Profiler - Nye brugere
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
hustler west på — 28. september 2005, 10:19
Kunne man ikke slå et slag for at når nye brugere kom til den side hvor de skulle udfylde deres oplysninger, ja så skulle det være et krav at man skrev hvilket størrelse akvarie man har, fiske besætning osv. Så mange af os slipper for gentagne gange og spørge om netop dette, det ville lette det utroligt meget og jeg tror ikke en dag på at det vil skræmme evt. nye brugere væk, da det jo er en kæmpe hjælp for både dem og os andre der utrolig gerne vil hjlæpe med de start problemer de nu måtte have.
Det behøver jo ikke og være en kæmpe lang stil de skal skrive, men kort om hvad de har og benytter af akvarie produkter.
Det er ikke svært og lave en formel so skal udfyldes når man melder sig ind på AS.
Med venlig hilsen
Hr. Jonas Erbs
Peter Jensen DGK — 28. september 2005, 10:27
Venligst
Peter Jensen DGK
Brain — 28. september 2005, 11:02
Det vil jo også tage en halv dag at komme igennem f.eks. gibsons profil hvis man skulle skrive alle sine akvarier på.
Så synes jeg måske at det er bedre at lave en sticky tråd, der f.eks hedder "til nye brugere". Her kan admins så byde velkommen til nye og opfordre til at udfylde deres profil. Den kan så lukkes, kort efter, så der ikke kommer 1000 svar, som en nybegynder slet ikke kan overskue at skulle læse igennem.
Mvh.
Laura
fo_dk — 28. september 2005, 11:16
Kærlig hilsen
fo_dk
feedrate — 28. september 2005, 11:18
Det ville være fint bare som en mulighed, men nok ikke som krav.
#3
Ja...! 🙂
Mvh.
Kenneth
hustler west på — 28. september 2005, 11:18
Sjovt lige dig nævner der ikke skal være krav, stiller du ikke selv krav når du køber noget, bestiller noget eller søger oplysninger om forskellige ting, ved du er en meget aktiv akvarist og dette er ike ment negativt, men der burde efter min mening være bare lidt krav så det med tiden ikke går hen og bliver noget la la - Men kan godt følge dig lidt, men er ikke enig med dig i det.
Har set en del tråde hvor personer/nye brugere spørger om forskellige ting og der kommer altid dette svar -Udfyld din profil og vi hjælper gerne - På denne måde ville det være elimineret ved at udfylde en lille formel og jeg har jo som vist på billedet, at det ikke skal være en stil alá Gibson's *G*, men kun ganske kort om hvad man har og bruger.
Med venlig hilsen
Hr. Jonas Erbs
Peter Jensen DGK — 28. september 2005, 11:35
Hej Jonas:-)
Nej vi behøver ikke at være enige.
Jeg stiller naturligvis krav, når jeg køber noget, bestiller noget og spørger om noget, men så er det jo også den omvendte verden.
Jeg mener bare ikke man skal have profilkrav.
Venligst
Peter Jensen DGK
hustler west på — 28. september 2005, 11:49
Som feedrate skrive, ville muligheden være ok med mig.
Med venlig hilsen
Hr. Jonas Erbs
hustler west på — 28. september 2005, 12:30
Forstår ikke helt dit indlæg, dvs. jo det gør jeg - men syntes nu det er rent volapyk i mine ører - Da en person der ønsker hjælp selvfølgelig kun opgiver relevante og korrekte oplysninger til hjælp for sig selv og os som gerne vil hjælpe.
Man kan jo lyn hurtig sortere de rådne kar fra som ikke oplyser korrekte oplysninger, da man jo bare kan spørge ind til tingene og så har personen pludselig problemer hvis man ikke kan svare på det man spørger om og så kan man jo se at personen lyver.
Med venlig hilsen
Hr. Jonas Erbs
Peter Jensen DGK — 28. september 2005, 12:50
Venligst
Peter Jensen DGK
fo_dk — 28. september 2005, 12:54
Kærlig hilsen
fo_dk
Celia — 28. september 2005, 13:10
Jeg syntes det kan være irreteriende at skulle svare seriøst på et spørgsmål fra en person der ikke engang gider tage sig tid at at udfylde bare de mest basale ting i profilen.
Omvent så er seriøiteten af spørgsmålet alfa omega og jeg kan saktens svare en person selv om dennes profil ikke er udfyldt... men jeg syntes det virker som en mere seriøs person hvis man gør.
Tit er det også en god ide at den er udfyldt med geografisk sted, da det er nemme at anbefale en akvarieforhandler / en klub der kan hjælp eks hvis en begynder stå med en masse syge fisk og skal bruge noget medicin eller lign.
Hilsen
Cecillia
Brain — 28. september 2005, 13:17
Hvis man står med 4 døde fisk og gerne vil have et svar, så er profilen nok ikke lige det første man får udfyldt. Senere hen skal de så lære at finde rundt på denne side og så vil det være godt hvis der et eller andet sted står at de kan udfylde deres profil. Helst et sted hvor de ikke kan undgå at se det. 🙂
Mvh.
Laura
Peter Jensen DGK — 28. september 2005, 14:16
"Ok! Den hér tråd er specifikt rettet mod nye brugere. - Mit indlæg var mere generelt. Undskyld. :-)"
Hvad er forskellen? En profil er vel en profil om man er nybegynder eller ej?
Venligst
Peter Jensen DGK
k19r — 28. september 2005, 14:29
kunne man ikke sende en 'velkomst' mail, via AS egen mail system, til ny oprettede brugere med opfordring til at udfylde profil, fortælle om 'takt og tone' på siden etc.
Mvh Kenni
Peter Jensen DGK — 28. september 2005, 14:34
Venligst
Peter Jensen DGK
Ubbe/Hellerup — 28. september 2005, 14:38
Mvh.
Andreas Ubbe Dall
hustler west på — 28. september 2005, 23:26
Super idé, nu kommer de rigig gode idéer jo frem i lyset - Der kan i se, det hjælper nogen gange med de her tråde.
Men det må jo være op til panelet på AS om og då det ordnet *S*
Med venlig hilsen
Hr. Jonas Erbs
jan — 29. september 2005, 02:46
Med venlig hilsen
Jan Andresen (Malawijan)
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.