Metoder for nitrat reduktion
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Line — 27. maj 2006, 01:22
Den dejlige nitratreduktion. Der er mange veje frem til målet - og jeg har prövet nogle stykker af dem.
Påtænker en lille artikel om det - men först vil jeg lige se, hvad den sidste her kan trække af nitratforringelse.
Jeg kender akvariet temmelig godt, og kender mine nitratværdier för dette tiltag.
Grund ? Ja - behöver man een ? hehe - Ting skal afpröves 🙂
Jeg er nok summasummarum mest til den biologiske reduktion af nitrat (foruden vandskift naturligvis). De andre metoder har nogle ulemper.
Ergo plantevækst.
Men hidsig plantevækst i akvariet betyder også kontinuerlig at luge og luge og rode i akvariet, hvilket jo altid bringer forstyrrelse - og nej - gider jeg ikke rigtig. 1 dag efter lugning så det skrabet ud, 2 også, 3 og 4 okay og fryd - og 5 dag tja så kunne jeg luge igen. En halv spand om ugen 🙂
Nogle vil med det samme sige: andre planter 🙂 Meeen dem æder mine maller 🙂 Altså hornblad og andet...
Ideer med hydrofilterkultur / emerse planter og stueplanter kender jeg godt, men da jeg har lukket armatur, kom jeg ikke videre med den ide.
Indtil Brian C troskyldigt fortalte, at han bare havde smidt en luftrod fra monstera delicius i akvariet igennem kabelhullet bagtil 🙂
Så begyndte ideerne at galoppere 🙂
En Monstera blev erhvervet, men er for bette endnu til at nå. Ergo blev det til Scindapsus.
Köbt glas til afdækning. Istedet for 5 plader - blev det til 10 mindre. Så de bagerste, hvor planterne er, kan blive liggende.
Glarmester skar ud og ialt 4 huller a 7 cm diameter er blevet boret. Heri er planterne sat, så deres rödder når vandet.
Egentlig ville jeg gerne have hængt lampe op over akvariet - men det får være lige nu. Vil lige se, hvor godt det virker, för der skal smides flere penge ud 🙂
Ergo har jeg blot fjernet reflektorerne, så rörene kan lyse opad og nedad 🙂. Dette dæmpede iövrigt lyset betydeligt i akvariet. De batter virkelig meget, de reflektorer. Nå men, det gör nu ikke noget 🙂
Så selv med heldækkende armatur kan man nyde godt af visse stueplanters evne til at nappe nitrat - behöver ikke kun være til åbne akvarier.
Hilsen
Line Sörensen
Line — 27. maj 2006, 01:22
Hilsen
Line Sörensen
Line — 27. maj 2006, 01:23
Hilsen
Line Sörensen
Bo Christensen — 27. maj 2006, 01:32
Med venlig hilsen
Bo Christensen
golfiiii — 27. maj 2006, 01:37
Mvh.
Mark
Mike — 27. maj 2006, 02:38
Venligst
Mike Hermansen
Line — 27. maj 2006, 11:22
Jeg kan fortælle fra besöget ved blomsterhandleren :
damen formanende : " Og altid holde dem pænt fugtige " !!!
"Jaaaa, dét skal jeg nok", lovede jeg artigt og höjhelligt LOL. Jeg skrubgrinede indvendigt.
Hilsen
Line Sörensen
Brian C — 27. maj 2006, 11:57
og kan kun sige pøj pøj med det :-)
Mvh.
Brian C
Steffen Kbh — 27. maj 2006, 12:12
Ellers en god ide du har nappet der.
Vh.
Steffen Kbh
gibson — 27. maj 2006, 16:03
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
Line — 29. maj 2006, 11:14
Ja - jeg må se, om jeg i det hele taget kan tage totalbilleder af akvariet mere. Som I ser - ser resten at akvariet temmeligt mörkt ud på billeder med al den lysvælde foroven.
Men ellers kan jeg jo tage delbilleder tættere på.
