Sindsyg Oscar
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Peter En — 7. januar 2006, 16:05
Med venlig hilsen
Peter Enstrøm
akvamesse-ob — 7. januar 2006, 16:06
Mvh.
akvamesse-ob
Peter En — 7. januar 2006, 16:12
Med venlig hilsen
Peter Enstrøm
gabo — 7. januar 2006, 16:14
Mvh.
gabo
Peter En — 7. januar 2006, 16:16
eller hva ? har ikke haft oscars så længe...
Med venlig hilsen
Peter Enstrøm
akvamesse-ob — 7. januar 2006, 16:16
Mvh.
akvamesse-ob
Miwes — 7. januar 2006, 16:19
jeg har prøvet med store oscars i mit 720 liters, men det endte helt galt og oplevede lidt af det samme, og selv om jeg fjernede en, så tog en anden bare over. Måske med lidt gode gemmesteder...rødder f.eks så kunne det måske give lidt fred, hvis du kunne skabe nogle naturlige grænser i akvariet. Det er utroligt hvor småt et akvarium bliver når store fisk slås..
/Miwes
Peter En — 7. januar 2006, 16:25
Med venlig hilsen
Peter Enstrøm
Miwes — 7. januar 2006, 16:32
Hilsen Michael
Peter En — 7. januar 2006, 16:35
Med venlig hilsen
Peter Enstrøm
numse-fisken — 7. januar 2006, 16:38
discus er meget svære og holde. Jeg ville skaffe mif af, med de oscar du har nu og så skaf 6 styk i samme størrelse fek 10 cm. Kan nemlig se, at du har købt dem i forskellige størrelser og det er nok der problemet ligger:( har du ikke et billede af akvariet?
Med venlig hilsen
Casper
Peter En — 7. januar 2006, 16:44
Med venlig hilsen
Peter Enstrøm
numse-fisken — 7. januar 2006, 16:48
Med venlig hilsen
Casper
Miwes — 7. januar 2006, 18:50
jeg holder mig fra Oksehjerte, da jeg mener den slags foder hører til fodring af løver og andre rovdyr ;-)
jeg har også blandet mine Discus med Jordspisere og elefantfisk og det skulle heller ikke kunne gå godt, da man nærmest skal holde Discus i et akvarium uden dekoration og andre fisk....der skal helst være 29-30 grader, men det med varmen er helt sikkert en god ide, og det der med et akvarium uden bundlag eller anden form for dekoration er også okay, hvis man avler på Discus og opfodre Discus yngel, men ellers kan du sagtens holde disse prægtige fisk, hvis du køber dem i en rimelig størrelse og skaber gode vandforhold, med jævnlige vandskift og ellers holder en god vandkvalitet.
Nu har jeg ikke svaret på hvad der er rigtig og det kan da også ende helt glat, men den tid den sorg ;-)
/Miwes
Miwes — 7. januar 2006, 18:52
Miwes — 8. januar 2006, 19:33
Kun vildt fanget ;-)
De fleste Discus kender kun et glas akvarium og er vokset op med at foder er noget man hælder ned i hovedet på dem, så Discus fra naturen kva opdrættede Discus ???
/Miwes
Miwes — 8. januar 2006, 20:38
/Miwes
Miwes — 8. januar 2006, 23:13
Har der ikke været nogle problemer med Discus og deres tarmsystem i gennem de 20 år ??
Hvad med dig selv, du fodre vel ikke udelukkende med oksehjerte ??
Kunne du ikke forestille dig at helt undgå oksehjerte....og hvis nej, så hvorfor egentligt ikke ??
Jeg tror stadig ikke på dette foder...det er og bliver unaturligt og jeg gætter (understreger gætter) på at det er årsagen til mange af de problemer der med Discus når de har problemer med deres afføring.
Det kan da ikke være rigtig at man skal udsætte sine Discus for den ene varmekur efter den anden med jævne mellemrum, eller købe forskellige medikamenter og behandle dem, når man kan holde andre fisk (f.eks. Acarichthys heckeli) uden at skulle behandle på den ene eller anden måde.
Lige meget hvad, så vil du aldrig overbevise mig om at oksehjerte er vejen frem, hvilket du jo heller ikke påstår, men forsvare det gør du og det er helt okay for mig, jeg har jo blot min mening om dette så&.vi kan sikkert foresætte i en uendelighed ;-)
/Miwes
Miwes — 9. januar 2006, 00:03
Martin H > http://discusdanmark.dk/product_info.php/products_id/121
KasperK/Lolland — 9. januar 2006, 14:07
Et 430'er er i øvrigt alt for lille til 7 Oskars.
De bedste hilsner
Kasper/Lolland
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.