Smager Vallenisera godt?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

GronK — 6. september 2005, 11:16

Jeg har et problem med mine Mbuna. De spiser lystigt når jeg fodre dem med mad.. Men de er altså også begyndt at spise mine Vallenisera! som nu næsten er væk :S hva kan jeg gørre ved problemet??

Desuden har jeg utrolig store problemer med Brunalger i mit akvarie, jeg har nu haft det i en månede og det er kun blevet være og være.. Jeg skifter 25% vand hver uge og fodre ik så meget..
Hvad kan jeg gørre for at få dem væk, på ca. tre dage er min frontrude helt brun..

Håber på mulig løsning da jeg gerne ville kunne se mine hvide hulsten, som i øjeblikket er MEGA brune!!

En anden ting er at mine 6 ungfisk af Mbuna arten gemmer sig utrolig meget, hver gang jeg nærmer mig akvariet skynde de sig væk, hvorimod hvis jeg sidde i sofaen og kigger over på det, kommer de stille frem..
Jeg syntes jeg har gjort alt for at tilpasse dem med deres behov.. Har købt mega mange hulsten, og nu har de i hvert fald rigtig mange gemmestedder, jeg har også købte et powerhead for at danne mere cirkulation..
Hva kan jeg gørre for at få dem frem? har overvejet at købe 2 voksen fisk af samme art! Ved ik om de små måske kan lærer noget af de voksende??

Mvh.
Simon Vammen

Janne — 6. september 2005, 11:35

Vallisneria er guf for de fleste planteædende fisk. Du kan prøve at give fiskene noget mere plantebaseret kost, eller du kan skifte planterne ud.
Brunalgerne skal nok forsvinde med tiden.... Prøv evt at sætte noget mere lys på, for at fremelske grønalger (som dine Mbuna vil elske at spise) i stedet.
Jeg tror ikke de små ville lære af voksne fisk; tværtimod ville jeg være bange for, at de voksne ville tryne de små... Giv dem tid. Dæmp evt lyset i rummet, og sæt mere lys på akvariet, så kan de ikke så godt se ud. Det kan selvfølgelig ikke lade sig gøre hele tiden, men f eks om aftenen, når du gerne vil kunne se på dem.

Mvh.
Janne

MOK — 6. september 2005, 13:48

Jeg ville spørge Ole Rasmussen - han smager vist på lidt af hvert ;o)

Mvh.
Morten

GronK — 6. september 2005, 15:41

Tak for svaret Janne.. Jeg har valgt at give dem 12 timer lys om dagen, før fik de kun 10½ time. Har gjort såen at lyset tændes ved middags tid, og så slukkes det kl 12 om aftenen hvor jeg går i seng.. Så vil der os værre større mulighed for at kunne mørklægge lokalet..

Har du noget plantebaseret kost som du vil anbefale til Mbuna? For så vil jeg ta ned og købe sådan noget i dag. Fodre jo normalt med Sera Granumeat, som vist skulle være en kødblanding! Men de ELSKER det 😀

I mit akvarie har jeg ét PHILIPS Aqua Relle 18W lysstofsrør og ét Bio-Lux 20w rør. Skal jeg eventuelt skifte plantelyset (Bio-Lux) ud med endu et PHILIPS rør? Da det jo giver utrolig meget lys!

Mvh.
Simon Vammen

Ole Rasmussen — 6. september 2005, 16:05

Haha... Morten!

Kunne være man snart skulle begynde med div. planter..!
Det kan da umugligt smage værre end Ginkgo biloba..!

Med venlig hilsen
Ole Rasmussen

Ole Rasmussen — 6. september 2005, 16:06

faktisk spiser man jo cabomba som salat, der hvor den lever naturligt..!

Med venlig hilsen
Ole Rasmussen

viggo0 — 6. september 2005, 16:54

Min forhandler har en plante man oprindeligt bruger til kryderi :-)

Med venlig hilsen
Frederik

Janne — 6. september 2005, 21:05

Man kan hos flere akvariebutikker købe frostfoder specielt beregnet til Mbuna. Det er noget grønt og rejer, godt hakket sammen ;-)
Man kan også fodre dem med f eks TetraPhyll, spirulinaflager oma. Bare det er grøntbaseret.

Mvh.
Janne

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.