Deling af planter?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Line — 17. juli 2005, 20:42

Jeg har lige købt 3 nye planter; Anubias, Microsorium og Samolus. Kan nogen af disse planter deles?
Vil rødderne ikke være synlige hvis man sætter Anubias-planten fast på evt. en trærod med snor eller lignende?

Med venlig hilsen
Line

Janne — 17. juli 2005, 20:53

Anubias og Javabregnen kan du bare knække over i to - de har en kraftig jordstængel/rhizom, hvorfra blade og rødder skyder ud. Samolus tror jeg ikke umiddelbart er nem at dele, med mindre der er flere planter i potten.
Anubias på trærødder ser flot ud, med rødderne der efterhånden gror fast på roden og videre nedad. Jeg har vedhæftet et billede af en af mine Anubias, der blev sat fast på roden for en måneds tid siden. Den er nu så småt ved at gro fast, så jeg snart kan tage elastikken af.

Mvh.
Janne



Line — 17. juli 2005, 21:03

Tak for det hurtige svar:)
Javabregnen skal den også vokse på en sten eller rod? Kan den ikke være i gruset?
Samolus planten ser ud til at være 4 små planter i en. Så tror jeg vil forsøge at skille den.
Den plante jeg har i midten af mit akvarie (se profil) er dette også en Javebregne bare meget lysgrøn?

Med venlig hilsen
Line

darmann — 17. juli 2005, 21:05

jeg har også en Anubias den har siddet der i ca. 3år
beklager det er blevet efterår i mit akvarium eller så har jeg ikke fået fjernet bladene

Med venlig hilsen
Darmann



Janne — 17. juli 2005, 21:12

Javabregnen kan godt sættes ned i gruset, men du skal være omhyggelig med at rodstokken/rhizomet er over gruset, ellers rådner den. Den vokser nok lidt bedre på en rod eller sten, men det andet kan også lade sig gøre. I et par af mine akvarier lader jeg den bare stå, der hvor jeg vil have den, med rødderne ude i vandet.

Mvh.
Janne

PiranhaBoss.dk — 17. juli 2005, 21:17

Både Anubias og Javabregne kan sættes i gruset, men rhizomet må helst ikke være dækket, da det siges at kunne påvirke væksten negativt. Derfor kan det være bøvlet at få planterne til at blive på plads, indtil der er skudt rødder ned i bundlaget.
En anden ting ved især Anubias, er at de ikke har egentlige gribe-anordninger, men fastholder sig på f.eks. trærødder, ved at stikke deres egne rødder en i revner og andet, hvor deres rødder så gror sig så tykke at planten ikke kan "lette" uden at knække.


Mvh.
PiranhaBoss.dk

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.