Akvariet er en aaanelse bart - da mine bestilte javabregner endnu ikke er dukket op. Og de enorme mængder af hornblad er fjernet.
Desuden kommer nye planter også i karantæne LOL - og får en ormekur. Ja - grin bare haha - jeg skal ikke have flere besög af visse planarietyper.
Ergo får nye planter en ormekur:)
Der er godt nok hammer på mine scindapsus planter dér - nöööj der er fut i dem 🙂
Alt i alt er jeg temmelig godt tilfreds. Den langt ringere mængde af planter i akvariet giver også en bedre cirkulation - skidtet hænger ikke længere i guirlander i hornbladen og aflagrer sig ikke i fede lag rundt omkring.
Så mallerne hvirvler klart nok heller ikke så meget op mere - og vandet virker langt mere krystalklart.
Krystalklart vand og malleakvarie - waaauw 🙂
Hilsen
Line Sörensen
Catplat — 29. maj 2006, 18:32
Venligst
catplat
Line — 10. juli 2006, 14:49
Alle vandplanter rög ud og istedet kom en hel del javabregner ind. Ideen var, at disse vel har et ringere behov for næring, da de er langsomtvoksende.
Men det er lige knapt nok, at de kan klare den. De "smelter" i bladspidserne. På nye blade. Måske nogen kan korrigere mig, hvis der er noget andet i vejen => for blödt vand, for varmt vand whatever - eller blot som formodet : Næringsmangel ?
Planterne ovenpå akvariet napper al næringen.
Jeg sjuftede vandskift i et par uger - nitrat steg til knap målbart.
Med normalt vandskifte - nitrat 0.
Scindapsus'en gror fuldkommen forrykt. Den er himmelhenrykt skal jeg hilse og sige. Tror de fleste ranker har foröget deres længde med 50 cm. Nu skal vi have monteret klatregitter på væggen over akvariet, da det er ved at blive möjsommeligt at få fri adgang ned i akvariet.
Rödderne i vandet har vel nu en længde af 30 cm. Temmelig buskede i toppen. Ser rimeligt fedt ud.
Men akvarier synes jo det er ufedt med for store forandringer og ergo blev driftsændringen sofort belönnet med en grön algekrise. Sådan blöde pelsalger a 3-4 cm længde. Egentlig ganske könt. Jeg smed et par ekstra mysteriesnegle i, og de er ved at have gumlet sig igennem det.
Selvfölgelig er rödderne fra scindapsus'en filtret ind i det samt lidt riccia oveni - tja det får være. Naturen er jo alligevel et rodehoved, ikk?
Hvor der er lidt mere strömningssvagt mellem rödderne, har der tillige dannet sig en anelse blåalger =>igen indikator på næringsmangel. Men de er heldigvis på retur igen.
Der er dukket grönne punktalger op på glasset, hvilket skulle være indikator for mangel på phosphat.
Summasummarum er vandet genialt set ud fra fiskenes synspunkt - men akvariet skal have noget tid til at vænne sig til de nye forhold.
Sekundært oplever jeg langt större vandfordampning eller forbrug (ved jeg ikke helt) - begge dele er muligt.
Scindapsus'en bæller jo lös, men der er jo også nogle huller i glasset, som muliggör större fordampning. Lige nu med 30°C varme forsvinder knapt en halvt til hel liter om dagen ! Tror jeg.
Da vi har det så varmt - er samtlige skodder klappet i, mens solen er oppe. Ergo lever Scindapsusen udelukkende af akvarielyset, hvilket jo så er absolut tilfredsstillende - selvom det kommer "nedefra".
Hilsen
Line Sörensen
mohlin — 11. juli 2006, 11:46
Mener du at spidserne bliver gennemsigtlige? Hos Javabregner er dette et tegn påat de trives og vokser helt vildt.
Altså noget godt. Ifal man er glad før bregner...
