. maj 2005, 14:38

Har lige et ??: how many is - several fewer than many?????

En amerikaner vi har kan ikke svare....kan i??

Kærlig hilsen
fo

gibson — 19. maj 2005, 14:42

Peter,

Ja de må gerne kalde sig for "De tre-stjernede salamidrenge" :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Peter Jensen DGK — 19. maj 2005, 14:42

Det er mindre end mange!!!! Hvad problem skulle der være i det?

Med venlig hilsen
Peter Jensen DGK

fo_dk — 19. maj 2005, 14:44

giv mig et tal hehe

Kærlig hilsen
fo

Peter Jensen DGK — 19. maj 2005, 14:46

3

Og tak til gibson;-)

Med venlig hilsen
Peter Jensen DGK

West — 19. maj 2005, 15:33

Måske det så også var en ide at give gule kort, hvis man vrøvler for meget for at opnå stjerner. De gule kort kunne så trække fra i stjernerne.
Det skulle jo gerne være sådan, at man kun skriver når der er brug for det. Det er før set, at man i en tråd går ind og skriver "det ved jeg desværre ikke noget om", og hvis vi alle gør det, så får vi vel mange stjerner, men det gavner ikke siden 🙂

gibson — 19. maj 2005, 15:35

West, ikke nogen tosset idé!!!

:-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

AndreasDK — 19. maj 2005, 15:38

Hvilken fordel skulle der være i at der blev trukket i stjernerne når disse alligevel kun måler aktivitet?

Ej, jeg tier stille om stjernerne i 14 dage hvorefter jeg vil komme med min mening.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

Line — 19. maj 2005, 15:43

Det bliver sjovere og sjovere - istedet for at trække i aktiviteten (det er lidt som at subtrahere bananer fra æbler?)
kunne der uddeles "næser" som stod ved siden af stjernerne. LOL.

Hilsen
Line Sörensen

gibson — 19. maj 2005, 15:43

AndreasDK, hvis der er nogen der skriver en masse indlæg for at få stjerner, så kan man jo straffe dem ved at fjerne en stjerne. Logisk ik? :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

gibson — 19. maj 2005, 15:44

hæhæ Line 😀

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Line — 19. maj 2005, 15:46

Arrj - der vil give Andreas ret. Som sagt (hvad du ikke nåede at se i dit svar): bananer og æbler. To forskellige ting.
Så ved man jo slet ikke, hvor man er henne.

Hilsen
Line Sörensen

Catplat — 19. maj 2005, 16:20

Man kommer jo helt i sanghumør af denne stjernesnak 😮) Smukt som et stjeeeerneskuud...

Hvis stjernerne ikke viser hvor ”god” man er, men bare hvor aktiv og hvor længe man har været her, hvad er så problemet? Det gør da bare siden lidt mere underholdende. Og hvad er der nu i vejen med underholdning?

Hvis folk vil poste indlæg af den simple grund at få stjerner, så er det da barnlige folk (på den negative måde). Det kan vel også ses på indlæggene så… Næh, man kan jo også prøve at gå mod strømmen og bestræbe sig på så FÅ stjerner som muligt ;o)

Fo> Taler vi om stimefisk? Fordi så er Peter Jensens svar '3' nok meget godt ramt 😀

Venligst
catplat

fisker29 — 19. maj 2005, 17:07

Det er en fino ide med mig.. Jeg syntes da det er ok at f.eks folk som leverer læsestof og andet til siden for en stjerne, hvis det er det, når bare det ikke lige bliver til en konkurrence i Stjerner...
De bedste hilsner
Jesper Andersen

fo_dk — 19. maj 2005, 17:19

cat og peter: hvordan kan det være 3.....uddyb og begrund lige med de danske oversættelser af ordene.

jeg vil konkurrere i vrøvl.....kunne der så ikke være bananer for indlæg i akvarierelaterede tråde og æbler for OT tråde?????

Kærlig hilsen
fo

Dingy — 19. maj 2005, 18:25

pladder pladder pludder...

Sorry, jeg kan ikke lade være når Finn inviterer 😉


Kærlig hilsen
Tine Krogh

Catplat — 19. maj 2005, 21:33

Jeg synes det lyder ubehageligt med karakterer. Så ryger det afslappede. De stjerner skal altså nok ikke tages så alvorligt...

