AquaStyle

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #623896 — 27. august 2005, 10:46

Er der også andre af jer der har fået en mail fra aquastyle, for jeg kan sq ikke huske at jeg har givet min mail til dem.
Så jeg tænkte at de måske har fundet min mail her. Er det lovligt ?
Har faktisk aldrig set dem før. Det ligger i Esbjerg.
Den ser utrolig spændene ud ! Nu får de lige lidt gratis reklame http://www.aquastyle.dk/

Mvh Troels

XXXX — 27. august 2005, 11:13

Det er vel spam hvis du aldrig har givet dem din mail

Med venlig hilsen
Thomas

AndreasDK — 27. august 2005, 11:23

Siger navnet dig ikke noget?

http://www.virk.dk/VirkPortal/site/VidenOgVaerktoej/CVR.aspx

Venligst
Andreas Skjæmt Andersen

Bruger #623896 — 27. august 2005, 11:41

Jeg vil ikke betegne det som spam. Jeg syntes faktisk at det var en meget fin mail, der var 85 billeder af deres nyeste sending saltvandsfisk. Og en fin lagerliste med billeder og priser.
Ville bare høre om der var andre der havde fået den, og om det er ulovligt at tage andres mail fra f.eks. dette forum og bruge den til at sende reklamer ud med.

Mvh Troels

AndreasDK — 27. august 2005, 11:48

Det er ulovligt ifl dansk lovgivning men det er fx ganske lovligt for et udenlandsk firma at operere på den måde.
Ligeledes er det ulovligt for danske firmaer at sælge lister over mailaddresser, såfremt du ikke har accepteret dette tidligere. Hvorvidt det er ulovligt for et dansk firma at købe en sådan liste fra et udenlandsk firma ved jeg ikke.

Venligst
Andreas Skjæmt Andersen

AndreasDK — 27. august 2005, 11:56

Sikke teknisk du dog er blevet brib ;-)

Venligst
Andreas Skjæmt Andersen

AndreasDK — 27. august 2005, 12:42

Hehe!

Min kæreste har tegnet et fint skilt hvorpå der står "Reklamer - JA TAK!", men det viser jo bare at vi er forskellige.

Reklamer er desuden ganske glimrende til at tænde op i grillen.

Venligst
Andreas Skjæmt Andersen

thues — 27. august 2005, 13:30

Jeg vil heller ikke have alt det lort ind...og mener også det burde være omvendt: Man bør være fritaget for at smidt reklamer ind med mindre, man direkte beder om det...og så er ideen med skilte for det jo god nok.

De venligste hilsener


Thue

Bruger #623896 — 27. august 2005, 17:53

Jeg er vildt træt af at få det ene brev efter det andet fra afrikanske konger og prinser der har en konto mend 500.000.000 kr. og jeg gerne må få dem hvis jeg betaler et eller andet, de kan være sjove at læse i ny og næ, men ikke 3 om dagen !

Mvh Troels

darmann — 27. august 2005, 20:48

der er mange måder hvor handel kan opfange mail adresser på hvis i handler på nettet og giver jeres mail adresse hvad man jo næsten altid gør for at få en bekræftelse på sit køb så er det som regel sket
flere e-shops køre sammen på denne måde om det er lovligt ved jeg ikke jeg tror det faktisk for hvis vi snakker om telefon opkald fra blade og aviser så har de som regel fået dit telenummer fra TDC og det er lovligt men det kan man afmelde hos TDC så man ikke får disse opkald mere

Med venlig hilsen
Darmann

KasperK/Lolland — 29. august 2005, 20:25

>#10
Jeg havde engang en "regninger- nej tak" klistret på min dør. Desværre virkede den ikke helt til så godt.

mvh Kasper

KasperK/Lolland — 29. august 2005, 20:32

Røg lige ind i gemmerne!!

mvh Kasper



Bernskov — 29. august 2005, 21:32

good 1 Kasper.

Vh.
bernskov

Bruger #623896 — 3. september 2005, 19:26

Hehe, surt den ikke virkede 😉

Mvh Troels

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.