Akvastabil dumper

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

pelleras — 17. maj 2006, 16:45

hejsa jeg kom ud for en kedelig oplevelse da mit 180 l akvarie blev utæt efter 8 måneder!! jeg snakker med forhandleren om at jeg skal tage det ned til ham så vi kunn finde ud af hvad der var galt!! vi fandt ud af at siliconen i bunden af akvariet var gået løs!!
also en fejl fra akvastabil side sagde forhandleren!! nu kommer det sjove så.

da jeg købte mit akvarie købte jeg også et møbel til det fra akvastabil men det gik i stykker da akvariet blev utæt" bordpladen begyndte at hæve
" akvastabil ville godt lave akvariet eller give mig et nyt men bordet ville de ikke røre ved da de mener at det er min egen forsikring som skal dække det!!
Men jeg mener at det er dem som skal give mig et nyt bord da der var fejl ved akvariet og det ødelagde mit bord!!

jeg ved ikke hvad jeg skal gøre.
vil måske snakke med en advokat om det da jeg mener akvastabil skal tage det ansvar som følger med deres produkter når der er fejl ved dem!!!

er der der nogle andre som har haft samme problemer?

MVH Pelle Rasmussen

Mike — 17. maj 2006, 16:52

kan man ikke snakke med forbrugerstyrelsen om sådan noget.. jeg ved ikke så meget om det

Venligst
Mike Hermansen

Fætter guf — 17. maj 2006, 16:53

Jeg tror da det er rigeligt at du giver aquastabil en sviner her på siden.
Det er såvidt jeg ved et dansk firma, og de tåler vist ikke dårlig omtale her lige midt i målgruppen.
Men der er en regel her på siden med, at man ikke må svine forhandlere til, så det gælder nok også for leverandører...

Mvh.
Fætter Guf

Ziij1n — 17. maj 2006, 16:59

Normalt sviner vi INGEN navne til her. Når det gælder for en gælder det for alle !
Jeg vil opfordre til at denne tråd tages med ro ellers vil den blive låst !!

Hilsen
Rasmus Hurup
Team Akvariesiden.

XXXX — 17. maj 2006, 17:03

Er enig med akvastabil i at din egen forsikring skal dække bordet
Eller skal de jo også dække hvis akvariet springer og ødelægger farmors gamle persertæppe

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

golfiiii — 17. maj 2006, 17:03

jeg har ikke selv haft problemer med akvastabil kun et gammelt der var ca 10 år gammelt så det, men jeg mener da at de skriver i deres brocure af kabinetter at de er vandfaste og vis de ikke er det så er det vel en rimelig stor brøler af dem.

Mvh.
Mark

Mikl K. Andersen — 17. maj 2006, 17:08

Jeg vil bare lige sige at mig, og alle dem jeg kender har altså gode arfaringer med akvastabil, så du er nok bare meget uheldig, for selv om mit akv. er meget gemmelt så er det tip top tæt...så dit akvarie er måske bare lidt uheldig.

Med venlig hilsen
Mikkel k. Andersen

Lomholt — 17. maj 2006, 17:14

Ifølge købeloven har Akvastabil lov til at forsøge at udbedre skaden på dit akvarie, dvs. reparere utæthederne. Du må dog ikke blive pålagt nogen omkostninger.

Med hensyn til dit ødelagte Akvastabil-møbel, så er det din inboforsikring der skal dække de skader som akvariet har forårsaget. Herunder møblet, gulv, tæpper mv. De fleste inboforsikringer plejer at dække sådanne vandskader, så længe der er tale om et akvarie (vandbeholder) på over 50 liter. Det står i din police. Din forsikring har dog en selvrisiko, og hvor meget den er på afhænger selvfølgelige af hvilken forsikring du har tegnet.

Hvis du derimod selv havde lavet akvariet og det var gået i stykker, så kan der være problemer med at få de fleste forsikringer til at dække.

