Ang. yngel, nyt akvarie og alger :-)
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
CaiZar — 26. november 2005, 21:23
Dette er dagen før dagen, hvor jeg forhåbentligt får købt mig et akvarie i netto!
Grunden til at jeg skriver er at det endelig er lykkedes mig at få yngel med mine platy'er ( hvor jeg altså ikke har dem ud til glubske stappersii ved et uheld!!!)
Dette er selvfølgelig dejligt, men synes det er trængt for de små fisk at være i en føde box. Derfor vil jeg investere i et yngleakvarie!
MORGENDAGENS PLAN:
1) Køb akvariet og sæt det op med sand und alles
2) Jeg tænker på at overføre noget vand fra mit gamle akvarie, måske 1/3??? er det nok eller dumt :-)???
3) Jeg vil smide min yngel i akvariet og nyde synet, efter at temperaturen er noget op på det ønskede ca. 25 grader
4) Jeg vil undres.. og tænke om hvorvidt det hele var smart, eftersom jeg har trådalger i det andet akvarie!
Vil der ikke komme uønskede trådsporer med over i det nye akvarie?
Kan jeg overfytte fiskene samme dag?
Er der nogle forholdsregler jeg skal tage højde for?
Der har været utrolig meget "Amour" i akvariet den seneste tid. Det er 3 kuld jeg har fået indenfor 1½ uge, samt at min ene Lamprologus Stappersii har fået, så vidt jeg kan se, 1stk unge. Skal denne med over? og med sneglehus?
Al hjælp modtages med tak
mvh
Carl
Lois — 26. november 2005, 21:50
Mvh.
Lola
CaiZar — 26. november 2005, 22:06
Et 54 liters plus mit 85 liter går lige! Så heller ikke meget mere. Desuden vil jeg gerne spare på pengene så jeg kan investere i et større til sommer. Et 200 liters måske. Det kunne være fantastisk!
mvh
Carl
Lois — 26. november 2005, 23:13
Faktisk har jeg for to dage siden været ved at flytte rundt på ungerne, og sat et nyt hold nyfødte i det 7liters, dog var dette befaldet af en smule alger, så jeg tømte det helt og gjorde det godt rent, derefter helt nyt (og kun nyt) vand i... de lever stadig 😉
Mine yngelakvarier er uden bundlag og uden planter (sortset uden planter), da det gør det noget lettere ved den daglige rengøring. -Personligt synes jeg blot det er lettere at få fodret de nyfødte op når de er i et mindre akvarie. Måske du gjorde bedre i at købe et mindre akvarie end det 54L fra netto? Hvis det da virkelig kun skal bruges til yngel?
...Men der er formentlig andre herinde der ikke er af samme mening(?) dette er blot måden jeg har gjort de bedste erfaringer. Iøvrigt, eneste tilbehør jeg bruger er en luftpumpe og en 'spotlampe'.
Mvh.
Lola
malle — 27. november 2005, 11:35
med venlige hilsner malle
Catplat — 27. november 2005, 18:19
Platyer kan trives ned til ca. 15 grader, så at vente på 25 grader er ikke nødvendigt for deres skyld (bare de vænnes gradvist til temperaturen).
Trådalger kan platyer spise af, og hvis du ikke har for meget lys, varme og næring i akvariet så tror jeg ikke det bliver et problem.
Jeg ser ingen grund til at du skulle fjerne ungen af Lamprologus stappersii til et andet akvarium foreløbig.
Venligst
catplat
CaiZar — 29. november 2005, 18:53
Det ser ikke ud til at trådalgerne er kommer over i yngleakvariet, så det er jo godt nyt!
Ellers er det bare en fornøjelse at se mine unger vokse dag for dag!
Catplat - mener du at jeg slet ikke skal flytte min Stappersii?
mvh
Carl
Catplat — 29. november 2005, 21:02
Venligst
catplat
CaiZar — 6. december 2005, 19:25
Og hvad med sneglehuset? skal det med? Selve Stappersii'en er ikke mere end 2-3 mm lang og ikke så tyk. Jeg tænker at den vil få større føde chancer i yngleakvariet. Hvad siger folk. Hvad skal jeg gøre?
mvh
Carl
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.