kribensis

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Maczimuz — 11. oktober 2005, 20:54

hej er der noget specielt foder man skal bruge for at få dem til at yngle?


De bedste hilsner
Rasmus

mikinga — 11. oktober 2005, 20:57

min erfaring er at foderet ikke har den store betydning gode gemmesteder er vigtigere har selv for tiden ca 75 små kribensis og til min store skræk er de voksne igang igen i mit 530l. selskabsakvarie

De bedste hilsner
mikinga

Maczimuz — 11. oktober 2005, 20:59

fodre du bare med tørfoder(flager)

De bedste hilsner
Rasmus

Maczimuz — 11. oktober 2005, 21:00

*R

De bedste hilsner
Rasmus

mikinga — 11. oktober 2005, 21:04

da de går i selskabsakvariet får de tørfoder(flager) og da jeg også fodrer med frosne røde myggelarver tager de også dem selv om jeg engang har læst at kribensis ikke tåler røde myggelarver men de æder dem med største velbehag

De bedste hilsner
mikinga

Aalborg-fisken — 23. oktober 2005, 17:47

Hei

Jeg vil give mikinga ret, det er gemmesteder der er alfa og omega for at få kribensis til at yngle. Jeg fik mine kun fordi jeg synes de var flotte, og pludselig havde de fået yngel, det vidste sig at det var muligt for hunnen at svømme ned under en musling jeg har, sådan en der kommer bobler ud af, og så tog hun sten ud med munden så det var muligt for hannen også at komme ind, og vupsi pludselig var der yngel. En dag efter skole var der pludselig MEGET SMÅ unger, skyndte mig at fiske de 8 små op fordi jeg har en "sulten" ildhale labeo. Det sjove er egentlig at der kom noget ud af æggene, moren døde inden de blev klækket. Men faren passede på dem og ganske rigtigt sugede han dem ind i munden, ved udsigt til fare.

Venligst
Cathrine

Aalborg-fisken — 23. oktober 2005, 17:50

Forresten, mikinga, du skriver at du for tiden har ca.75, ved ikke om det er fordi de blev spist inden jeg nåede at se dem, men da de var første gangs fødende, kan det så passe at de ikke har fået så mange?

Venligst
Cathrine

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.