Thomas Dværg Cichlide
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Havfrue-elsker — 30. august 2005, 10:10
Jeg har 5 "Thomas dværg cichlider", 2 af dem har "leget" meget, lissom lavet videltrapper rundt om hinanden, i går var det lissom de havde beslaglagt et stykke af roden og skiftevis jagede fiskene væk fra området..
Mit spørgsmål er så bare om der er yngel på vej mon eller hvad der sker ?
Ellers nogen der kan sige noget om den fisk for har ikke kunnet finde dens latinske navn så er ikke sikker på om hvad der er hanner og hunner osv..
Mvh.
Havfrue-elsker
roer — 30. august 2005, 10:21
Havfrue-elsker — 30. august 2005, 10:29
efter jeg har kikket lidt på google synes jeg osse sagtens den kunne hedde det.. 🙂 vil se om jeg kan støve lidt op om dem når jeg kommer hjem i aften... hvis der er nogen der har nogle erfaringer med den må i da meget gerne give dem videre 🙂
Mvh.
Havfrue-elsker
Janne — 30. august 2005, 12:29
Mvh.
Janne
Havfrue-elsker — 30. august 2005, 16:23
det synes jeg osse selv, men det er første gang jeg har dem så kunne jo godt være deres måde at svømme rundt på 🙂
der er nogle ting der peger i nærheden af yngel..
Deres "leg"
de har stået skiftevis over den ene ende af roden og jaget de andre fisk væk..
igår aftes var de særdeles aktive mod at forsvare det..
men her i dag da jeg kom hjem var de gået væk fra stedet.. er det normalt ?
Mvh.
Havfrue-elsker
Janne — 30. august 2005, 16:50
Mvh.
Janne
Havfrue-elsker — 30. august 2005, 18:45
jeg siger da mange tak 🙂 lyder som om jeg godt kan forvente yngel i en overskuelig fremtid så 🙂
Mvh.
Havfrue-elsker
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.