Co2 anlæg

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Christinahhs — 26. juni 2006, 12:58

Så har jeg fået gang i mit trigon 350L. Jeg går lidt og overvejer at anskaffe mig et co2 anlæg. Jeg vil jo gerne at planterne bliver store og flotte. Hvilket anlæg kan i anbefale mig og hvorfor?

Glæder mig så meget til jeg kan sætte mine fisk der over.
Mvh.
Christina



Carhartt — 26. juni 2006, 13:13

Jeg ved godt at det ikke har noget med sagen at gøre, men hvad for nogle fisk skal du have i? Er bare lidt nysgættig.. Ved ikke noget om co2 anlæg men min far havde et da han havde akvarie andet ved jeg ikke..


De bedste hilsner
Carhartt

ChiefBille — 26. juni 2006, 13:13

Til den mængde planter du har tror jeg du kan nøjes med et hjemmelavet.
Her er nogle artikler omkring co2-anlæg.

http://akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=56
http://akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=73
http://akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=54

Vh.
LasseB

Christinahhs — 26. juni 2006, 13:21

#2

indtil videre skal jeg bare flytte dem over jeg har i mit 250l. Den bestand kan du se på min profil. Vi har snakket om at vi gerne vil have udvidet mængden med nogle blåhvide mollyer, og så vil vi af med en scalar. 2 er rigeligt. Håber på at mine nigerianere vil yngler i deres nye bur *ss*, de er så flotte.

Mvh.
Christina

Carhartt — 26. juni 2006, 13:24

Okay... 🙂

De bedste hilsner
Carhartt

Christinahhs — 26. juni 2006, 13:29

#3 det vil jeg læse om. Tak for det *ss*

Mvh.
Christina

sparks9 — 26. juni 2006, 18:41

#3 Tror det er svært at tilsætte nok CO2 til et 350 L med et hjemmelavet.

Med venlig hilsen
Niels

ChiefBille — 26. juni 2006, 19:01

#7 man laver bare en kraftigere blanding. Det gjorde jeg til mit 180 liters, og det virkede udemærket.

Vh.
LasseB

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.