Vandskift i nyopstartet akvarie...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

søs — 14. august 2005, 18:53

Jeg har jo fået anskaffet mig 2 nye akvarier...

Det har kørt et stykke tid uden fisk, hvor jeg podede vandet, både med vand fra mit første akvarie, samt via pumpe svampen... nu har det kørt i en uge med fisk, og jeg sad og spekulerede over, om jeg egentlig kan skifte vand i akvariet, som jeg normalt gør en gang i ugen/hvar 10. dag, eller om et rimeligt opstartet akvarie skal køre lidt længere før vandskift??

Venligst
søs 😮)

Bo Christensen — 14. august 2005, 19:00

Der skal skiftes vand ligeså tit i et gammelt akvarie - faktisk lidt oftere.
Der er jo endnu ikke en særlig stor bakteriekultur i et nystartet, så affaldsstofferne bliver ikke nedbrudt så hurtigt, som i et etableret akvaire.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

søs — 14. august 2005, 19:15

Bo..... og hermed mener du hvad??... at jeg endnu ikke skal skifte vand i mit rimelig nyopstartede akvarie`???
Venligst
søs 😮)

Bo Christensen — 14. august 2005, 19:17

Ja det blev lidt noget vrøvl 🙂
Der skulle stå:
Der skal skiftes vand lige så tit i et nyt akvarie, som i et gammelt - faktisk lidt oftere.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

søs — 14. august 2005, 19:19

*GG* ok.... nu er jeg med *SS* og mange tak for hjælp... 😮)

Venligst
søs 😮)

Steffen Kbh — 14. august 2005, 19:49

Enig med Bo, da bakteriekulturen ikke er vokset til optimalt er det vigtigt at skille sig af med affald (nitrit/nitrat) på anden vis, altså vandskift.
Du skal ikke være nervøs for filteret, bakterierne sidder fast på filtermatterialet og ikke i vandet.
Skift du bare vand, du.

Vh.
Steffen Kbh

buje — 14. august 2005, 20:03

Når du har podet akvariet, har du så også husket at fodre det ?
der skal lige så meget fodder i et akvarium uden fisk som med fisk

Venligst
buje

søs — 14. august 2005, 21:41

... øh, hvad??
Det har jeg så ikke... Mener du virkelig at jeg skulle have fodret akvariet før jeg kom fisk i??
Det har jeg altså ikke gjort.. men mine fisk har været i akvariet i en uge nu...- alle lever... 😮)

Venligst
søs 😮)

thues — 14. august 2005, 22:30

Hvis du poder det ret kort tid før, du putter fisk i, er det ikke nødvendigt, men stadig en god ide...ellers er ideen ved at fodre i et tomt akvarium at skabe affaldsstofer, som bakterierne kan leve af/nedbryde, så der på den måde skabes en rimelig stor bakteriekultur, der nedbryder affaldsstoffer - først og fremmest nitrit - før fiskene kommes i. Det tager først og fremmest tid..:-)

Hvis du poder med filtermateriale fra et indkørt akvarium kan du fremme den proces - så det altså går hurtigere, fordi bakterierne sidder i filtermaterialet - de hæfter sig fast og svæver ikke frit i vandet. Hvis du vrider en brugt filtersvamp fra et indkørt akvarium i det "nye vand" presser du også en masse bakterier ud, som sætter sig dels på bunden, dels i dit nye filter - sådan meget enkelt forklaret.

De venligste hilsener

Thue

søs — 15. august 2005, 08:05

Tak thue 😮)... jeg har netop podet med filtersvampen samt hældt 20% af det vand fra det "gamle" akvarie over i det nye... så jeg har fået en masse bakteriekultur med over .... - skulle man jo mene 😮)

Venligst
søs 😮)

buje — 15. august 2005, 13:31

Normalt er det en god idé at pode akvariet med bakterier, hvorefter man fodre akvariet som man tænker sig når alle fisk er kommet i.
det giver et mindre no2 udbrud (som med alle nye akvarier, medmindre man bruger el-natural teknik), men da der ikke er fisk i betyder det ikke noget...
om der er fisk i eller ej har ingen betydning for mængden af fodder. Fisk har en "dårlig" fordøjelse og mængden af næringstoffer vil være stor set uændret om der er fisk eller ej. Ved at fodre med fuld foddermængde spare du dig selv for No2 boost, efter du har sat fisk i, fordi dette allerede har foregået...
Det er desuden mængden af fodder og ikke antallet af fisk der er vigtig, hvis ikke lige dine fisk er så store/lange at de har svært ved at være i akvariet *S*

Venligst
buje

thues — 15. august 2005, 13:53

Hej buje

Jeg tror vi er helt enige. Men lige for en sikerheds skyld: Hvis du fodrer i et akvarium, der IKKE er podet med bakterier (hvad enten det er filter, bundmateriale eller bakterier på flaske - det kan faktisk købes), så får du et voldsomt udbrud af nitrit, fordi der er meget få eller ingen bakterier til at nedbryde/omdanne nitritten (til nitrat). Efterhånden dannes sådan en bakteriekultur - og hvis den proces i øvrigt foregår UDEN, at der er fisk i akvariet, er det helt fint.

