Erfaringer med anomalochromis thomasi
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
nalle — 27. april 2006, 12:34
Jeg erhvervede mig igår 5 unge A. thomasi. Nu har siddet og søgt lidt mere info om den på nettet, men den er tilsyneladende ikke så populær på trods at den er en forholdsvis nem at holde.
Mit spørgsmål er så: Hvad er jeres erfaringer med denne smukke cichlide?
De bedste hilsner
Natasja W. Petersen
gibson — 27. april 2006, 12:41
http://www.fishbreeding.dk/ --> artikler --> artikler om cichlider (bemærk der er en lang og en kort artikel)
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
nalle — 27. april 2006, 13:01
Fik du yngel ud af dine?
De bedste hilsner
Natasja W. Petersen
De bedste hilsner
Natasja W. Petersen
gibson — 27. april 2006, 13:31
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
nalle — 27. april 2006, 13:34
Jeg har noget tøvrgranulat jeg skal have puttet i pumpen plus at jeg lige har invisteret i en ionbytter, så vandværdierne skal jeg nok få på plads før eller siden 🙂
De bedste hilsner
Natasja W. Petersen
nalle — 27. april 2006, 13:43
De bedste hilsner
Natasja W. Petersen
gibson — 27. april 2006, 13:48
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
Skidtfisk — 27. april 2006, 13:52
Sjovt at se dit indlæg og dine info.... har selv 325l, har selv lige fået en 2028 og har i forgårs købt, ja, 5 thomasi... det er mine første chiclider og jeg forventer mig en del.
Forhandler (Petworld, Viby) oplyser, at det er en meget nem fisk der også er nem at få til at yngle. Jeg har selv læst at den ikke er rasende populær, men kan heller ikke lige greje hvorfor..??
Du bliver sikkert ikke klogere af det her, men nu er vi da 2 der har samme spørgsmål
Nauta
nalle — 27. april 2006, 14:10
Glæder mig til at få gjort nogle flere erfaringer med dem! Det var egentlig meningen at jeg ville ha' haft en trio Apistogrammaer, men efter en lille faglig snak med forhandleren kunne jeg ikke stå for dem 🙂 - de måtte prøves!
Nauta, hvornår købte du så dine? Og nogle af dine parret sig ud?
De bedste hilsner
Natasja W. Petersen
nalle — 27. april 2006, 14:12
De bedste hilsner
Natasja W. Petersen
Skidtfisk — 27. april 2006, 17:46
I og med det er så nyt så har de ikke formeret sig... desværre - jeg vil dog meget gerne høre om du har held med det!!
Nauta
nalle — 28. april 2006, 11:52
Mine har heller ikke parret sig ud endnu, desværre har jeg arbejdet meget de sidste par dage så har ikke rigtig haft tid til at observere dem grundigt endnu. Men hannerne er begyndt at "kæmpe" lidt om territorier i akvariet. Det er ret sjovt at se på!
Men jeg glæder mig til de parre ud! 🙂
De bedste hilsner
Natasja W. Petersen
Skidtfisk — 28. april 2006, 13:35
Jeg kan derfor ikke rigtig se dem og kan ikke rigtig se om der er forskel i deres adfærd... så det er meget sværet at se
om det er 5 hanner eller hvad det er jeg har fået købt... fik af vide det mest optimale skulle være 3 hanner + 2 hunner... Når de er "installeret" i det store vil jeg ha Kribensis - de skulle også være nemme at have med at gøre...
nalle — 14. maj 2006, 22:30
Så har jeg fået et fast par! De har allerede ynglet 2 gange. Første gang spiste de æggene med det samme, men her anden gang er æggene klækket - det skete faktisk i morges - så parret har rigtig travlt med at forsvare de små larver, der er placeret mellem 2 sten. (de er endnu ikke fritsvømmende). Faktisk har parret flyttet larverne 2 gange siden de klækkede imorges. Første gang var lige da de var klækket (æggene lå på et blad) blev de flyttet et par centimeter ned i sandet, og anden gang blev så mellem 2 sten! Nu bliver det spændende at se om de kan blive ved med at forsvare de små - især nu her når de bliver fritsvømmende 🙂
Her er lige et par billeder af første gang de legede 🙂
De bedste hilsner
Natasja W. Petersen
nalle — 14. maj 2006, 22:55
Hunnen er ved at lægge de første æg på stenen, mens hannen holder vagt!
Sjovt nok, kan jeg uden problemer kende forskel på hannen og hunnen, da hunnen er betydelig mørkere end hannen!
De bedste hilsner
De bedste hilsner
Natasja W. Petersen
nalle — 14. maj 2006, 22:56
Hunnen...
De bedste hilsner
Natasja W. Petersen
Janne — 14. maj 2006, 23:04
Mvh.
Janne
nalle — 14. maj 2006, 23:08
Ja, jeg håber at bare et par af dem overlever 🙂
Ellers leger de sikkert igen snart! - Ja, faktisk har begge gange været lige efter et vandskift.
De bedste hilsner
Natasja W. Petersen
elisabethen — 15. maj 2006, 10:41
Dumt spørgsmål: Er den ikke mundruger? Eller er det noget, jeg har drømt?
Mvh.
Elisabeth Schrøder
elisabethen — 15. maj 2006, 10:44
Mvh.
Elisabeth Schrøder
nalle — 15. maj 2006, 11:27
Mine mundruger ihvertfald ikke, men til gengæld passer begge forældrene rigtig godt på de små, som en rigtig "lille" familie.. Kan se at parret har flyttet dem igen her til morgen!
De bedste hilsner
Natasja W. Petersen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.