Mvh.
Lomholt

pelleras — 17. maj 2006, 18:04

jeg er ikke ude på at tilsvine nogen jeg spørger bare om der er nogen der kender lidt til det?
hvis man ikke kan skrive på dette forum uden at det skaber problemer og folk bliver stødt pga man nævner et firma navn så synes jeg at man går i for små sko!!
ville jo bare gerne have lidt information eller hjælp om hvordan jeg skal klare tingene da ens forsikring ikke dækker hvis akvariet ikke er sprunget læk!!
og jeg er ikke ude på at svine noget til!!

Hilsen Pelle

Lomholt — 17. maj 2006, 18:35

Selvfølgelig må man godt nævne firmanavne, men man skal aldrig nogensinde tro at tingene bliver retfærdiggjort af at man udlægger sin utilfredshed med en virksomhed i et åbent forum som dette.

Man vil få mange flere kvalificerede svar og objektive vurderinger af problemstillingen hvis man undlader at nævne firmanavne.

Når det så er sagt, så forstår jeg dit indlæg i nr. #1, som om at dit akvariet netop ER sprunget læk = der siver vand ud af akvariet og det har forårsaget skade på andre produkter.

Jeg vil tro at dit forsikringsselskab skal dække, med mindre de har fraskrevet sig ansvaret og direkte skrevet at de i ikke dækker samlingerne i akvarier, men kun dækker f.eks. glas der går itu.

Akvastabil har pligt til at give dig et nyt produkt eller reparere skaden. Det er op til dem og man plejer jf. købeloven at sige, at de har 2-3 forsøg.

Hvis der stikker ild i dit Sony TV, så der det jo heller ikke Sony der skal erstatte eventuelle gulvtæpper og vægge som er ødelagte af brænden.


Lige et nogle spørgsmål:

1) Har du talt med din forsikring om sagen og hvad siger de?
2) Hvor meget vand var der tilbage i akvariet da du opdagede skaden?


Mvh.
Lomholt

Lomholt — 17. maj 2006, 18:47

Vil lige nævne at forsikringsselskaberne nogle gange bruger termerne "udstrømning", "udsivning" og "dryp". I mit forsikringssekskab er det kun førstnævne (udstrømning) der dækkes og akvariets eller beholderens rumindhold skal være over 20 liter. Derudover skal udstrømningen ske pludseligt.

Lois — 17. maj 2006, 18:48

#1 Sorry men jeg synes faktisk heller ikke at det er iorden at du nævner navnet på 'firmaet' i dette tilfælde, -nøjagtig lige som det her på siden er en regl ikke at nævne navne på dyrhandlere, når det gælder negativomtale!
Personligt er jeg yderst tilfreds med alle mine Akvastabil/effectline akvarier!!!! Og kan kun anbefale andre at købe samme 🙂 Tilmed har jeg fornyelig kontaktet Akvastabil, da jeg havde et spørsmål der "plagede" mig. Allerede morgenen efter jeg havde sendt mailen, var der svar. Det synes jeg er absolut fin service 🙂 Jeg havde forventet at skulle vente en uge eller to... hvis jeg da i hele taget ville få svar.

Med venlig hilsen
Lola

Bjarne — 17. maj 2006, 19:39

Hej
Der kan være sket en "fabrikationsfejl" fra Akvastabils side og selvfølgelig dækker de den når akvariet kun er 8 måneder gammelt. Selvfølgelig dækkes følge-skader ikke. Længere er sagen ikke. Bordet må du kæmpe med dit forsikringsselskab om. Jeg har aldrig haft problemer med akvastabil-akvarier heller ike effectline somjeg har 15 stk kørende af lige nu.
Endvidere er det også meget sjældent det først bliver utæt efter 8 måneders brug, det kunne jo være flyttet, købt og solgt mange gange. Så der kan være flere årsager til den utæthed først kommer nu.
Og jo så synes jeg ogå det er forkert at "hænge" dem ud på nettet også med den overskrift.
Se nu det positive idet, du får måske et nyt bord af forsikringsselskabet og et ny-repareret akvarie.