HVIS du tilfører bakterier (i den sammenhæng har vandet meget lille betydning, fordi bakterierne hæfter sig fast på materiale - for eksempel i et filter) går den proces meget hurtigere. Man kan sige du kick-starter bakteriekulturen..:-)

Hvis vi er enige om det, er vi enige - for resten af det, du skriver i #11, er jeg enig i..:-)

De venligste hilsener
Thue

buje — 15. august 2005, 18:15

Hej Thue,
jeg tror vi er enige...
pointen er desuden at det ikke nytter at pode hvis man efterfølgende sulter bakterierne

Venligst
buje

thues — 15. august 2005, 18:25

Enig. Men hvis man poder tilstrækkeligt - og ikke sulter bakterierne - er risikoen for et nitrit-udbrud til gengæld lille. Med andre ord: Man kan hurtigt komme fisk i.

I akvarier, der ikke podes - for eksempel fordi det er ens første - kommer nitritten med sikkerhed, når man begynder at fodre. Så længe man venter med at komme fisk i, sker der jo så ikke noget ved det - men til gengæld er man så nødt til at væbne sig med den nødvendige tålmodighed. (Nitrit-angrebet kommer også, hvis man pludselig plumper fisk og foder i..)

Jeg tror ikke, vi er uenige overhovdet.

De venligste hilsener

Thue

Brain — 15. august 2005, 18:50

Nej hvor er I altså enige... Hihi!

Lige et tillægsspørgsmål:
Hvor kommer bakterierne fra? Lad os sige at man har et nyt akvarie med nyt grus, nyt ledningsvand og ingen jord eller kemisk hokus pokus til at kickstarte med. Vil det så hjælpe at fodre, der er vel ingen bakterier? Eller kommer de "af sig selv"?

Mvh.
Laura

thues — 15. august 2005, 18:56

Interessant spørgsmål - hvis der er næring, ilt nok og noget at hæfte sig fast på (for eksempel i et filter) kommer bakterierne..det er vel fordi, der altid er nogle få i for eksempel grus. Og så blomstrer de op, når betinngelserne for det er der. Men for at få det til at køre skal de tre betingelser også være opfyldt...

De venligste hilsener

Thue

Brain — 15. august 2005, 19:02

I gamle dage troede folk at der kom mus af sig selv ud af en bunke skidt, men nu ved vi jo at det ikke forholder sig sådan.
Grus kunne der vel godt sidde nogle baktusser på, men det har jo været helt tørt, og bakterier i et filter er jo ret sarte over at tørre ud, er de ikke? Hvordan kan de så overleve?

Mvh.
Laura (Spørgejørgen)

thues — 15. august 2005, 19:11

Jeg ved ikke, om de er specielt sarte for at tørre ud - jeg aner det faktisk ikke..:-)
Men det er farligt, hvis et filter står stille. Men det skyldes først og fremmest iltmangel - hvis ikke der er tilstrækkelig med ilt, går de "gode bakterier" til - og diverse forrådnelsesbakterier (hvor de så end kommer fra) tager over. Og det er ikke sundt for balancen.

At de ikke kommer af sig selv, har du ret i. Så der må jo som udgangspunkt altid være nogle få. For det her er jo også efterprøvet i praksis i masser af år - og det virker...;-)

Men det er da et godt spørgsmål..:-)

De venligste hilsener
Thue

salmon — 17. august 2005, 13:14

Kunne man ikke forestille sig, at de kom med planter og rødder og andet godt?

Planter må jo nødvendigvis komme fra vand 😛 og de har sandsynligvis også stået der noget tid - så kan der ikke "hænge noget ved"?

Eller rødderne.. selv når de tørreste tørre rødder plumpes i mit akvarie, afgiver de hurtigt lidt "snask". Måske dette også kan indeholde begyndelsen til bakterier?

Med venlig hilsen
Sine Vestrup

Brain — 17. august 2005, 20:40

Jo det lyder også fornuftigt. Det må være sådan det hænger sammen.

Mvh.
Laura

buje — 17. august 2005, 22:31

de er i vandet i små mængder
desuden er de i det fodder som du giver og på fiskene
Der findes et utal af bakterier overalt
selvom man skolder en galsbeholder, fylder den med vand og putter fodder oveni og lufter vandet, vil man se fodderet rådne og efterølgende kan måles nitrit og natrat, omend der går længere tid end hvis man har "poddet" beholderen

Venligst
buje

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.