Søger den hurtige bruger ;) én der kender denne fødekasse...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Lois — 22. oktober 2005, 19:33

Kender I denne fødekasse (se billed) -kunne desværre ikke finde noget bedre, håber I genkender modellen.
Nogen der har erfaringer med den? gode? Virker den som den er tænkt!?
Håber på hurtigt svar, da jeg som sagt selv sidder og bixer med 'hjemme-byg' 😉 Første forsøg gik desværre i vasken :'( så nu må der noget andet til.

Mvh.
Lola

Janne — 22. oktober 2005, 19:37

Har engang for ca 15 år siden hvaft sådan en... den fungerer rimeligt godt. Hunnen kan nå at nappe en enkelt unge eller to, inden de falder til bunds, men de fleste kommer ned i "underste etage", og er i sikkerhed. Byg den så stor som muligt, for at stresse hunnen mindst muligt.

Mvh.
Janne

Lois — 22. oktober 2005, 19:39

Tak Janne...
Skulle du i dag bruge en, ville du så vælge denne model igen?

Mvh.
Lola

Janne — 22. oktober 2005, 19:40

Jeg bruger slet ikke fødekasser, da mine Guppyer går i akvarier for sig selv. Der er så mange planter i (og så mange guppyer), at det slet ikke er nødvendigt. Men hvis jeg skulle have en, ville jeg nok vælge noget lignende, så stor som muligt.

Mvh.
Janne

Line... — 22. oktober 2005, 20:12

Jeg bruger også denne model til mine platy. Den virker ganske fortrinligt. Har dog væet udsat for at fiskene er fortsat ned gennem rillerne i bunden, og ud i akvariet. Så vælg en med små huller.

Hilsen Line

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.