De bedste hilsner
Bjarne

RDJ — 17. maj 2006, 19:47

Det er sikkert rigtig nok at det er forsikringsselskabet, men tror ikke de vil dække dette, og det er for lille en sag. Og det ved Akvastabil godt hvis de tænker sig om, så hvis jeg drev et GODT firma som dem, så ville jeg hjælpe Deres ulykkelige kunder for god orden / skik skyld. Især i dette tilfælde hvor Deres produkt var skyld i det. Og en ny plade for dem koster som godt som igen ting. Jeg driver selv handel på 15år, og vil alttid hjælpe en sådan kunde, det giver kun mere salg i det lange løb. Det er kun god moral! og det betaler sig... skal dog lige siges der er kunder som synder og bedrager som jeg aldrige gider hjælpe, har mange eks. på dette, men det er en anden historie :-)

Med venlig hilsen
RDJ

Lomholt — 17. maj 2006, 20:08

Der er ingen grund til at hænge virksomheder ud fordi deres produkt fejler. Der er altid en risiko ved at akvarier forårsager vandskader, det burde alle jo vide. Og så længe man ikke er 100 % sikker på at man er blevet behandlet forkert, så mener jeg ikke at man bør nævne egentlige firmanavne.

Hvis vandet ligeså langsomt er sivet ud af akvariet og der ikke er gjort noget for at tømme og flytte akvariet, kan det i princippet være forbrugerens egen skyld at bordet (træpladen) er ødelagt, da han/hun ikke har udvist tilstrækkelig agtpågivenhed.

Håber dog alligevel at dit forsikringsselskab er til at tale til fornuft og vil selvfølgelig gerne høre hvordan sagen skrider frem.


Mvh

Lomholt

RDJ — 17. maj 2006, 20:30

Det er vel helle ikke for hænge nogen ud, det er vel bare alm. konstatering, og helt normal at man skriver dette som i #1 i et forum som dette. Pelle ønsker at snakke om et problem han har, og er et helt rigtig sted at drøfte den slags. Hans synspunkt på sagen skal han da også komme med, så længe det er rimelige saglige og i pæn tone, og det har pelle gjort :-)

PS. har nu set fler eks. her på det sidste hvor dette omtale firma har klokket i deres produkt. Dog er denne fejl helt ok, kan ikke undgås set fra en håndværk mæssig vinkel. men derfor kan man godt afhjælpe en kundes ulykke...



Med venlig hilsen
RDJ

RDJ — 17. maj 2006, 20:34

Har lige snakket med min morfar som er møbelproducent og han siger en ny bordplade som den, med lak koster ca. 50-100kr kr at lave. Så jeg vil nok lige som firma, om det ikke er bedst at give en væk gratis :-)

Med venlig hilsen
RDJ

Ravnox — 17. maj 2006, 20:39

Jeg havde her i januar også en "pludselig opstået" skade på mit 11 måneder gamle 250L (hele bagruden flækkede med et brag). Akvastabil-underskabet tog ikke skade.
Akvastabil ombyttede akvariet uden bøvl.
I mit armatur til 720L var alu-reflektorfolien (7 måneder gammel) blevet fuldstændig gennemsigtig, Akvastabil sendte mig 4 nye ub.
Selvfølgelig sker der fejl og et produkt kan gå i stykker, det kan ikke undgåes, men Akvastabil har en høj stjerne som et fornuftigt firma her hos os.
Mht underskabet, har der været en ridse hvor vandet har kunnet trænge ned igennem ? det rå træ kan ikke tåle længerevarende vandpåvirkning.
Erstatningsmæssigt er det nok dit eget forsikringsselskab der skal dække, da det er en følgevirkning af at akvariet er blevet utæt.

