hjælp til indretning af 37,5 liters akvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Thomas-horn — 2. juni 2005, 17:19

er der nogen der vil tegne en tegning på pc.. (( hvordan jeg kan indrette mit akvarie til sommerfuclgcichlider))
de er vildt fangede..,

Nogen der ved om det er nemmer af få unger med vildt fangede neonfisk en amindelige??

Mvh.
Thomas-horn

Janne — 2. juni 2005, 17:26

Sommerfugleciklider skal gerne have masser af planter, og nogle få flade sten de kan lægge æg på.
Vildtfangede fisk er generelt sværere at opdrætte end fisk, der i flere generationer er opdrættet i akvarier.

Mvh.
Janne

Catplat — 2. juni 2005, 17:31

Jeg tror ikke nogen ligefrem gider lave en tegning for dig (det kan selvfølgelig være jeg tar fejl, jeg gider bare ikke 😉. Men du kan nok hente inspiration i akvariebøger og som Janne skriver i billeder af andre akvarier.

Hvad er målene på akvariet da (siden du skriver det er langt)? Spagnum i vandet gør det blødere...

Venligst
catplat

Catplat — 2. juni 2005, 18:03

Hov, det svar ovenover skulle jeg have givet i din anden tråd: http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?cat=1&id=125428#125428

Forvirring - undskyld. Nå, men her vil jeg svare på dit neon-spørgsmål til gengæld. Den almindelige neon "P. innesi" er meget nememre at opdrætte end den røde "P. axelrodi" (som oftest er vildtfanget).

Venligst
catplat

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.