Den nye 128l tank

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Lund — 4. august 2006, 20:33

Så fik jeg endelig købt ind til min nye 128L tank.

Jeg har været ude og købe lidt flere planter, da jeg i forvejen ikke havde mange, men lidt rødder og en lavasten havde jeg. Så kun lige små ting, som jeg ikke havde meget af tilbage, som blev købt ind. Men nu har jeg fået det hele sat op, dog venter jeg lidt med at lade mine fisk komme i det, så de må klarer sig i en af mine 54liter akvarier.

Udover jeg vil vise jer lidt billeder, så vil jeg også gerne have hjælp til med at finde ud af hvilke planter det er. Uploader lige lidt så 🙂

Med venlig hilsen
René

Lund — 4. august 2006, 20:34

Hele akvariet kan ses her.

Med venlig hilsen
René



Lund — 4. august 2006, 20:34

Midten af akvariet, med to rødder og en lille flot vase lignede ting, som jeg fik af kærestens lillebror. Den skulle da selvfølgelig blive der 🙂

Med venlig hilsen
René



Lund — 4. august 2006, 20:35

Her er den ny indkøbte plante. Købte tre, ved kun det er en Anubis.

Med venlig hilsen
René



Lund — 4. august 2006, 20:35

En af de fuldkommen ukendte planter.

Med venlig hilsen
René



Lund — 4. august 2006, 20:36

Den anden ukendte plante, som jeg ingen idé har om hvad er. Ingen plante kender 🙂

Med venlig hilsen
René



Lund — 4. august 2006, 20:36

Lavastenen..

Med venlig hilsen
René



Lund — 4. august 2006, 20:37

Og så lige det sidste.. Et skud fra siden og ind.

(Undskylder kvaliteten. Har ikke verdens bedste kamera så)

Med venlig hilsen
René

Lund — 4. august 2006, 20:37

Glemte det sidste billede, hehe 🙂

Med venlig hilsen
René



Steffen Kbh — 4. august 2006, 20:50

Planten i indlæg 4 er ikke en Anubias men en Echinodorus af en slags, Echinodorus måske en blehri.

Det ville hjælpe meget med en bagrund af en slags, et stykke kartong eller en sort affaldspose ville gøre meget.

Vh.
Steffen Kbh

Lund — 4. august 2006, 20:53

#10 - Okay, jeg undre mig også lidt da jeg så der stod Anubias på skiltet ved dem. Godt nok ikke plante kender, men heller ikke hel dum. Men okay, ja, det kunne godt ligne den du omtaler.

Ja, det kan jeg godt se ville hjælpe. Må lige se om jeg kan finde noget sort pap eller et eller andet.

Med venlig hilsen
René

Finkeldinken — 4. august 2006, 21:09

Steffen har ret i, at den største dér er en Echinodorus af en art - dem, der bliver kaldt Amazonsværdplante er vist samme slægt...Den fra billedet i #9 ligner en Hygrophila-ting, og tænker måske, at den "lille" af planterne også er en slags Hygrophila?
Jeg er dog heller ikke den størte planthaj... 🙂

De bedste hilsner
Lise

Lund — 4. august 2006, 21:42

Tror i begge har ret, både angående 'Echinodorus ' og 'Hygrophila'... Det ligner dem utrolig meget. Det var rart nok at få på plads, for nu ved jeg lidt om planterne også, og deres behov.

Godt jeg fik et par liter gødning hjem 's'

Med venlig hilsen
René

Mike — 4. august 2006, 22:10

#6 er en Hygrophila siamensis

Venligst
Mike Hermansen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.