Cirkulering af vand ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

hustler west på — 10. oktober 2005, 22:41

Er lige kommet hjem fra job og konen sagde hun havde noget alvorligt og tale med mig om og det var såmænd at hun vil have et akvarium på ca. 2 meter og så passende mål i højde og bredde, dvs. omkring 550-660 liter.
Nu er mit spørgsmål så om jeg husker forkert, men siger man som tommelfinger regel ikke at vandet i ens akvarium skal cirkulere igennem pumpen 3 gange i timen ? i så fald skal jeg jo bruge en pumpe på 1500-1800 liter i timen og det er sku da en stor pumpe... Eller ?
Ville frygtelig gerne genbruge den jeg selv har kørende i mit 250 liter (en VA-750 1200 l/t), men hvor meget skal der så yderligere til før systemet kører optimalt ? kan en tilføjelse af en VA-300 - 800 L/T gøre det ?

Med venlig hilsen
Hr. Jonas Erbs

fo_dk — 10. oktober 2005, 22:47

Det er ifølge Kaspers artikel og andres erfaring vigtigst med stor filter-volumen....ikke L/t. Gennemstrømningen kommer an på fiskene og foderbelastningen!!!!

Kærlig hilsen
fo_dk

Steffen Kbh — 10. oktober 2005, 23:08

Baterierne i filteret kan klare en vis mængde nitrit/nitrat i timen. Der er derfor ingen ide i at pumpe mere vand gennem pumpen, filteret filtrere den samme mængde uanset hvad.
Hvis du vil sikre dig en stor filtrering er det derfor tilrådeligt at finde den spandpumpe med størst kammer, ikke den med højest antal litter i timen.

Du kan også bruge et ekstra rislefilter i forbindelse med din spandpumpe. Det er der flere der gør, med sucses.

Vh.
Steffen Kbh

fo_dk — 10. oktober 2005, 23:09

Mig f.eks. HEHE

Kærlig hilsen
fo_dk

hustler west på — 10. oktober 2005, 23:11

Hmm, ja det er jo egentlig rigtig nok, men der er bare så meget knald på min pumpe, og hvis jeg nu ville have en pumpe til med samme filter volumen, så kommer der godt nok strøm i og ved ikke helt med de fisk vi har, da hendes eneste krav er at både hendes fisk og mine fisk fra vores 250 liter akvarier kommer over i det nye og større, her er lige en fiske bestand:
A.Viejita 2.2
Sommerfuglecichlide 1.2
Koi Scalare 1.1
Skakbræt cichlide 1.2
Sort tetra 9 stk
1 stk Plecostomus malle på 25 cm
En flok forskellige panser maller, panda, kobber og plettede (omkring 15-17 stk)
12 stk Ancistrus maller (fra 3 cm til 7 cm)
og så alle hendes platyer (som skal skæres kraftigt ned da der er ca. 20-25 stk.

Med venlig hilsen
Hr. Jonas Erbs

hustler west på — 10. oktober 2005, 23:13

Fortæl lidt mere om det der risle filter, hvordan og hvorledes der ser ud, fungerer, hvor meget plads tager det, kan man høre det i en stue med fjernsynet kørende på lav styrke og til sidste... Bliver man ikke tisse trængende af den risle lyd ?

Med venlig hilsen
Hr. Jonas Erbs

fo_dk — 10. oktober 2005, 23:14

Du kan jo lave hullerne i udstrømmer-røret større og rette den direkte mod ruden....så hvirvler det ikke meget i baljen -🙂

Kærlig hilsen
fo_dk

Steffen Kbh — 11. oktober 2005, 12:53

Hustler, der er ingen af dine fisk der direkte ikke kan lide strøm, faktisk er dine maller glade for kraftig strøm. Dine Corydoras befinder sig jo ved bunden hvor der sjældent er meget støm grundet dekorationer der giver læ.

Vh.
Steffen Kbh

fo_dk — 11. oktober 2005, 13:54

#6: Det eneste ved et rislefilter der larmer er hvor vandet løber ned i akvariet...der er jo låg på systemet og kan ikke høres...Det risler ikke, som navnet måske ville antyde HEHE

Kærlig hilsen
fo_dk

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.