nystartet 250 l. Akvarie.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

demo nemo — 7. marts 2006, 21:42

hej jeg er helt ny både som bruger og med akvarie vi har fået et 250l akvarie af en dame som ikke ville have det mere og vi er nået så langt at der er kommet rød stenbund vand planter og de første fisk i det er 10 neonfisk og 6 guppyer 3 hanner og 3 hunner en enkelt sugemalle jeg vil gerne have mange farverige flotte fisk i med tiden men da vi er helt nye skal det jo heller ikke være de mest svære og dyereste fisk.

Nogenlude hvilke fisk jeg kunne tænke mig bare for at give et indtryk af hvad jeg mener med flotte og farverige er:
Mange neonfisk af forskellige arter, en god del gubbyer, Kampfisk, Gurami, nogle Discos og måske nogle cichlider for eks. sommerfulgecichlide og så til sidst også de der platy af forskelige slags.

men skriv da gerne hvis der er noget jeg har glemt og gerne om det er helt umuligt med den samensætning jeg har lavet oven over og hvilket fisk jeg skal holde mig fra og meget gerne hvilke fisk jeg skal kigge efter så jeg får et flot og farverigt akvarie.

Mine billder er ikke at den bedste kvalitet men håber at dem herinde som har lidt mere forstand en mig selv kan se det man skal kunne se på dem.

Med venlig hilsen
demo nemo



Soulen — 7. marts 2006, 21:57

sæt evt en nylon strømpe op din pumpe da neon fiskene kan suges fast til den. har selv haft det problem med at de, blev suget hen til den og ikke kunne komme fri igen og der for død

Mvh.
Soulen

jimmi m — 7. marts 2006, 21:57

syntes akvariet er flot 😛

Med venlig hilsen
jimmi m

Soulen — 7. marts 2006, 22:01

sæt evt en nylon strømpe om din pumpe ( kan ikke stave skal snart i seng ) 😛
men pænt akvarie. lidt flere planter vil ikke skade. (kan jo ikke se hele akvariet)

Mvh.
Soulen

Anti-Pjerrot — 7. marts 2006, 22:25

Jeg ville købe mange flere (omkring 20stk) planter som rotala rotundifolia, Hygrophila difformis (alle Hygrophila), så du ikke pludselig får et kæmpe algehav... Og placer dem i bagerst i hjørnerne...

Inspiration:

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2003.cgi?&op=showcase&category=0&vol=2&id=37

Af fisk ville jeg holde mig til discus, tetraarter (neon og andre) og guppy/platy - eller gurami, kampfisk og barber/rasbora. jeg ville personligt ikke blande større fisk fra forskellige biotoper.

(personligt syntes jeg heller ikke om guppy/platy i større akvarier, da de ødelægger indtrykket af akvariet, pga. de ikke stimer og gør akvariet rodet...)

Mvh.
Anti-Pjerrot

tmkaarhus — 7. marts 2006, 23:33

#5 jeg ville ikke råde discus til en nybegynder!! er en af de sværere fisk!! Men ellers, prøv at kigge lidt rundt her på siden, under fiskearter!!

Med venlig hilsen
tmkaarhus

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.