T5/T8 hvad er forskellen??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

nicolaip — 31. marts 2006, 23:27

hey hvad er forskellen på T5 lysrør og T8

SweetEyes — 31. marts 2006, 23:27

Prøv at søg her på forummet. Det har været oppe mange gange, og der er mange gode svar i de ældre tråde:)

Med venlig hilsen
Malene

XXXX — 31. marts 2006, 23:31

T5 giver markant mere lys
har læst helt op til 150% mere lys

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

nicolaip — 31. marts 2006, 23:32

ok tak for de hurtige svar

De bedste hilsner
nicolaip

XXXX — 31. marts 2006, 23:33

det var så fordelen
ulempen er at udvalget er meget begrænset endnu på t5 rør

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

Esben — 1. april 2006, 06:46

Ja, både og...de fleste rør kan fåes i T5 den dag i dag, men i starten var det meget begrænset.

mvh
Esben 🙂

Gandalf — 1. april 2006, 07:50

T8 et almindeligt lysstofrør med en diameter på 26 mm. T5 er et nyere lysstofrør, der vel har været på banen i ca. 5 år nu. T5 har en diameter på 16 mm.

Fordele ved T5: Lille dimension, stort lysudbytte og længere levetid.

Ulemper ved T5: De er dyrere, kan virke skarbe at se på.(Betydere nok knapt så meget ved anvendelse til akvarium)


Med venlig hilsen
Andy Boye

Anti-Pjerrot — 1. april 2006, 08:58

#7 - nej - lystofrørets farvetemperatur (kelvin) bestemmer om lyset virker skarpt eller blødt.

Gandalf — 1. april 2006, 10:21

#8 - T5 røret har et meget mindre overfladearea end T8. Derudover er lysudbyttet betydeligt større. De to faktorer gør at T5 røret virker skarpere, da der udsendes mere lys på et mindre areal. Derfor gør man også ekstra mere ud af afskærmningen på armaturer med disse rør.

Det er rigtigt at en højere farvetemperatur (kelvin) virker skarpere, men der udsendes ikke nødvendigvis mere lys af den grund.

Med venlig hilsen
Andy Boye

XXXX — 1. april 2006, 16:37

#6 Esben har du et link til en forhandler eller hjemmeside med et godt udvalg, syntes når jeg kigger på diverse annoncør hjemmesider kan jeg kun finde 2-3 forskellige

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

Esben — 1. april 2006, 16:46

Jeg ved ikke om det er en varer som bliver handlet særlig meget på nettet, da de jo er lidt skrøbelige. Men nu ved jeg hvor mange forskellige typer at vi har og kan få ind i vores sortiment. Så der må være nogle butikker som ligger inde med flere forskellige varianter. 🙂

mvh
ESben

kildemoes — 2. april 2006, 16:22

måske disse to artikler kan hjælpe dig lidt :
http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=320
http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=337


Mvh.
kildemoes

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.