Akvariebog for børn

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

shp — 15. december 2005, 22:01

Kender nogen er fin akvariebog som er let læselig for nylæsere. Min datter på otte (og jeg) skal starte hendes første lille begyndersæt op og jeg ville gerne finde en lille bog hvor hun kan læse lidt om de mest almindelige fisk, deres pasning og opstart. Hun er god til at læse og glæder sig meget. Det gør jeg iøvrigt også, det er "mit" første akvarium i 12 år derfor har jeg selv lånt Politikens, men den er lige stor og svær nok for hende.

Er iøvrigt meget inspireret efter flere besøg på dette forum.

På forhånd tak.
Søren

Ole Rasmussen — 15. december 2005, 22:22

Måske kan bioblioteket hjælpe dig med at finde en god bog til din datter...!

Med venlig hilsen
Ole Rasmussen

shp — 15. december 2005, 22:33

Måske, men bibliotekaren som ellers er flink har desværre ikke så meget forstand på akvariefisk at hun kan fortælle hvor de bedste og mest rigtige oplysninger står i en sådan bog.

Ellers tak for hjælpen...!

Jacob — 15. december 2005, 22:51

Prøv at søge på "akvariefisk" på http://www.fkb.dk/, der kommer ihvertfald nogle titler op som henvender sig til børn.
fx "Palle får akvarium" eller "Fisken hedder Felix".

mvh

Jacob

shp — 15. december 2005, 23:31

Jeg har nu reserveret et par stykker så vi skal nok komme godt i gang. Vi vender helt sikkert tilbage når bøgerne er læst og vi er kommet et skridt videre. Måske med en børnebogs-anmeldelse !?

Søren

gibson — 16. december 2005, 07:03

Shp,

Ja jeg vil meget gerne læse sådan en anmeldelse :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Steffen Kbh — 16. december 2005, 12:09

Den første bog jeg vil anbefale er Politikkens akvariebog. Den er gennemarbejdet og virkelig god (siger jeg som bibliotikarstuderende). Nok lidt for svær læsning for datteren, men den burde stå på enhver akvarist boghylde.

Denne kunne være en ide at låne på Bib.
Mine kæledyr af Clare Hibbert: Praktiske råd om bl.a. valg af fisk, klargøring af akvariet, køb af fisk, fodring, sygdomme, bassinfisk, tropisk akvarium og tropiske fisk. Selvlæsning fra 9 år
Eller denne- Akvariefisk af Kathy Jinkings: Guide for hele familien om det at have akvariefisk: indretning af akvariet, nødvendigt udstyr, valg af fisk, planteri akvariet, fodring, akvariepasning, behandling af sygdomme og problemer samt avling og bevarelse. Fra 10 år.

De lidt mere videnskabelige og udførlige af slagsen, men stadig med mage flote billeder (til datteren) er nok mest for far og mor eller når hun bliver 12-13 år.
Aschehougs akvariehåndbog og Aschehougs store akvarieleksikon er gode bøger med mange flotte farve billeder, god som billedbog (til datteren) og som læsebog for far og mor.


Vh.
Steffen Kbh

nikro — 16. december 2005, 12:26

På at kigge på Derek J. Lambert's "Akvariefisk" ISBN 3-8290-1694-8. Det er ikke en børnebog, men har masser af flotte billeder og korte beskrivelser af fiskene.

Mvh.
Niels

elisabethen — 16. december 2005, 16:10

Kan huske, at jeg læste en, der hed "Børn holder akvariefisk", da jeg var lille.. Det var vist sådan en serie, som man kunne få om alle mulige kæledyr.

Mvh.
Elisabeth Schrøder

Lone — 16. december 2005, 16:45

Min søn havde for ca 2 måneder siden en bog med hjem fra skole biblioteket om en pige der gerne ville have en Guldfisk, deri er der godt nok ikke beskrevet om de forskellige arter, men den beskriver meget godt om alt det arbejde osv. der er med et akvarie, på en pæn forståelig måde for børn og er meget let at læse og kun på 20 sider. Så mon ikke dit barn skulle prøve at spørge på Skole biblioteket, kan nemlig ikke huske længere hvad bogen hed

Mvh.
Lone

shp — 16. december 2005, 22:47

Tak til alle, vi printer en liste ud og suser en tur på biblo i morgen. Aschehougs store akvarieleksikon er reserveret så må vi se hvad vi finder til dattern. Jeg tror faktisk jeg glæder mig ligeså meget til projektet som datteren gør, og så er det jo helt fedt at kunne give en pose grus i adventsgave uden sure miner...

Shp

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.