Hvor meget lys?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Annie — 8. februar 2006, 00:15

Jeg har en anelse om, at dette spørgsmål har været oppe før, men jeg synes ikke rigtigt jeg finder en god tommelfingerregel for, hvor meget lys (hvor længe) der skal til i et gennemsnitligt selskabsakvarium, som måske afspejler ejerens forkærlighed for vandplanter ;o)
Det er plantet godt til, og gødes omhyggeligt - foreløbig uden algeproblemer.
Tidligere har jeg haft lyset tændt i op til 14 timer, hvilket nær havde taget livet af min akvarie-handlerven, som mente det var alt for meget.
Hvor meget skal der til?
Jeg har 2 scalarer, 2 ancistrus og 4 mollyer (og et hedt ønske om et liiiidt større akvarie)

Steffen Kbh — 8. februar 2006, 00:19

Lys 10-12 timer, har selv en taimer sat til, så er jeg fri for at huske det.

Vh.
Steffen Kbh

Japada — 9. februar 2006, 14:41

jeg har mit lys tændt laaannnnggg tid, men nogen kan når jeg kommer hjem står fisken bare og sover.. jeg tviler på at lys tiden er det mest vigtige.. og jeg vil gerne have masser af alger da det er mine fisk livret

XXXX — 9. februar 2006, 15:15

Hvad er lang tid Japada, hvis det er meget over 14timer så skal du også nok få rigtig mange alger også så mange at dine fisk sikkert ikke kan følge med

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.