Ancistrusyngel!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Sunshine — 6. februar 2006, 09:58
Igår da vi så kiggede på akvariet så vi to bittesmå ancistrusmaller sidde på ruden. Og vi aner ikke hvor de kommer fra. Vi har godt nok kun en han, men vi har slet ikke set ham "ligge" på æg. Vi har kun en kokosnød, og vi ville tro at han ville bruge den, hvis der skulle udruges unger. Men den har han ikke haft brugt, så han har haft udruget dem et andet sted! Og vi aner ikke hvem moren er blandt alle de hunner vi har.....ærlig talt er vores ancistrus hunner ikke så store endnu, så vi troede ikke de var kønsmodne, så vi fik vores livs overraskelse igår. Forøvrigt, hvis en alm. ancistrus yngler med en albinoancistrus, hvad bliver udfaldet så med ungerne? Vil der være flest alm. farvede unger og få albino eller hvad?
Derudover er der to af vores discusfisk, der vist nok er ved at danne par, så vi har måske snart fire discuspar! Så der må være et eller andet i akvariet der sætter gang i de små fisks ynglelyst :-) Ikke at vi brokker os!
De bedste hilsner
Sunshine
malle — 6. februar 2006, 10:00
De bedste hilsner
malle
Koralfisken — 6. februar 2006, 14:54
Jeg mener at have læst et sted at det er homoner der udskilles i vandet?
Men ihvertfald tillykke med dem!
Er en lillebitte smule misundelig ;-))
De bedste hilsner
Mathias
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.