Mine akvarier (planer ændrer sig)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

zardor — 7. marts 2006, 19:42

Efter at have kigget lidt på sagerne har jeg besluttet at mit 128 liters akvarie skal være artsakvarie for mine Neolamprologus Pulcher og at jeg nok skal have et større akvarie også med Tanganyika hvor mine multier skal gå med selskab. Indtil videre er de flyttet ind i et 54 liters.

Her først mit 128 liters:

http://i38.photobucket.com/albums/e111/Chris2500DK/128%20litre%20tank/new_background_u.jpg

Kalkstenen kom egentlig i for at give fiskene noget tryghed indtil jeg kunne finde en granitsten, men efter at den er der synes jeg faktisk det er godt med den lyse sten, det får den til at springe i øjnene og får akvariet til at virke dybere. Under alle omstændigheder er det jo nemt at ændre senere 🙂

Og så mine multier, sneglehuset der "hænger" på baggrunden indeholder den sidste, og det hænger der indtil den er svømmet ud. Jeg har brugt mysteriesneglehuse fordi jeg har en bunke af dem, så kan jeg altid finde på noget mere fancy når jeg skal have lavet et større akvarie.

http://i38.photobucket.com/albums/e111/Chris2500DK/multies2.jpg

Med venlig hilsen
Christian

mrflash — 7. marts 2006, 19:58

Hej Christian

Det ser sku got ud, har du selv lavet dine baggrunde, de er rigtig flotte, går selv med tanken om at prve at lave en selv, skal bare lige finde den rette opskrift..

Med venlig hilsen
mrflash

zardor — 7. marts 2006, 20:02

Yep, de er hjemmelavet. Jeg er selv meget mere tilfreds med den store, men den i mit 54 liters var jo også første forsøg.

Med venlig hilsen
Christian

Kristoffer — 7. marts 2006, 20:04

rigtig flot akvarie.
men er lidt kantet efter min mening

De bedste hilsner
Kristoffer

SweetEyes — 7. marts 2006, 20:10

De er også lidt kantet og kolde efter min smag. Men det er jo en smagssag;)

Med venlig hilsen
Malene

Lois — 7. marts 2006, 20:13

#1 Link 1 er 128L, og link 2 er 54L?? Må sige flot arbejde! Kan rigtig godt li' den første... den anden er på grænsen til at blive for meget 'techno' 😉

Med venlig hilsen
Lola

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.