--- Niels

Peter Jensen DGK — 17. maj 2006, 20:48

Forsikringen dækker helt sikkert, hvis Pelle har en....Men men, det er da lidt ringe, at de ikke bare giver et nyt bord pr. kulance, nu det er købt sammen med akvariet....Havde de gjort det, havde Pelle kun haft ros til overs for firmaet...

Jeg synes faktisk det er en anelse ringe service af akvau......

Venligst
Peter Jensen DGK

Esben — 17. maj 2006, 21:30

Hej med jer,

jeg er konsulent for Eldorado, som er moderselskabet for Akva-Stabil.

Noget I skal huske på er at hvis at I har trægulv derhjemme, at I så skal bruge den medsendte flamingoplade mellem møblet og akvariet. Da trægulv arbejder vil der på et tidspunkt ske enten at akvariet flækker eller at det står og vrider i siliconen.

Nu kender jeg ikke til den konkrete sag, og vil derfor heller ikke blande mig i den.

mvh
Esben

Michael Thomsen — 17. maj 2006, 21:59

Hejsa

Har ikke lige læst hele tråden igennem men kan da fortælle hvad der skete for mig.

Jeg havde ligeledes et akvarie (250L) som blev utæt og ødelagde mit akvarie bord.

Jeg fik samme meddelelse om at akvastabil ikke dækkede bordet men derimod mit eget forsikrings selskab.

Og da jeg ringede til dem var det intet problem, jeg fik en check tilsendt svarende til det beløb jeg havde betalt for mit akvarie bord og så var den sag ude af verden.

Men om det er sådan det burde fungere skal jeg ikke gøre mig til herre over.

Mvh.
Michael Thomsen

sat — 17. maj 2006, 22:26

det er det samme hvis to biler støder sammen så betaler din forsikring i første omgang og så tager forsilkringsselskaberne så kampem om hvem der skal betale
det vil sige hvis det var 900l og der var sket skade på underbo eller ligende så tror jeg nok forsikringsselskabet ville under søge om akastabil ikke skulle betale hvis det var en fejl fra deres side

Hilsen
Michael Diget

jacob a — 18. maj 2006, 10:02

Hvis akvariet kun er 8 måneder gammel ,skal akvastabil give dig et nyt akvarie+ give dig et nyt bord eller sørge for at det bliver repareret, det er jo lige som akvariets skyld at bordet er blevet skadet/ødelagt.
Ifølge købeloven har du 2 års garanti, på købte varer.

Og så er jeg snart træt af ,at der er censur på denne side, lige meget hvad man snart siger.!!!!!!!

YTRINGSFRIHED.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Med venlig hilsen
Jacob A

RDJ — 18. maj 2006, 10:10

Ja censur holder ikke :-) men respekt for andre skal man nu lige huske på, ellers dør YTRINGSFRIHED :-) Og vi har igen diktatur, og hvem ønsker det

Med venlig hilsen
RDJ

fo_dk — 18. maj 2006, 12:49

#23: Hvis bare du taler pænt kan næsten alt lade sig gøre og sige. Det er i meget sjældne tilfælde OK eller særligt givende at råbe skrige eller skælde ud........jeg syns iøvrigt osse at overskriften DUMPER i min verden -🙂

Det er jo kun hvis akvastabil skriver i deres materiale at bordet er 100% vandfast at de skal give et nyt......jeg holder osse på det er forsikringen der skal betale bordet....og sådan en har alle da??????? Normalt er der ikke selvrisiko på disse ting...men der er jo stor forskel på selskaberne


Kærlig hilsen
fo_dk

Brian C — 18. maj 2006, 14:25

#23 Nej! der er IKKE garanti jvf købeloven, men reklamationsret, hvilket er noget andet ;-)

Mvh.
Brian C

Lomholt — 18. maj 2006, 14:37

Yep - men kan sagtens være kritisk og tale pænt på samme tid.

