Pumpe fuld af luft!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
jon — 29. juli 2006, 15:03
Jeg åbnede den igen, hældte al det gamle vand ud (der lugtede meget grimt!!) og fyldte den op igen... Men nu er det bare blevet endnu værre... den larmer mere end nogensinde før. Jeg forsøger at ryste den, men det hjælper ikke noget... jeg slukkede den, og så kom der vand ud af ventilen i toppen... er det normalt?
Hvad kan jeg gøre for at få luften ud af den? Det er et ret stort problem! Håber der er nogle der kan hjælpe!
Mvh Jon
akvariekaelderen — 29. juli 2006, 15:11
Med venlig hilsen
jesper k. n.
Soulen — 29. juli 2006, 15:12
Mvh.
Heine
ChiefBille — 29. juli 2006, 15:32
Det har virket indtil videre.
Vh.
LasseB
ChiefBille — 29. juli 2006, 15:33
Vh.
LasseB
Soulen — 29. juli 2006, 15:43
Mvh.
Heine
jery — 29. juli 2006, 16:13
michy — 29. juli 2006, 16:20
Dit "problem" er helt almindeligt, alle har prøvet det, vi finde alle vores små tricks med tiden der virker på netop vores pumpe.
Med venlig hilsen
Michael Larsen
jon — 29. juli 2006, 21:49
Jeg fyldte den ved at sætte slangerne på, og så lukke hanerne op meget langsomt, så der løb vand ned i pumpen via slangen. Jeg havde fået at vide at det var den eneste rigtige måde at gøre det på.
Jeg kunne høre luften ryge ud af ventilen, indtil den på et tidspunkt var fuld... men åbenbart ikke helt. Spørgsmålet er, hvad jeg stiller op nu. Skal jeg tømme den igen og strate forfra, skal jeg åbne ventilen i toppen opg hælde vand i, eller skal jeg slukke den, og suge??? Jeg er meget i tvivl, og den larmer virkeligt meget nu 🙁
Mvh Jon
jon — 29. juli 2006, 22:50
Fandt ud af, at det vand der løber op i ventilen når man slukker pumpen, bliver trukket ned når man tænder den igen... så jeg hældte en masse vand på den, og det blev trukket ned... det hjalp bare ikke, eller gik meget langsomt!
Så blev jeg desperat, man kan vel åbne den, og så hælde vand direkte i, mens pumpen kører??? Jeg åbnede den, og det sprøjtede ud med vand! Jeg skyndte mig at lukke den igen, og nu lader det til at problemet er løst!
Sådan man kan åbenbart lufte ud i den pumpe... Smart!
Nu er jeg spændt på at se, om det fortsætter med at virke!
Mvh Jon
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.