Spandpumper EHEIM

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Miwes — 7. januar 2006, 21:48

Måske har emnet været oppe at vende, men jeg har følgende pumper i mit akvarium.
Akvariestørrelse: 720 liter.

2 stk: 2028
Ydeevne: 1050 liter/timen.
Filter volume: 7,3 liter.
Strømforbrug: 25W.

1 stk. 2080
Ydeevne: 1.700 liter/timen.
Beholder volume: 25 liter.
Filter volume: 12 liter.
Strømforbrug: 30 W.

2 x 7,3 = 14,6 + 12 liter = 26,60 liter filter volumen

3800 liter i timen / 720 = 5.28 gange i timen

De to 2028 renses hver halve år og det er meget synligt i akvariet når de skal renses, da der er utroligt meget svæv i vandet og når de renses er der tale om et massivt lag slam og filtermaterialet er mættet med skidt, hvilket nedsætter ydelsen af filteret alvorligt. Efter de er renset går der lidt tid før effekten viser sig, men der er stadig en del svæv i vandet og det bliver nok ikke anderledes med mine jordspisere der graver løs.

Den store pumpe 2080 har jeg endnu ikke renset og har da heller ikke nogen ide om hvornår, da det ser ud til den køre med uformindsket styrke, men er der nogen af jer andre som har dette filter, der har haft skilt pumpen ad, for at rense, og i så fald....hvad er jeres bud på intervaller for rengøring.

Hilsen Miwes

gibson — 8. januar 2006, 08:31

Den ene af mine 2080 har kørt i vel snart et år uden at skulle renses :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Miwes — 8. januar 2006, 12:27

#2 hvor længe vi du i så fald lade den køre...og skifter du først når den stopper eller kan du også som jeg se at der kommer mere svæv i vandet og det er dermed tidspunktet ??

Har du kendskab til nogen som har ladet deres spandpumpe køre i flere år uden "service" ?

Mvh. Miwes

gibson — 8. januar 2006, 12:45

2080'eren har ikke været længere på markedet end jeg har haft dem. Mine eheim 2260 kører fint to år uden at blive renset :-)

2080'eren renser jeg snart tror jeg. Synes flowet er blevet lidt mindre.

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Miwes — 8. januar 2006, 13:04

#4 Var der også ekstra svampe og filtermåtter med til din pumpe...

Der er flere beskrivelser på hvordan akvarister gemmer lidt af det beskidte vand fra filteret og når så de har renset filteret, så hælder de efterfølgende den lille slat "beskidte" vand over for at opnå en ny filterbakterie hurtigt, men jeg har nu aldrig troet på dette og renser mine filtre i temp. vand fra hanen og gennemskyller det hele, men til gengæld renser jeg ikke alle pumper på en gang, men lader som regel gå nogle mdr. mellem, så et af filterne er i god "form"

/Miwes

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.