Kribensis og Anomala!?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Mille — 16. januar 2006, 09:41
Jeg har et 128L akvarie med en stime neonfisk og et par anomala dværgcichlider. For kort tid siden, havde jeg også et par sommerfuglecichlider deri, men de blev meget stresset af anomala parret, og hannen udviklede hulsyge.
Det tegner jo ikke umiddlebart godt for endnu et cichlidepar, men jeg syntes der mangler et eller andet i akvariet.
Det skal siges, at jeg efter køb, fandt ud af, at sommerfuglecichlide var en eller anden morbid slørhale variant (ugh!!!!) - og jeg har ladet mig fortælle, at disse (foruden at være helt forkerte efter min mening) er ret skrøbelige.
Ville I mene at der var plads til et kribensis par i baljen, eller eventuelt et eller andet par!? Har læst at Kribensis er utroligt mild og venlig O=) .. men det behøver jo ikke betyde at mit anomala par er.
Mvh.
Mille
Janne — 16. januar 2006, 10:56
Mvh.
Janne
jeppe — 16. januar 2006, 14:06
Med venlig hilsen
Jeppe
Mille — 17. januar 2006, 21:15
Citat:
Pelvicachromis pulcher en af de flotte, og nemme arter af dværgcichlider. De kan nemt holdes i et selskabsakvarium. Grunden til den er så udbredt er nemlig fordi den er nem at holde og den ikke har det store aggressivitet i sig overfor andre fisk, som mange andre dværgcichlider har.
Citat slut
Det være sagt ... så fik jeg desværre købt et par inden jeg fik svar på tråden. Mit akvarie er rimeligt godt delt op i 2 territorier .. med huler i hver ende .. min han anomala er lidt grum, men jeg fik en rigtig god størrelse kribensis han .. og de første 2 timer .. svømmede begge par rundt sammen super fredeligt. Nærmest som viste anomalaen de nyankomne rundt i akvariet.
Nu har de taget hver deres kokosnød .. og der er endnu ikke sket sammenstød der er værd at nævne. Han anomalen er tilbage til gammel "natur" .. hvilket vil sige han jagter sin hun lidt, æder og spiller sej. Men ingen slogskamp imellem kribensis og anomala endnu ( 7 - 9 - 13).
Holder naturligvis øjne med hvordan det gør .. og ellers må kribensis flytte over i karantæne akvariet, og så har jeg en undskyldning for at købe et nyt 128L =)
Lift OT .. men hold da helt OP hvor er Kribensis en flot fisk!!!!
Mvh.
Mille
Mille — 17. januar 2006, 21:15
Mvh.
Mille
jeppe — 18. januar 2006, 18:07
Med venlig hilsen
Jeppe
Mille — 22. januar 2006, 13:56
Så i dag, får hun pludselig rysteture - og jeg tænker jo straks: "ÅÅHHH NEJ, spastisk lammet eller epilepsi .. min fisk er syg!!!!!" Flyver ind på akvariesiden og nærlæser endnu en fed artikel ... det er parringsleg! Neeeej hvor dejligt .. og pludselig er min fisk ikke syg .. men bare super glad og fro.
Fisk er for fede =)
Mvh.
Mille
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.