Hi hi brib, skulle det være en straf? *s*

fo> "How many is - several fewer than many?" = Hvor mange er en del mindre/færre end mange?
Svaret må være: Det kommer an på hvad vi taler om =) Taler vi om stimefisk, må man da sige, at 3 er en del mindre end mange!
Men taler vi derimod om stjerner, så... 😉

Venligst
catplat

fo_dk — 19. maj 2005, 22:28

det er med eller mindre taget fra CISCO's curriculum.....så vi kæmper for at tyde det -🙂

Der er engelsk - engelsk amerikansk og CISCO engelsk (volapyk)

Kærlig hilsen
fo

Steffen Kbh — 20. maj 2005, 00:07

Jeg mener det er lidt overflødigt, med sådan et "karakter" system af stjerner. Man skal jo ikke være ret hurtig for at finde ud af, hvem på AS der der har brede skuldre.

Vh.
Steffen Kbh

fo_dk — 20. maj 2005, 00:16

brede skuldre=sludre-hoveder eller???

*GG*

Kærlig hilsen
fo

Bo Christensen — 20. maj 2005, 07:29

Markeringen af hvem der er admin, er meget smart.
Stjernerne kan jeg ikke rigtig se, hvad skal bruges til.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Wolverhampton — 20. maj 2005, 11:08

Kan I ikke lave det sådan at man kun kan se stjernerne om natten???? Så slipper vi andre for at se på dem ;-) Nej helt seriøst så synes jeg de skal fjernes igen, både fordi ratingen alligevel ikke kan bruges til noget (hvorfor skal den så være der?), og desuden fordi stjernerne forstyrrer synsindtrykket når man skimter siderne igennem. Håber virkelig I afliver dette projekt, da der jo ikke er nogen der støtter positivt op om det, andet end "lad dem nu", "vent nu og se", "nu er det jo alligevel lavet" osv.

Mvh.
Wolverhampton

fo_dk — 20. maj 2005, 11:39

Vi må vist ha en demokratisk afstemning og det minder mig om at få på TO DO-listen at lave små afstemninger????

Så kan vi virkelig se demokratiet virke lokalt...hehe

Kærlig hilsen
fo

soffi — 20. maj 2005, 13:04

Ja jeg synes godt nok også det er langt ude med de stjerner, man kan jo sagtens se hvem der er aktive herinde alligevel, og det at man er aktiv behøver jo ikke at betyde at man aner hvad man snakker om.
Jeg har set sådanne rating systemer ødelægge flere sider som jeg så ikke bruger mere da der kommer alt for meget tom snak i kampen om at få en højere rating.

Det er jo ikke nogen konkurrence det er vel en side hvor vi skal hjælpe hinanden sagligt og ikke bare fyre en masse lort af.

Mvh.
Svend

Line — 20. maj 2005, 14:17

Hej webfolk og alle andre

Jeg synes hermed, at vi skal tage det af igen - uden at give mere tid.
Der er ikke overvejende bifald for det .... (så skal övrige tilhængere ihvertfald skynde sig at melde sig).
Det var en sjov ide - det kunne være blevet hilst velkomment - men blev det ikke.

Weblock skal have tak for sit kreative indfald - det er alletiders med indfaldsrige ideer. Keep up the good work !!!!!!

Er vi så enige om, at vi bibebolder betegnelsen Admin? Lyder til at være en god ide.

En anden ide:

Akkurat som titlen Admin for os bag AS....

At der bliver givet en gruppe titler fri, som folk kan vælge udfra?

Grov ide (det kan jo være så meget forskelligt) men FRIVILLIGT, HVIS folk vil sende et "signal" ud under brugernavn:

"Ny i akvaristikken"
"Længerevarende Akvarist"
..........
.....
.......
"Den tekniske Akvarist"
"Akvarist efter naturmetoden"
"Fast inventar på AS"

-----
*S* - det er sværere end jeg troede - lige at finde på noget. Tag det ikke for for meget. Blot ideen, ikke? Måske det også er en skidt ide. No problem.