#23 Jacob A: Hvis nu vandet fra akvariet også havde ødelagt de ægte tæpper på mandens gulv, skulle Akvastabil så også erstatte dem? Og hvis gulvbrædderne også var ødelagte skulle Akvastabil så også erstatte dem? Man kunne blive ved og ved. Det er netop derfor man har en indboforsikring - det er noget producenterne ved og det er også noget vi som forbrugere bør vide. Hvad en "lille ekstra bordplade" så koster at levere er sagen uvedkommende, da Akvastabil jo ikke rent juridisk er påtvunget at skulle levere en sådan. En ting er helt sikkert... Akvastabil laver ikke ægte tæpper ;-) Håber du kan forstå hvad jeg mener ;-)


Mvh.
Lomholt

Peter Jensen DGK — 18. maj 2006, 20:32

Selvfølgelig kan vi forstå, hvad du mener Lomholt.....Det er bare meget svært at give andre skylden, når akvariet ikke er ordenligt fuget fra fabrikken....Jeg ved godt det er forsikringen der skal dække bordet...Men det er da ringe kundeservice fra akvastabil. Var jeg forsikringsselskab, ville jeg kræve godtgørelse fra akvastabils produktforsikring:-)

Venligst
Peter Jensen DGK

KasperK/Lolland — 18. maj 2006, 21:50

"Var jeg forsikringsselskab, ville jeg kræve godtgørelse fra akvastabils produktforsikring:-)"

Det tror jeg IKKE, forsikringsselskabet ville gøre. Uanset hvilket selskab der ville være tale om, ville de kunne sidde på deres kontorer i örestaden og, med røde ører, høre de latterbrøl der ville blive udstødt i Haderslev!

Der er en lokal gut hernede, der har haft en Corolla inde og vende i stuen. Skal hans forsikringsselskab sende krav til Toyota om at erstatte rya'en og sofagruppen?

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

RDJ — 18. maj 2006, 23:03

Kasper/Lolland, det er jo ikke hvad pratisk / lov / regler siger, men hvad god moral er, hvis man ønsker glade kunder når man driver et firma.

Men lad os se hvad du føler, hvis ulykken sker for dig en dag :-)


Med venlig hilsen
RDJ

KasperK/Lolland — 18. maj 2006, 23:23

Jamen jeg har da haft rigeligt med vand på gulvet, det er da blot at trække på skuldrene og komme videre. Og så ellers kontakte sit forsikringsselskab.
Og i nutidens Danmark er det kun lov og regler, og ikke en dyt om moral, der er udslagsgørende. Det ved producenterne og det ved forsikringsselskaberne. Sådan er den virkelige verden, beklager hvis det kan skuffe nogle.

Pelle Rasmussen blev tilbudt et nyt akvarie og så kan han kontakte sin assurandør om bordet! Og så er den ikke længere. Sådan er det!
Og det skulle da være mere end almindeligt usandsynlig heldigt, hvis Eldorado skulle have lyst til at gøre noget ekstraordinært, efter at være blevet udstillet på nettet.

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Ravnox — 18. maj 2006, 23:30

Kan kun være enig med Kasper/Lolland - thats life, take it or leave it.

Jeg tror egentilig ikke at Akvastabil laver dårlige akvarier med vilje, men glasnissen og fugenissen har det med at dukke op på de mest underlige/ubelejligede tidspunkter :-)

--- Niels

RDJ — 18. maj 2006, 23:38

31 Det er jo lige det, som os handler ikke ønsker at blive udstillet på nettet om. Derfor vil et pro. klogt firma gør det godt hurtige igen. Ret fedt at nettet er kommet både for firma og forbruger, det er til gavn for os alle i det lange løb.


Og det er 99% sikker at hans forsikring ikke dækker. De dækker kun pludselige stort brud, og ikke langsom udsivning af vand skader. Og det VED en Eldorado mand godt, Derfor syndes jeg at morale er at hjælpe til, da det koster så lidt for dem. Men måske de bare lige skal have historien at vide...

