Akvariereol - hvor mange cm. støtte i kanten af akvariet er nødvendigt/og på hvor mange sider ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MOK — 12. august 2005, 19:18

Jeg går også og sysler med tanken om en lille reol - hovedsagelig til guppier, måske lidt malleavl mv.

Planen er, at det skal være 54 ltr. glasakvarier og at selve reolen skal laves af 38x57 lægter, men er det nok ?
Det vil være "gavl/akvarie/gavl/akvarie/gavl" (hvis det er til at forstå *s*)

Er det nok med understøtning i front og bag eller skal der også være tværstivere under akvariet i enderne (planen var at lægge tværgående lægter uden på "gavlene" således at akvarierne står inde mellem gavlene(det er sq svært at beskrive).

Ydermere havde jeg tænkt mig låger i fronten, men så vil akvarierne kun blive understøttet på ca. 2 cm. lægte foran.

Er jeg helt ude i tågerne )

Mvh.
Morten

TorbenC — 12. august 2005, 19:35

Et normalt Akvariestativ understøtter kun rundt i kanterne, medmindre de er voldsomme store!
Ved 54l vil jeg sige at at understøtte det rundt i kanterne!

Bjarne — 12. august 2005, 21:45

Hej
#2 Lige en korrigering., i et normalt akvarie"stativ" altså reol, står akvarierne kun på 2½ cm og kun på længdesiden
2½ cm er lig med dimensionen på normal porsa-rør.

De bedste hilsner
Bjarne

thomas.b — 12. august 2005, 21:50

Det er nok at understøtte det i kanterne..men lav en midt i så er akvariet noget nemmer at få på plads.. byg rerolen 1 cm. breder en akvarierne er.

dako — 13. august 2005, 08:15

Jeg har også tænkt lidt på at skulle få en akvarie reol op, hvis jeg ikk jeg skal have fat i et større akvarie 🙂.. Men har ingen idé om hvordan den kan laves. Ville være fedt hvis jeg kunne få fx. 2x 63 liter, og et 128 l ind 🙂 Skal jo prøve lidt med opdræt *G*
Ergo.. Råd søges.

Med venlig hilsen
Mads Frederiksen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.