Penselalger/rødalger - Øv Øv

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Alpha82 — 25. september 2005, 23:01

Øv øv...

Har 2 mindre trærødder i min ene 70l. balje, her på vokser der flot 2 stk. javabregner. Men i den sidste 2-3 ugers tid er der begyndt at komme alger på dem.

Har læst lidt frem og tilbage omkring Penselalger/rødalger som det med sikkerhed er !

Vil lige høre herinde om der er nogle som har erfaringer med disse alger, og hvor man bedst kommer dem til livs ?

Bjarke — 26. september 2005, 00:02

Der findes enormt mange teorier om penselalger.
En ting som alle vist kan blive enige om, er at når de først er dukket op, er de meget svære at komme af med igen.

Måden jeg bekæmper dem på, med ret gode resultater, er følgende:
Sørg for at have en god plantevækst.
Forsøg for så vist muligt at have gode stable næringsværdier.
Undgå udsving i Jern, NO3, fosfat, CO2, lys og andre parametre som dine planter skal bruge for at trives.

For at undgå udsving gøder jeg gerne hver 2. eller 3. dag. Helt optimalt er en passende mængde gødning hver dag.

Hvis du kun har 2 stk. javabregner i akvariet, er det nok begrænset hvad du gøder. Men hælder du f.eks. TMG i akvariet engang i mellem, kan det være nok til at sætte gang i en opblomstring af penselalger. Eller skifter du en masse vand hver 14 dag, kan dine næringsværdier svinge meget.

Ovenstående kan vel kaldes endnu en teori i rækken, men det har virket ret godt for mig. Ikke at algerne forsvinder i løbet af en uge, men de går stille og roligt tilbage over en længere periode. (Jeg snakker om måneder). Metoden er brugt på et planteakvarium, og kan muligvis bruges på andre typer, så som det akvarium du beskriver.

Mvh.
Bjarke

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.