Med venlig hilsen
Eva
Line — 12. juli 2006, 11:39
Ja - det helt yderste af spidsen er gennemsigtigt (smeltet er nok et forkert udtryk). Men bladet går ikke kaput - planten udvikler bladet normalt - spidsen ser blot ud til at hænge ved.
Det kunne være - jeg skulle læse lidt mere om javabregner (shame on me).
Her har de det varmt 29-30°C - temmelig megen cirkulation - nul nitrat - formodentlig meget ringe phosphat - hvis det passer at grönne punktalger trives i denne niche (jeg kunne selvfölgelig måle efter hahaha).
Forneden har jeg trærödder - så de er helt oppe under lyset.
Der gödes ikke, og scindapsusen tager vel det hele.
Jo - jeg er meget glad for dem 🙂 Har faktisk kun javabregner i 2 meter baljen 🙂
Hilsen
Line Sörensen
Line — 12. juli 2006, 11:40
Hilsen
Line Sörensen
mohlin — 12. juli 2006, 12:30
Mine får CO2 og nitrat og phosfat og bobbler helt vild, og de har også genemsigtlige spidser. De klarer tydligen
alle miljøer!
Med venlig hilsen
Eva
Line — 12. juli 2006, 13:02
Godt at vide. Det er jeg glad for.
Tak for info'en.
Hilsen
Line Sörensen
Line — 12. august 2006, 21:28
Alle akvarier i kælderen ombygget.
Men her et billede af akvariet fra ovenfor - som sagt efter 2,5 måneder.
Behöver jeg nævne, at jeg har 0 nitrat ? 😀
Hilsen
Line Sörensen
Ravnox — 12. august 2006, 21:35
--- Niels
ChristianHansen — 12. august 2006, 21:36
Med venlig hilsen
Christian Hansen
hustler west på — 12. august 2006, 21:44
Det ser virkelig så godt ud at man bliver helt varm inden i - lidt som en forårs forelskelse dengang jeg mødte min kone.
Har selv, efter jeg dengang læste om brian's idé, haft den samme tanke så du, men tror ikke det falder i konen's samg - da hun bare vil have et smukt akvarie og ikke tænker så meget på miljø og vand værdierne, det overlades helt og aldeles til mig.
De bedste hilsner
Hustler west på
jan — 12. august 2006, 22:12
For helvede hvor er det flot.....🙂
Med venlig hilsen
Jan A
Mr. Carlsberg — 26. oktober 2006, 15:02
Syntes de første billeder var fantastisk flotte
Vh.
Mr. Carlsberg
Line — 26. oktober 2006, 20:58
Jeg tror, at jeg efter et helt år på denne måde - må starte forfra. Altså nye skud og resten kasseres. For ellers bliver huset da vist kvalt.
Nitrat er nul - også selvom jeg piner vandskift.
Desværre döjer jeg med blåalger - som sætter sig i rodnettet. De kan desværre trives under ekstrem værdier - læs ekstrem lidt næring og ekstrem meget. Ikke at de formerer sig voldsomt, men jeg fjerner belægningerne regelmæssigt.
Det ser ikke ud til at forstyrre javabregnerne, at der er så lidt næring.
Underligt nok er der også grönalger - men det generer mig nu mindre.
Hvad fik jeg så ud af det? Hmm - jeg vil sige fortrinligt fiskevand - forfærdeligt plantevand (nul næring) og alligevel alger og cyanobakterier.
Tja..
Måske man skulle undlade at overdrive helt så meget som jeg har gjort - og anvende liiiidt færre ranker.
Hilsen
Line Sörensen
Line — 26. oktober 2006, 20:58
Hilsen
Line Sörensen
Mr. Carlsberg — 27. oktober 2006, 12:31
Vh.
Mr. Carlsberg
darmann — 15. januar 2007, 12:13
Med venlig hilsen
Darmann
horsensakvarieklub.dk
Brian C — 28. januar 2007, 20:41
Med venlig hilsen
Brian C
Dmon — 25. januar 2011, 13:07
tror jeg har den plante Scindapsus
men hvor kan man købe denne monstera delicius henne??
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.