Nyt bundlag.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

nmon — 27. januar 2006, 22:00

Jeg har planer om at gøre mit bundlag bedre egnet til mine planter. Lige nu har jeg kun ca. 2-3 merkur grus, men i dag har jeg så været ude at købe noget spagnum (det gule pindstrup spagnum uden gødning) og så noget haley grus. Mine første planer var at blande spagnumen med det nuværende merkur grus og så strø haley ovenpå. Lyder dette som en god sammensætning eller skal jeg også prøve at tilsætte noget ler (hvis ja, hvor køber man så dette ler?)?

Mike — 27. januar 2006, 22:50

du kan grave ler op af jorden

men jeg så for et stykke tid siden at netto havde ler til 1 kr eller noget i den dur

hvad er haley grus

Venligst
Mike Hermansen

Bo Christensen — 27. januar 2006, 23:09

Dette akvarie har kørt siden i sommers: http://www.aquabo.dk/img/aqua43-1/0512280013_akvarie.JPG
Der er først et par cm. havedamsjord og så et par cm. fint grus og ovenpå et par håndfulde tørv. Der sidder en luftsten, som kun giver ganske få bobler, så vandet er næsten stillestående.
Jeg tilfører et par ml. TMG ca. 1 gang om måneden - ellers ikke noget udover 25% vandskift sådan ca. hver 14. dag.
Cryptocorynerne gror godt og sætter sideskud. Ca. hver 3-4 uge tynder jeg ud i flydeplanter og stængelplanter.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Anti-Pjerrot — 27. januar 2006, 23:19

Jeg har læst at det er en god ide at købe noget lerpulver/granulat, og blande med lidt fint sand, som du så ligger oven på spaghnumen. Det der så sker er at spaghnummen hjælper med at omdanne jernforbindelserne i leret til jern som planterne kan optage. Jeg har ikke undersøgt denn påstand nærmere, så jeg kan ikke sige helt præcis hvad der skulle ske. Men jeg har hørt flere planteakvarister bruge denne metode, i stedet for de dyrere alternativer (Florite).

Metoden skulle lyde som: nederst :tyndt lag spaghnum, 1-3cm lerpulver opblandet i fint sand. øverst: 4 cm groft sand (1-3mm). Det virker som et tykt bundlag, men de fleste planter her mindst 10 cm lange rødder, og vil derfor nemt kunne komme ned og optage jernen i leret.

Jeg kan så af erfaring ikke anbefale hverken merkur eller haley. Jeg har selv et bundlag af merkur, og oven på det har jeg et par cm. haley. Jeg syntes ikke det er godt at arbejde med, da haley er ualmindelig let, og nemt bliver hvirvlet op. Det kan ikke holde mine planter ordentligt nede af den grund. Og jeg vil når muligheden kommer, skifte til den metode som før nævnt.

Mvh.
Anti-Pjerrot

nmon — 28. januar 2006, 17:30

Skal lige høre om man kan bruge Leca- nødder og om de overhovedet kan synke?

nmon — 29. januar 2006, 13:28

Jeg har lige været ude at købe nogle leca-nøder i dag og måtte erfare at de ikke er sådan at få til at synke (eller også skal de ligge i vand i meget lang tid). Nå, men så var det at jeg kom til at tænke på om man ikke kan bruge knuste urtepotter i stedet (selvfølge dem der er lavet af brændt ler)?

Mike — 29. januar 2006, 19:06

kan man ikke skolde leca-nødderne for at få dem til at blive på bunden?

prøv, træls at købe stuff til ingen nytte

Venligst
Mike Hermansen

nmon — 29. januar 2006, 19:40

Jeg har prøvet at koge leca-nødderne i en halv time eller sådan noget, det hjalp ikke.

ChristianHansen — 29. januar 2006, 20:16

Bo : Hvor har du købt havedamsjorden ? Og er dit vand meget tefarvet eller var det kun i starten ?

Med venlig hilsen
Christian Hansen

Bo Christensen — 29. januar 2006, 20:25

Jeg købte jorden i Neonfiskens havedamsafdeling.
Vandet har hele tiden været brunt, men jeg tilsætter også løbende tørv og visne blade i akvariet og bruger vand filtreret over tørv.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

ChristianHansen — 29. januar 2006, 20:37

Ok, tak for info.

Med venlig hilsen
Christian Hansen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.