Labeotropheus trewavasae yngel

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Dr_dalby — 4. juni 2005, 14:34

Hej allesammen, vi søger lidt erfaring med disse fisk.
Vi har nu i et stykke tid haft 5 Labeotropheus trewavasae (1 lilla/blå han med orange finne, 2 orange/"hudfarvede" hunner med små mørke pletter, 2 sorte). Den ene orange og den ene sorte fik for ca 3 måneder siden på samme tid munden fyldt med æg, hvilket har resulteret i ca 20 stk småfisk - nogle er orange med få pletter eller tynde sorte striber på halefinnen og nogle er sorte med striber på tværs af kroppen (hvilket den store lilla også har). Er det ikke pudsigt at de 2 fik æg samtidig (jeg tænker på om æggene måske kan stamme fra den ene hun og den anden så har samlet nogen op? Kan det ske? Eller får de orange kun orange yngel osv.?).
De 5 store fisk har overhovedet ikke rørt, jagtet eller prøvet at æde de små fisk, så det har været en udramatisk fornøjelse at se dem vokse, men nu er der efterhånden ved at være overfyldt i akvariet. De små fisk er vel en 3-4 cm og "sviner" mere og mere. Vi bliver derfor nødt til at skille os af med ynglen, men hvad kan man få for disse småfisk? (Hvis nogen er interesseret bor vi i Århus C)

Håber der er nogen der kan hjælpe med svar

Mvh Christina og Christian

Dr_dalby — 4. juni 2005, 14:43

De 2 orange hunner er magen til fiske i forgrunden på dette billede:
http://www.akvariesiden.dk/galleri_ny/pic_details.php?pid=3593

Hannen ligner denne på kroppen:
http://www.akvariesiden.dk/galleri_ny/pic_details.php?pid=3582
men finnerne ser næsten ud som på denne med gule ægpletter:
http://www.akvariesiden.dk/galleri_ny/pic_details.php?pid=3581

gibson — 4. juni 2005, 15:09

Den voksne fisk der er blå med rød finde er en Labeotropheus trewavasae thumbi west. For ganske kort tid siden havde jeg nogle unger af dem gående. Da de var 3 cm. lignede de overhovedet ikke forældrene. De var nærmest grå med sorte streger såvidt jeg erindrer. Men i dag er de magen til forældrene :-)

Så det bliver spændende at følge deres opvækst!

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

jan — 5. juni 2005, 03:42

Labeotropheus trewavasae thumbi

Med venlig hilsen
Jan Andresen



jan — 5. juni 2005, 03:46

Med venlig hilsen
Jan Andresen



saolosi — 7. juni 2005, 22:16

når de fårst er startet på at yngle er de ikke til at stoppe igen.

De bedste hilsner
johan

saolosi — 7. juni 2005, 22:17

har meget yngel

De bedste hilsner
johan

Dr_dalby — 13. juni 2005, 16:35

Hej Allesammen
Så kom en kammerat forbi med et digitalkamera, så her er lige et billede af ynglen og de lykkelige forældre.

Mvh Christian



saolosi — 13. juni 2005, 19:20

flot men hvor gamle er de ca. de ser ikke ud til at være rat gamle

De bedste hilsner
johan

gibson — 14. juni 2005, 06:50

Fint familiefoto :-)

Det ser ud til det er ungfisk der har fået unger :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

numse-fisken — 14. juni 2005, 13:01

dr-dalby. kommer du fra dalby på sydsjælland
Med venlig hilsen
Casper

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.