Pseudocrenilabrus multicolor

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

elfie — 1. november 2005, 20:06

Hej. Jeg overvejer at indrette et nyt "hus" til ovenstående mundruger. Hvordan gør jeg det bedst mht. bund planter og lign. Og hvad med andre fisk? Kan nigen mon hjælpe mig?

De bedste hilsner
elfie

Janne — 1. november 2005, 20:35

Af bundlag er de glade for sand, da de graver lidt i forbindelse med legen. Planter; Anubias og Vallisneria er jo oplagte, da de også forekommer i Afrika. Andre fisk; der skal akvariet have en vis størrelse, hannen kan være en smule strid (dog ikke ret strid i forhold til så mange andre ciklider). Jeg kunne forestille mig at holde den sammen med f eks nogle killier, som Aphyosemion australe, Epiplatys dageti m. fl. Gerne nogen, som især går i overfladen, så cikliderne kan have den nederste del af akvariet. Hvis du vil gå "hele vejen" og lave et akvarie med kun fisk fra Nilen (Lille Mundruger lever i naturen bl a i Nilen), kan du få ideer til selskab til den her: http://www.mongabay.com/fish/data/ecosystems/Nile.htm.

Mange har held med at have den i selskabsakvarie, så det kan man også sagtens. Ovenstående er hvordan jeg ville indrette et akvarie specielt ud fra den lille mundruger.

Mvh.
Janne

elfie — 2. november 2005, 05:28

Det lyder meget godt. Men Hvad med vandet, vandskift, cirkulation osv. Jeg har også en lille sneglehusleger i tankerne, enten Neolamprologus multifasciatus eller også Lamprologus speciosus, Kan jeg eventuelt have dem gående sammen?? Gode råd eller andre forslag modtages med kyshånd ;-)

De bedste hilsner
elfie

Janne — 2. november 2005, 19:43

Vandet til Lille Mundruger er bare postevand. Almindeligt vandskifte, 25% om ugen, så er de glade. Tror gerne de vil have moderat cirkulation.
Hvis akvariet er stort nok, kan jeg sagtens forestille mig at man kan have dem sammen med multierne. L. speciosus har jeg ikke selv prøvet, så ved ikke rigtig hvor fredelig den er i forhold til multifasciatus, som er ret fredelig.

Mvh.
Janne

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.