Hvor kan man få phillips t5 39w rør

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

JPV — 11. august 2006, 18:09

jeg har et lille akvarie hvor jeg har et phillips 15w t8 rør i og jeg syntes det giver et godt lys. kan man få dem i t5 ???
Mvh.
jesper

Anti-Pjerrot — 11. august 2006, 18:39

phillips laver utroligt mange rør - hvorfor tror du det vil være det samme?

Mike — 11. august 2006, 20:24

du ka ikke sætte T5 rør i et T8 armatur.. som anti-pjerrot siger så laver phillips desuden uTROLIGT mange forskellige rør 🙂

Venligst
Mike Hermansen

West — 11. august 2006, 21:29

Jeg har prøvet at skaffe Phillips Aquarelle i T5. Det findes som T8 men ikke som T5 endnu. Der er også problemer med Sylvania. Deres AquaStar og GroLux findes i T8, men i T5 størrelsen findes de ikke som 80W.
Udvalget af T5 rør er meget langt fra så stort som udvalget af T8 rør. Det er selvfølgelig også noget man skal tage i betragtning når man køber nyt armatur til sit akvarium.

Mvh
Tonny, Akvarie West
www.akvarieforretningen.dk

JPV — 11. august 2006, 21:34

#3 jeg har 2 akvarier et 80 liters og et 720 med t5 amatur 😮)
# 4 det er det der aquarelle jeg har i det lille
hvis du kan skaffe dem i t5 39watt har du en køber
Mvh.
jesper

Mike — 11. august 2006, 22:04

#5 tillykke med det.. jeg har kun et enkelt akvarie med T5 armatur, men jeg regner med at jeg snart ska på jagt efter et nyt akvarie hvori jeg også vil ha T5.

Venligst
Mike Hermansen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.