Fluval 4 - nogen klager?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Darjeeling — 28. juli 2006, 14:19

Jeg er lige på trapperne til at købe en Fluval 4 - er der nogen der har erfaringer med denne pumpe - gode såvel som dårlige. Her tænker jeg især på lydgener(den skulle være lydløs).

m.v.h.
Christian

Steffen Kbh — 28. juli 2006, 14:23

Jeg er meget glad for min Fluval, den bliver flyttet lidt rundt mellem akvarierne, da jeg har pakket den med fint filtervat og bruger den til at tage svæv. Den er meget let at servisere og et fint køb.
MEN, det kommer jo også an på hvilke fisk du har og hvor stort akvariet er,

Vh.
Steffen Kbh

Darjeeling — 28. juli 2006, 14:25

Nå, ja. 180 liter, med cichlider og maller.

gibson — 28. juli 2006, 14:30

Folk er vist også glade for TetraTec:

http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=346

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Darjeeling — 28. juli 2006, 14:34

Lækker sag, men lidt for dyr.

Steffen Kbh — 28. juli 2006, 14:51

1870L akvarier er den størelse hvor jeg ville kigge mig om efter et spandfilter. Hvis du husker 25% vandskift om ugen tror jeg nu godt den ville kunne klare at filtrere akvariet.

Vh.
Steffen Kbh

sworb — 28. juli 2006, 14:53

Jeg er meget glad for min Via-aqua, og den har heller ikk været dyr. 450 fra ny

Mvh.
Rasmus

Darjeeling — 28. juli 2006, 14:55

Jeg har en spandpumpe kørende, men den er sløv(AM TOP), og giver ikke noget nær den cirkulation som Tetraen gør jf billederne.

kobberkbh — 28. juli 2006, 15:08

Hej,- Jeg har haft Fluval i flere år og de kører bare super godt. Der er masser af billigere pumper, med samme volume/LH, men Fluval er driftsikker, men at rengøre og støjsvage. Reservedele er dog vildt dyre, så.. pas på den;-))

De bedste hilsner
Jeppe Olsen

jery — 28. juli 2006, 16:57

Jeg har haft et Fluval 4Plus kørende i 250 l i 6 år - siger ikke en lyd og er let at rengøre og indstille, MEN h....... besværligt at pille op for rensning hver 4. uge. Det smider en liter vand på gulvet på de 2 mm vej fra akvariet til spanden. Og så kan vi altså heller ikke få det til at sidde godt fast. Vi bruger den indvendige holder med gummidupper - holder med dupper er blevet skiftet én gang, det kostede 150 kr. Vi valgte i øvr. dette i stedet for en Eheim-spand, fordi det kan give en helt fantastisk cirkulation med masser af luft (havde oprindeligt Cichlasomaer i det vand, nu har vi Apistogramma, guppy og corybasser og har så bare taget luftcirkulationen fra).

lysholm — 28. juli 2006, 20:33

Hej, jeg har faktisk lige købt sådan en hos akvarieforretningen.
Den kan jeg ikk klage over, sidder godt fast, nem at rengører, larmer ikk og god power i den.
Og også rimelig billig, så den kan kun anbefales fra mig af.

Venlig hilsen Karina

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.