Tropiske planter / terrarie planter - i nordjylland?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Danielwj — 30. maj 2006, 22:49
Kan i anbefalde nogle plante skoler / gartnerier som måtte have nogle planter, de skal kunne holde til høj temperatur, høj fugtigthed og masser af lys.. burde være guld for de fleste udlandske planter 🙂
Med venlig hilsen
danielwj
Symibot — 30. maj 2006, 22:58
Med venlig hilsen
Martin
Line — 30. maj 2006, 22:59
Sagde jeg, som lige har fået en stor kasse planter ind ad dören idag. Javabregner i 40 cm længde til 40 kr pr. potte.
Nå det var et sidespring 🙂
Men nogle kan sikkert anbefale en god onlinehandler.
Hvad med Tropica DK - sender de?
Hilsen
Line Sörensen
Danielwj — 30. maj 2006, 23:03
#3 Online salg er helt klart en mulighed, og har da også fundet http://www.dendrobates.dk/ som har nogle rigtige fine planter jeg regner med at bestille et par stykker fra. Men vil gerne have et rent plante helved (som selvfølgelig ser godt ud) og ja, der er lang vej endnu, så skal bruge et større udvalg.
Med venlig hilsen
danielwj
Mike — 31. maj 2006, 00:20
butikken ligger i hvornum så du kan bare køre derned og kigge 🙂
Venligst
Mike Hermansen
Danielwj — 31. maj 2006, 00:58
Og netop nu har jeg lige opdaget at den spangnum jeg har spredt ud over hele landdelen i dag selvfølgelig er gødet.. snuppede posen lidt for hurtigt og kiggede kun hurtigt på varedeklartionen og der stod kun noget med lergranulat og leca kugler, og selvfølgelig spagnum.. først senere da jeg sidder her og nu og nær studere pakken opdager jeg der står en pæn liste med div. gødning der er tilsat.... så skal i gang med at støvsuge landdelen i morgen og have købt noget nyt, satme træls sådan noget.
Med venlig hilsen
danielwj
Marya — 31. maj 2006, 06:40
Desværre er der MEGET lidt viden om netop disse planter rundt om i planteskolerne hvor man som regel kan få de mest almindelige, så de er som regel i ringe forfatning, men med lidt held... De kan naturligvis også bestilles i udlandet (England er et godt land) men det er selvf noget dyrere. Bogen "The Savage Garden" af Peter D'Amato er en god grundbog om planterne (på engelsk - du finder nok ikke en tilsvarende på dansk)
Men de vokser i hvert fald grundlæggende i sphagnum (som regel iblandet en mængde sand). Og man behøver ikke fodre dem hele tiden, så bare rolig. Hvis man alligevel anvender levende foder til sine fisk (fx larver) skulle det også være en smal sag at give planterne lidt af og til:-)
Hvis du er interesseret så prøv at søge på "carnivorous plants cultivation" eller sådan noget... Du er også velkommen til at skrive til mig.
God fornøjelse uanset.
Venligst
Maria Sørensen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.