bambus

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

bear69 — 1. februar 2006, 11:36

bambus, hvis man skal dekorer sit akvarie med bambus, skal man tage nogle forholdsregler. tænker på om de skal koges, vaskes eller lign.

hustler west på — 1. februar 2006, 11:48

Ved jeg ikke helt, men har set af thomas der var på udstilling med sit asien biotop sidste år har denne mail, prøv evt og skriv til ham og spørg om fremgangs måden. thomas@ akvariet.dk

Mvh.
Hr. Jonas Erbs

Mike — 1. februar 2006, 12:37

nej det behøver du ikke

bare skru dem fast til et stykke plexiglas (eller cd cover) og stop dem med i sandet.. efter et godt stykke tid vil de dog begynde at rådne og du bør derfor skifte dem jævnligt

Venligst
Mike Hermansen

Steffen Kbh — 1. februar 2006, 12:40

Bambus holder fint under vand, men skal skiftes på et tidspunkt. Ikke noget giftigt eller andre ubehagelige overrakelser


Vh.
Steffen Kbh

PernilleP — 1. februar 2006, 13:12

Jeg har lige sat bambus i mit akvarie, og jeg gjorde ikke andet end at jeg lige skyllede dem i koldt vand inden.

Her er mit med bambus.

Mvh.
Pernille



hustler west på — 1. februar 2006, 18:03

Går selv med tankerne om og bruge bambus, men på en lidt anden måde - Vil lave en lille sydamerikansk biotop til min lille apistogramma viejita trio.
Planen er og bruge mit 54 liters akvarie og så bikse en indvendig baggrund sammen og så "knuse" noget bambus så det trevler lidt og så tage en tynd alfix blandig og dyppe det i 3-4 gange i mens jeg sørger for at det ligger hulter til bulter så det bliver et lille net af bambus.
Idéen er at det skal ligner et tyndt rodnet som kommer ud fra baggrunden som integreres med et powerhead.

Det eneste problem er at jeg lige skal have overtalt konen til det, men tror ikke det bliver et problem, for hendes scalarer har yngel og de skal jo flyttes fra den ½ liters spand de går i nede i vores 530 liters og vi har et 30 liters med platy yngel der er ved og være store nok til salg eller flytning, så det er bare og håbe på det bedste.

Mvh.
Hr. Jonas Erbs

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.