Hilsen
Line

gibson — 20. maj 2005, 14:35

Weblock er væk indtil på mandag.
Jeg foreslår han i første omgang blot fjerner det i forummet, men at det bliver i profilen?

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Line — 20. maj 2005, 14:43

Det kunne være en god ide.
Eller måske blot i stedet for stjerner - en lille statistik, antal login, antal indlæg, antal artsbeskrivelser, antal artikler.....

Hilsen
Line Sörensen

AndreasDK — 20. maj 2005, 14:44

Gibson:

Det synes jeg lyder som en god ide, men hvorfor ikke nøjes med at lade "Seneste login" være i profilen?
Det er vel det eneste man kan bruge til noget.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

AndreasDK — 20. maj 2005, 14:45

Hvis i beslutter jer for at beholde aktivitetsskalaen under profilerne kunne i overveje at skifte stjernerne ud med små LAN stik, da det dermed vil virke mindre elitært og understrege at det bare er en aktivitetsskala.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

Line — 20. maj 2005, 14:48

Hej Andreas

"Det synes jeg lyder som en god ide, men hvorfor ikke nøjes med at lade "Seneste login" være i profilen?"

Det forstår jeg ikke - hvad skal det bringe? At der står man loggede ind for X minutter siden ? Måske jeg misforstår dig?


Hilsen
Line Sörensen

gibson — 20. maj 2005, 14:49

I første omgang siger jeg at han skal fjerne stjernerne fra forummet :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

AndreasDK — 20. maj 2005, 15:56

Line:

Jeg mener at det er den enste funktion man kan bruge til noget, da man vha. funktionen kan se om en person ignorer en tråd eller om vedkommende bare ikke har været online nogle dage.
Ignorer vedkommende behøver man jo ikke sidde og forvente et svar.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

Steffen Kbh — 20. maj 2005, 19:03

Jo jo i skal fjerne dem.
Jeg har nemlig kun en stjerne (som 98,8% af os alle)
En aktivitetsskala under profilerne syntes jeg er lidt bedre, hvis man abselut vil lave en "rating".

Vh.
Steffen Kbh

Janne — 20. maj 2005, 19:04

Hmm, jeg vakler lidt mellem at fjerne dem og lade dem blive, da jeg har to stjerner nu... Ville jo gerne være nr 2 til at få 3, hehe....

Mvh.
Janne

Steffen Kbh — 20. maj 2005, 19:15

Bare rolig Janne, hos mig har du allerrede fire, når du så vinder Den fede (el grande lotto) får du den sidste stjerne.

Vh.
Steffen Kbh

heller — 20. maj 2005, 19:25

Ja ja mon ikke jeg snart er på vej til de 3 også - he he

Med venlig hilsen
heller

Maria Emmer — 20. maj 2005, 20:27

Jeg synes da det er sjovt nok med lidt nyt 🙂 Så kan man se hvem der har et liv ved siden af AQ og hvem der ikke har... :-D

Mvh.
Maria Emmer

Søren — 20. maj 2005, 20:38

Ja lad dem for guds skyld blive, jeg har også 2 stjerner, måske snart 3 :-) og hvad mener du med det Maria ???? ...fnYssS.....selvfølgelig har vi da et liv foruden AS og vores Akvarier... der er jo også....øhH... der er .. øh øhbøø........ hmmmmmm...... ;-D
kh Søren

Steffen Kbh — 20. maj 2005, 20:45

*G*

Vh.
Steffen Kbh

Maria Emmer — 20. maj 2005, 20:48

Søren- ja det er det jeg mener...*gg*

Mvh.
Maria Emmer

fo_dk — 20. maj 2005, 20:50

så er der jo større linselus end mig.......tak for kampen Thomas!!!!!!!!!

Kærlig hilsen
fo

soffi — 20. maj 2005, 20:50

he he

Mvh.
Svend

soffi — 20. maj 2005, 20:50

*GG*

Mvh.
Svend

soffi — 20. maj 2005, 20:51

Får jeg mon snart nogen stjerner ... hmm... tjae gider så ikke kommentere det mere

Mvh.
Svend

gibson — 20. maj 2005, 21:47

Måske vi alligevel skal lade det kører i 14 dage inden vi beslutter noget?

