Vandskift i nyopstartet akvarie...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
søs — 14. august 2005, 18:53
Det har kørt et stykke tid uden fisk, hvor jeg podede vandet, både med vand fra mit første akvarie, samt via pumpe svampen... nu har det kørt i en uge med fisk, og jeg sad og spekulerede over, om jeg egentlig kan skifte vand i akvariet, som jeg normalt gør en gang i ugen/hvar 10. dag, eller om et rimeligt opstartet akvarie skal køre lidt længere før vandskift??
Venligst
søs 😮)
Bo Christensen — 14. august 2005, 19:00
Der er jo endnu ikke en særlig stor bakteriekultur i et nystartet, så affaldsstofferne bliver ikke nedbrudt så hurtigt, som i et etableret akvaire.
Med venlig hilsen
Bo Christensen
søs — 14. august 2005, 19:15
Venligst
søs 😮)
Bo Christensen — 14. august 2005, 19:17
Der skulle stå:
Der skal skiftes vand lige så tit i et nyt akvarie, som i et gammelt - faktisk lidt oftere.
Med venlig hilsen
Bo Christensen
søs — 14. august 2005, 19:19
Venligst
søs 😮)
Steffen Kbh — 14. august 2005, 19:49
Du skal ikke være nervøs for filteret, bakterierne sidder fast på filtermatterialet og ikke i vandet.
Skift du bare vand, du.
Vh.
Steffen Kbh
buje — 14. august 2005, 20:03
der skal lige så meget fodder i et akvarium uden fisk som med fisk
Venligst
buje
søs — 14. august 2005, 21:41
Det har jeg så ikke... Mener du virkelig at jeg skulle have fodret akvariet før jeg kom fisk i??
Det har jeg altså ikke gjort.. men mine fisk har været i akvariet i en uge nu...- alle lever... 😮)
Venligst
søs 😮)
thues — 14. august 2005, 22:30
Hvis du poder med filtermateriale fra et indkørt akvarium kan du fremme den proces - så det altså går hurtigere, fordi bakterierne sidder i filtermaterialet - de hæfter sig fast og svæver ikke frit i vandet. Hvis du vrider en brugt filtersvamp fra et indkørt akvarium i det "nye vand" presser du også en masse bakterier ud, som sætter sig dels på bunden, dels i dit nye filter - sådan meget enkelt forklaret.
De venligste hilsener
Thue
søs — 15. august 2005, 08:05
Venligst
søs 😮)
buje — 15. august 2005, 13:31
det giver et mindre no2 udbrud (som med alle nye akvarier, medmindre man bruger el-natural teknik), men da der ikke er fisk i betyder det ikke noget...
om der er fisk i eller ej har ingen betydning for mængden af fodder. Fisk har en "dårlig" fordøjelse og mængden af næringstoffer vil være stor set uændret om der er fisk eller ej. Ved at fodre med fuld foddermængde spare du dig selv for No2 boost, efter du har sat fisk i, fordi dette allerede har foregået...
Det er desuden mængden af fodder og ikke antallet af fisk der er vigtig, hvis ikke lige dine fisk er så store/lange at de har svært ved at være i akvariet *S*
Venligst
buje
thues — 15. august 2005, 13:53
Jeg tror vi er helt enige. Men lige for en sikerheds skyld: Hvis du fodrer i et akvarium, der IKKE er podet med bakterier (hvad enten det er filter, bundmateriale eller bakterier på flaske - det kan faktisk købes), så får du et voldsomt udbrud af nitrit, fordi der er meget få eller ingen bakterier til at nedbryde/omdanne nitritten (til nitrat). Efterhånden dannes sådan en bakteriekultur - og hvis den proces i øvrigt foregår UDEN, at der er fisk i akvariet, er det helt fint.
HVIS du tilfører bakterier (i den sammenhæng har vandet meget lille betydning, fordi bakterierne hæfter sig fast på materiale - for eksempel i et filter) går den proces meget hurtigere. Man kan sige du kick-starter bakteriekulturen..:-)
Hvis vi er enige om det, er vi enige - for resten af det, du skriver i #11, er jeg enig i..:-)
De venligste hilsener
Thue
buje — 15. august 2005, 18:15
jeg tror vi er enige...
pointen er desuden at det ikke nytter at pode hvis man efterfølgende sulter bakterierne
Venligst
buje
thues — 15. august 2005, 18:25
I akvarier, der ikke podes - for eksempel fordi det er ens første - kommer nitritten med sikkerhed, når man begynder at fodre. Så længe man venter med at komme fisk i, sker der jo så ikke noget ved det - men til gengæld er man så nødt til at væbne sig med den nødvendige tålmodighed. (Nitrit-angrebet kommer også, hvis man pludselig plumper fisk og foder i..)
Jeg tror ikke, vi er uenige overhovdet.
De venligste hilsener
Thue
Brain — 15. august 2005, 18:50
Lige et tillægsspørgsmål:
Hvor kommer bakterierne fra? Lad os sige at man har et nyt akvarie med nyt grus, nyt ledningsvand og ingen jord eller kemisk hokus pokus til at kickstarte med. Vil det så hjælpe at fodre, der er vel ingen bakterier? Eller kommer de "af sig selv"?
Mvh.
Laura
thues — 15. august 2005, 18:56
De venligste hilsener
Thue
Brain — 15. august 2005, 19:02
Grus kunne der vel godt sidde nogle baktusser på, men det har jo været helt tørt, og bakterier i et filter er jo ret sarte over at tørre ud, er de ikke? Hvordan kan de så overleve?
Mvh.
Laura (Spørgejørgen)
thues — 15. august 2005, 19:11
Men det er farligt, hvis et filter står stille. Men det skyldes først og fremmest iltmangel - hvis ikke der er tilstrækkelig med ilt, går de "gode bakterier" til - og diverse forrådnelsesbakterier (hvor de så end kommer fra) tager over. Og det er ikke sundt for balancen.
At de ikke kommer af sig selv, har du ret i. Så der må jo som udgangspunkt altid være nogle få. For det her er jo også efterprøvet i praksis i masser af år - og det virker...;-)
Men det er da et godt spørgsmål..:-)
De venligste hilsener
Thue
salmon — 17. august 2005, 13:14
Planter må jo nødvendigvis komme fra vand 😛 og de har sandsynligvis også stået der noget tid - så kan der ikke "hænge noget ved"?
Eller rødderne.. selv når de tørreste tørre rødder plumpes i mit akvarie, afgiver de hurtigt lidt "snask". Måske dette også kan indeholde begyndelsen til bakterier?
Med venlig hilsen
Sine Vestrup
Brain — 17. august 2005, 20:40
Mvh.
Laura
buje — 17. august 2005, 22:31
desuden er de i det fodder som du giver og på fiskene
Der findes et utal af bakterier overalt
selvom man skolder en galsbeholder, fylder den med vand og putter fodder oveni og lufter vandet, vil man se fodderet rådne og efterølgende kan måles nitrit og natrat, omend der går længere tid end hvis man har "poddet" beholderen
Venligst
buje
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.