Høje sommer temperaturer..? 28grader i mine akvarier idag.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
jan.århus — 10. juni 2006, 21:20
Holder kun forskellige ungefødende tandkarper, idag havde jeg alle vinduer i rummet åbent, rullegardinerne rullet ned, men aligevel nåede temperaturen op på 28 grader hos mine gubbyer, og andre tandkarper. Tør ikke tænke på hvor varmt der ville have været hvis vinduerne var lukket( hvis man var på ferie evt) Hvis der virkeligt bliver hedebølge senere på sommeren..vil temperaturen sikkert komme endnu længere op..er der nogen der har erfaringer med forbigående høje temperaturer( specielt hos ungefødende tandkarper)
vh jan
Soulen — 11. juni 2006, 07:24
Mvh.
Heine
Bernskov — 11. juni 2006, 08:51
http://www.aqua-medic.de/seawater/en/8/Titan/ f.eks
Vh.
bernskov
evil-honda.dk — 11. juni 2006, 10:21
Mvh.
evil-honda.dk
Lars B. Larsen — 11. juni 2006, 10:30
#1 Dine fisk skal nok klare den høje temperatur over en kort periode, det sker jo også i naturen. Personligt slukker jeg varmelegemet om sommeren og tænder det først igen til efteråret, når kulden kommer igen (alternativt også i en kold sommerperiode).
Lars
jan.århus — 11. juni 2006, 10:40
vh jan
hannah — 11. juni 2006, 11:33
Der sker ikke noget før vandet når ca 30 grader, bare du har cirkulationspumpen til at køre.
Med venlig hilsen
hannah
elisabethen — 11. juni 2006, 11:39
Som nogen allerede har været inde på, er det ofte ikke den høje temperatur i sig selv, der gør skabe (når det blot er en kort periode), men det faktum, at varmere vand kan rumme mindre ilt end koldere vand. Derfor kan lidt ekstra cirkulation eller en luftpumpe hjælpe 🙂
I grælle tilfælde har jeg hørt om folk, der har hældt vand i plastikflasker, frosset det, og smidt i akvariet som en slags kølelegemer.
Ultimativt kommer det nok an på præcis hvilke fisk man har 🙂
Mvh.
Elisabeth Schrøder
søvnig — 11. juni 2006, 11:47
Vh.
søvnig
Soulen — 11. juni 2006, 11:57
Mvh.
Heine
thues — 11. juni 2006, 15:48
De bedste hilsner
Thue
Brain — 11. juni 2006, 20:54
Alligevel kommer vandtemperaturen let op på 29 grader, men fiskene ser ikke ud til at være generede af varmen.
Jeg fodrer lidt ekstra, og skifter oftere vand end normalt.
Mvh.
Laura
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.