Planter ikke så kønne og ikke vokset

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kirneh — 26. juli 2006, 09:08

Jeg har haft akvariet kørende i 2 uger og 3 dage nu. jeg har 4 planter i som blev anbefalet til begyndere. De er alle 4 hurtigtvoksende. Har desværre ikke lige navnene her (på arbejdet).
2 af planterne har en del gule blade. En af dem har også fået huller i bladene. Det ser ud til at de måske er kommet sig, men det er jo svært at sige.

Er det normalt at planter kan have det lidt svært i et helt nyt akvarie. jeg kom dem i lige da der var fyldt vand i. Det var nok også dumt at jeg ikke lod vandet stå/køre/varme op et par dage først ?

Der er heller ikke nogen af planterne der er vokset endnu. Hvad tror i. Vil de komme sig eller har jeg ødelagt dem ?
hvor hurtigt vokser hurtigvoksende planter egentlig ?

the slayer — 26. juli 2006, 10:12

Nu er jeg jo selv ny inden for hobbyen. Men jeg mener at have læst at eksempelvis crytocoryne(er det sådan det staves?), ikke er så god til at blive flyttet, men at den normalt kiommer sig.
Hvis jeg var dig ville jeg give planterne noget tid, og se om problemet stadig er der.

12walle — 26. juli 2006, 10:55

Hvor meget lys har du på(timer), gøder du og hvor mange fisk har du?
Hvis du udfylder din profil gør du det noget nemmere og hjælpe...

Venligst
Claus Pedersen

kirneh — 26. juli 2006, 10:58

Jeg har udfyldt min profil.
Men du mener måske en tekstbeskrivelse af mit akvarie. Den laver jeg da lige 🙂

Men kort fortalt har jeg 54 L akvarie med 9 fisk i. Der er lys på 12 timer i døgnet.
Der ligger et gødnings "klump" ved rødderne af hver plante (noget de solgte til mig da jeg købte de første planter).

12walle — 26. juli 2006, 11:03

Op med de klumper, brug master grow. har du ilt sten evt? hvis du har så op med den, den fjerner co2 som er vigtigt for at planterne vokser.. hvis du kan tage billeder af planterne er det også lidt nemmere, da nogle planter f.eks. ikke må have hele roden under grus/sand..

Venligst
Claus Pedersen

Brian C — 26. juli 2006, 11:50

#5 hvorfor skal han tage de "klumper" op ???
Jeg ville bare begynde at give lidt gødning eks. Tropica Mastergrow (Aquacare plantenæring Flydende), eller andet jernholdigt produkt i flydende form

Mvh.
Brian C

Brian C — 26. juli 2006, 11:53

og så en vigtig ting med planter tålmodighed... jeg har planter der ikke har vist tegn på at ville overleve i mere end en måned for pludselig at eksplodere i vækst

Mvh.
Brian C

mohlin — 26. juli 2006, 11:57

Låt "klumperne" ligge, men var førsiktig med at rode rund i bunden. Flydende næring er en god ide, det er nemmere at dosere.

Med venlig hilsen
Eva

kenter — 26. juli 2006, 12:14

Men husk!!!

Pas på at give for meget gødning. Det kan fiskene ikke lide!!! (De risikerer at dø) vær meget opmærksom på at du ikke overdoserer. Det er sket for mig tidligerer.

De bedste hilsner
Kent Rasmussen

kirneh — 26. juli 2006, 12:15

Læste lidt i dette indlæg http://www.aquaticcommunity.com/universal-viewid21.html
De beskriver faktisk lige precist det jeg mener mit problem er:

"
Aquatic plants need the same nutrients as garden plants. Fish excretion provides the macro nutrients N,P,K, i.e. Nitrogen, Phosphate and Potassium. But plants also need iron, nickel, zinc, boron and traces of many others. These are not easily found by the plants in an aquarium. In nature most water bodies are very large or are constantly being replenished as in rivers. Such sources have all the nutrients for the plants. In limited aquatic environments like the home aquarium some trace nutrients are provided by regular weekly partial water changes.

Lack of macro nutrients will result in stunted growth, yellowing or even holes in leaves. These may be caused by very low fish load in the aquarium or too little water changes. Do not think of adding garden fertilisers, these contain large amounts of phosphates which will result in algae outbreaks, and excess nitrates will stress your fish.

It's best to add micro-nutrients only. Pre-formulated micro-nutrient solutions are available at aquarium shops. Do not overdose, or you may end up killing your fish. Follow instructions carefully and if in doubt ask a fellow aquatic planter for advice.
"

Så mon ikke planterne kommer sig efterhånden som akvariet bliver kørt mere ind.
Jeg har også gjort den fejl at rense mit filter ved hver vandskift. Det fjerner vist en del af den kultur der skal være i akvariet.

mohlin — 26. juli 2006, 13:05

Har du riktigt meget planter så behøver man oftest tilsette N og P. Men det tror jeg ikke du har.

Med venlig hilsen
Eva

kirneh — 26. juli 2006, 13:53

Jeg har 4 planter. 3 i bunden og 1 flydeplante. Flydeplanten har det godt, efter også at have haft en nedtur,. Men den er kommer sig godt tror jeg.

Leif — 26. juli 2006, 16:04

Er det et af de her begyndersæt med et enkelt 15w lysrør over, du har?
I så fald må du regne med, at den begrænsende faktor for din plantevækst sikkert er lysmangel. Der kan godt gro planter med den belysning, men de fleste vil gro langsomt. Og hvis din flydeplante dækker bare lidt for lyset til de andre planter, kan de formentlig slet ikke gro.
Planteakvarister regner med mindst 0,6w/l akvarievolumen. Du har (hvis jeg har ret i min formodning) 0,28w/l at gøre godt med. Så dine planter skal ikke være ret lyskrævende for at gro fornuftigt.
Mvh Leif

kirneh — 26. juli 2006, 17:25

Der ramte du plet.
Jeg har kigget videre på det og det ser ud til at man ikke kan få flere watt i sådan en lampe. Sikke da noget snot hvis det passer 🙁

Brian C — 26. juli 2006, 17:38

man kan evt bygge en lampe selv, men ellers kan man holde sig til mindre lyskrævende planter
planlægger for tiden lidt at lave en lampe med et eller to af disse
http://www.e-akvariet.dk/product_info.php/cPath/21/products_id/33
http://www.e-akvariet.dk/product_info.php/cPath/21_22/products_id/52

Mvh.
Brian C

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.