Kribensis yngel. alder?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
skildpadden-munk — 3. august 2006, 20:16
I dag da jeg vågnede og så til mit kribensispar så jeg til min store glæde at de havde fået yngel...
Mit spørgsmål til jer er så, hvor gamle skal de være får de kan sælges/foræres væk??
Kan hannen finde på at æde dem når de bliver større?? Jeg har ikke andre fisk i akvariet ud over to sugemaller og parret selv.
Mvh Mia
mikinga — 3. august 2006, 20:23
du behøves ikke og være nervøs de har en god yngelpleje hvor både hunnen og hannen deltager
De bedste hilsner
mikinga
skildpadden-munk — 3. august 2006, 20:24
mikinga — 3. august 2006, 20:30
De bedste hilsner
mikinga
skildpadden-munk — 3. august 2006, 20:36
mikinga — 3. august 2006, 20:45
De bedste hilsner
mikinga
skildpadden-munk — 3. august 2006, 20:46
mikinga — 3. august 2006, 20:48
De bedste hilsner
mikinga
skildpadden-munk — 3. august 2006, 20:49
mikinga — 3. august 2006, 20:50
De bedste hilsner
mikinga
hustler west på — 3. august 2006, 21:30
Vi har selv i øjeblikket 2 kuld kribensis unger gående og det er rigtigt at både han og hun passer deres unger rigtig fint sammen.
Dog vil de efterhånden som ungerne vokse, forsøge at svømme væk fra dem for og læde dem og være alene og når han og hun er klar til og få unger igen, jager de begge ungerne væk og tro mig..... de er hurtige de små unger.
Dem vi har gående i to akvarier er henholdsvis 7 mm (1½ måned gamle) og 3 cm (2½ måned gamle) så de vokser hurtigt hvis de får en god protein rig kost (afskallet artemia, maste rejer og flage fodder af den gode slags).
Hvis du skal ud og købe fodder, så kig godt på pakken/bøtten og vælg den der har det højeste protein indhold og det står i % og hvis du kan komme op på 46% og derover er det godt, men det er svært i dag og finde godt protein rigt fodder, da mange forhandlere stort set har det samme på hylderne.
Et tip er og kontakte en gut i horsens (privat mand) som sælger noget hammer godt fodder med meget højt protein indhold (58 %), dog husker jeg ikke hans navn, men han er kendt i akvarie kredsene heromkring (han har et kæmpe hjemmelavet akvarie i sin tilbygning med over 35 arter fisk (malawi og maller).
De bedste hilsner
Hustler west på
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.