Nå! over and out ! om denne sag her fra... :-)

Med venlig hilsen
RDJ

bcravn — 23. maj 2006, 19:59

Hvorfor burde produktansvarsloven ikke gælde her?
http://www.retssal.dk/emneindex.php3?vis=n&side=46
Så er der slet ikke brugt for forsikring og hvad der ellers skrives om

Peter Jensen DGK — 24. maj 2006, 12:09

# 29
Akvastabil har garanteret en ansvars-/produktforsikring...Det er jo noget helvedes l-o-r-t de har lavet, så selvfølgelig kan et andet forsikringsselskab gøre krav.... Har Toyotaen bremsesvigt grundet fejlkonstruktion, hvem tror du så har ansvaret i sidste ende?

Venligst
Peter Jensen DGK

Peter Jensen DGK — 24. maj 2006, 12:13

#32

Burde en sådan fejl ikke være fundet i kvalitetskontrollen, hvis de ellers har en sådan?

Venligst
Peter Jensen DGK

KasperK/Lolland — 24. maj 2006, 12:58

#36
Og hvordan skulle sådan en komtrol finde sted? Der er ikke ret mange andre måder, end at tjekke en fuge optiskt. Altså at kigge på den og konstatere, at den ser fin ud.


"Har Toyotaen bremsesvigt grundet fejlkonstruktion, hvem tror du så har ansvaret i sidste ende?"
Det kunne være, at fejlen befandt sig bag rattet!


De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Peter Jensen DGK — 24. maj 2006, 13:15

#37 Lad nu være med at tale ned til mig....... Du ved jo udmærket, hvad jeg mener ? Ellers læs nr. 35 igen

Venligst
Peter Jensen DGK

Peter Jensen DGK — 24. maj 2006, 13:18

#37

Glemte lige:

Måske har man "glemt" at affedte glasset...Er der andre måder end optisk, at tjekke fugen på, eller er der ikke?

Venligst
Peter Jensen DGK

gibson — 24. maj 2006, 13:22

Husk at debattere emnet sagligt og i en venlig tone. Så slipper vi for at skulle stoppe debatten :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

12walle — 24. maj 2006, 19:42

Jeg syntes også godt man må nævne navne, gøres det pænt er der ingen der får ondt i bagen, men er man lidt oppe og køre, og skriver hvad man tænker så er den gal... Jeg ville da ikk købe et eller andet produkt, hvis jeg havde set flere steder at der kunne være fejl på det.
Jeg kunne f.eks. have sparet penge på flere "japser" luft pumper osv hvis jeg kunne læse fra andre at det ikk holder..

Tror faktisk jeg ville oprette en tråd, hvis det samme skete for mig, man kan jo ikk altid regne med at en sælger(lad nu være med og sable mig ned for mine meninger) altid siger tingene helt som de faktisk er.
http://akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?cat=1&id=214860 Læses hele tråden er der et par tilfælde på sælgere der bare er sælgere.. Min balje var blevet u-tæt(troede jeg) og der hvor jeg købte det fik jeg af vide der ikk var nogen garanti på deres akvarie, men det fandt jeg så ud af her inde der selvfølgelig var 2år.. (tak Gibson)

Venligst
claus Pedersen

KasperK/Lolland — 25. maj 2006, 17:18

#39
Nej, der er ikke andre metoder andet optisk kontrol, der er praktisk anvendelig.

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Lomholt — 26. maj 2006, 09:11

Hvad med metoden: at fylde det op med vand? :-) Ej, okay - den var lidt søgt det ved jeg godt, men jeg kunne ikke lade være ;-)

Mvh.
Lomholt

KasperK/Lolland — 26. maj 2006, 10:45

#43
Ingen tvivl; det er da absolut en rigtig god metode, men, de fleste producenter ville sikkert være kede af, at have f.eks 100 fyldte akvarier på hver 1100 ltr stående i et års tid!

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.