Fx til d. 1/6-2005?

Så har alle også nået at se det....

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

fo_dk — 20. maj 2005, 21:58

og afslutte med en afstemning HEHE


Kærlig hilsen
fo

gibson — 20. maj 2005, 22:10

Ja så må vi få lavet en afstemningsfunktion....

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Søren — 20. maj 2005, 22:30

Nu har jeg lige været i de støvede billed arkiver, og fandt et rigtigt sødt billed af mig som er lagt ind som profilbilled, det burde da give mig mindst 2 stjerner ekstra oveni hatten, ik Gibber *GG*
kh Søren

Steffen Kbh — 20. maj 2005, 22:46

Selvfølgelig skal du det Søren.
Jeg har været spejder siden 1987 og burde have min 18 års-stjerne, så det er vel på sin plads med et stjerne-system der dækker min erfaring (18 stjerner), ik-ås?

Vh.
Steffen Kbh

Søren — 20. maj 2005, 22:51

joooo da Steffen, såen må det være ;-)
nat nat herfra...... tror jeg...
kh Søren

Steffen Kbh — 20. maj 2005, 22:55

Nat nat Søren, her på en stille Fredag. -her er så stille nu-

Vh.
Steffen Kbh

fo_dk — 21. maj 2005, 04:38

Så blev jeg nummer 2......hehe....og thomas har 66 flere logins end mig....hehe

nogen af os er jo på 24/7.....så login burde tælle som 0(NUL) er han så mere aktiv end jeg?????

Kærlig hilsen
fo

fo_dk — 21. maj 2005, 04:57

Og så rundede vi 100 logins.

og med de tyve artsbeskrivelsr jeg kommer til at lave sååååååååååååååååå.....kom igen thomas.

Kærlig hilsen
fo

fo_dk — 21. maj 2005, 04:58

PS: Thomas svar lige på din mail...hoho

Kærlig hilsen
fo

fo_dk — 21. maj 2005, 05:57

Så er jeg alene LOL

Kærlig hilsen
fo

Bo Christensen — 21. maj 2005, 08:29

Udløser det en eller anden for for jackpot, når man når op på 5 stjerner?

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Clausl — 21. maj 2005, 08:34

Ja, så kan man så se hvad det medførte det her stjernesystem.
Ingen nævnt, ingen glemt - men det er sgu da for useriøst - blot fordi man jagter stjerner ????

Mvh.
Clausl

Bo Christensen — 21. maj 2005, 08:43

Derudover ser det ud som om, at den tæller så hurtigt, at mange indenfor kort tid, vil være på 5 stjerner.
Og hvis alle alligevel er på 5 stjerner, kan det jo ikke rigtig bruges til så meget - synes jeg.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

fo_dk — 21. maj 2005, 08:48

Så du indrømmer det kan bruges....hehe....så må stjernene jo udvides. Iøvrigt burde tælleren laves så rigtig goe ting som artsbeskrivelser og artikler talte med og som meget.

Kærlig hilsen
fo

Bo Christensen — 21. maj 2005, 08:50

Beklager hvis jeg gav udtryk for at det kunne bruges til noget.
Det mener jeg absolut ikke det kan.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

gibson — 21. maj 2005, 09:23

Der er lang vej til tops.... Du er langt fra halvvejs når du har 5 hvide stjerner.

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Bo Christensen — 21. maj 2005, 09:33

Aha så der kommer farver på. Måske de også kunne blinke lidt og spille en lille fanfare, når de skifter farve 🙂
Nå jeg har vist fået fortalt min mening om stjernerne. Jeg holder inde indtil afstemningen.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Maria Emmer — 21. maj 2005, 10:39

fo: du er sq tosset... har du indrettet akvarie på "første sal" med al det vand du hælder ud af ørene...?? 🙂)

Mvh.
Maria Emmer

fo_dk — 21. maj 2005, 10:51

haha det må være det eller alderen 🙂 Måske de djævle jeg har opfostret who knows

Kærlig hilsen
fo

AlocDrol — 22. maj 2005, 21:35

Jeg synes nu at ideen er god nok, jeg kan personligt godt lide at kunne se hvor aktive folk har været her på siden, og er da også på en eller anden måde sikker på at hvis der var uoverensstemmelser mellem nogle i en besvarelse på mit indlæg, så ville jeg nok ligge størst vægt på dem der har 3 stjerne mere end de andre. Bare som et eksempel, for har da set folk der har skrevet herinde om noget de slet ikke har forstand på, og dermed forvirret en ny bruger til henholdsvis AS eller akvariehobbyen...

Venligst
AlocDrol

Clausl — 22. maj 2005, 22:02

Nu kan jeg kun tilføje at jeg har set folk med mange stjerner - uden at de har været med til at bidrage til noget sagligt - ingen nævnt, ingen glemt.

Stjernerne er ikke til andet end useriøs jagt på at have flest mulig stjerner - ikke at man bliver en dygtigere akvarist af at have et hav af stjerner. Det faktum mener jeg er bevist ... eller rettere sagt sagligheden er en mangelvare i indlæggene fra de folk jeg tænker på med mange stjerner - igen vil jeg sige : " Ingen nævnt - ingen glemt "

Mvh.
Clausl

fo_dk — 22. maj 2005, 22:05

-🙂 den tager jeg på mig og vil fluks lave en ny tråd LOL

Hvon har vores fælles ven det......du lavede lidt rav derovre?????

Kærlig hilsen
fo

pete — 22. maj 2005, 22:22

stjerne er ikke andet end bruger betonet, det kan jo også være den med flest spørgsmål som har flest stjerner.

viden omkring akvarier har intet med stjerner at gøre.

Hilsen
pete

fo_dk — 22. maj 2005, 22:36

en ny bruger med 30 års erfaring.....er vel rimelig ekspert....men har kun en stjerne!!!!!!

som det blev udlagt fra start......en sjov gimmick....som WEBLOCK hyggede sig med


Kærlig hilsen
fo

pete — 22. maj 2005, 22:37

en ny bruger vil nok bare ikke se det sådan

Hilsen
pete

fo_dk — 22. maj 2005, 22:56

jeg er ret sikker på at i nok skal fortælle ham/hende det heheheheheheheheheheh

Kærlig hilsen
fo

pete — 22. maj 2005, 23:00

ja men ingen vil tro os da vi ikke har mange stjerner

Hilsen
pete

fo_dk — 22. maj 2005, 23:16

hihi....ja det er jo et problem.......men da du jo har rost mig til skyerne kan jeg være rolig og plapre videre.......

Kærlig hilsen
fo

Bo Christensen — 23. maj 2005, 12:52

Ja nu er det jo ikke fordi jeg interesserer mig for de der stjerner, MEN PRØV LIGE AT SE MINE FINN 🙂

Med venlig hilsen
Bo Christensen

fo_dk — 23. maj 2005, 15:30

hihi.....de tæller godt de beskrivelser


Kærlig hilsen
fo

Søren — 23. maj 2005, 17:01

Imponerende...... og med kun 26 login.... kunne være jeg skulle få lavet mine beskrivelser *LOL* ;-D

Kærlig hilsen
Søren

cab — 24. maj 2005, 15:17

Apropos nyttesløse funktioner - når nu stjerne varierer i farve afhængig af aktivitet, kunne man jo gøre det samme med de 5 bogstaver i admin - så kunne vi jo alle se hvilke admins der bestilte noget ;-)

Mvh.
Carsten

Kareelia — 18. januar 2007, 10:12

Hvor er det sjovt at læse den virak stjernesystemet skabte da det blev lavet.
Af og til kan man da godt fornemme at der går sport i det der med stjernerne for nogen.
Det er vel naturligt hvis man ikke har så meget andet at gå op i, Men her næsten 2 år senere synes jeg ikke at "stjernespam" er et kæmpe problem. 🙂 Siger jeg og kommer med det samme i tanke om tidspunkter hvor det har irriteret.. hehe.. Men en sjov gimmick, - det synes jeg faktisk det er! Og det er KUN i de første uger som bruger man er sikker på at der er substans bag stjernerne. 😉

Med venlig hilsen
Karina

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.