Nu mister jeg snart tålmodigheden med mit eheim pro 2226

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

JohnJV — 14. august 2006, 18:53

Jeg har prøvet at køre uden udstrømmerrør med huller i, jeg har kørt med udstrømmerrør med huller, jeg har prøvet at ændre størelsen på nogle af hullerne som nogen har rådet mig til, jeg har haft udstrømmerrøret til at sidde i flere forskellige niveauer under overfladen med strømmen pegende fremad, opad og eller nedad. Jeg har haft udstrømmer og indsugning til at sidde både i samme ende af akvariet og i hver sin ende af akvariet, ja jeg ved sgu snart ikke hvad jeg har prøvet og lige lidt hjælper det. Det svæv der er i vandet, det være sig både små og store partikler finder ikke hen til indsugningen men svæver blot rundt i akvariet bla. fordi udstrømmeren trækker det op mod overfladen og det tager derefter en tur mere rundt i akvariet, og sådan bliver det ved, så hvad gør jeg, en uerfaren akvarist der er ved at blive rigtig godt og grundig træt af det :-(
Håber der er nogen der kan hjælpe, på forhånd tak.

Med venlig hilsen
John

JohnJV — 14. august 2006, 18:57

PS.
Glemte lige at skrive at mit akvarie er en 128l balje.

Meed venlig hilsen
John

Soulen — 14. august 2006, 18:58

hvor stort et akvarie har du?
udfyld lige din profil lidt

Mvh.
Heine

Soulen — 14. august 2006, 18:59

jeg har en ehiem 2224 spandpumpe i mit 128L og jeg har ingen svæv

Mvh.
Heine

helene — 14. august 2006, 19:02

jeg har godtnok haft lidt problemer med 2226 og svæv, men det har kun været i mit 325, har den samme pumpe i 250 liters, hvor der absolut ingen svæv er. Så den burde sagtens kunne trække et 128 liters.
Det må være fordi den ikke 'suger' nok, - altså at indsugningen ikke er kraftig nok til at trække skidtet ind, - og det kunne vel have noget at gøre med hvordan den er pakket mht. filtermaterialer.
Hvordan med den knap som regulerer strømstyrken, måske står den for lavt ?


Mvh.
helene

JohnJV — 14. august 2006, 19:05

Hej Heine.

Ok, forstår bare ikke hvorfor jeg ikke kan få skidtet til at fungere, jeg synes efterhånden jeg har prøvet mange ting og jeg har da også kun hørt godt om Eheim.

Med venlig hilsen
John

JohnJV — 14. august 2006, 19:09

#5
Hej Helene.
Mit filter er pakket med det materiale der fulgte med da jeg købte pumpen. Begge knapper IND og AUT står på fuld tryk og der er god gennemstrømning i akvariet.

Med venlig hilsen
John

Leif — 14. august 2006, 19:20

John, prøv lige at kaste et blik på denne her gamle tråd om svæv og Eheim, måske har du samme problem:
http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?cat=1&id=231649
Mvh Leif

Ravnox — 14. august 2006, 19:28

Hej John, tror ikke det har noget med pumpen at gøre. Statistisk set, vil der altid være noget af vandet som kommer gennem filtret oftere end noget andet.
Det må/skal ligge i noget andet. Det er også en lidt stor pumpe til 128L = for meget hvirvlen rundt. Det kan aldrig undgåes at der vil ligge noget snavs på/i bundlaget, men med for meget gennemstrømning vil det aldrig falde til ro.
Jeg har aldrig haft problemer i mit 250L - 325L med 2226. Mit 720'er kører med Eheim 2028 alle med standardmaterialer, altså dem der fulgte med og ingen problemer der.

--- Niels

JohnJV — 14. august 2006, 19:55

Hej Leif.

Jeg har kigget lidt på den tråd du anbefalede, men jeg tror ikke det er det der er problemet da jeg er sikker på at både studs og filtermateriale ligger som det skal, men vil da lige for en sikkerheds skyld tjekke mit filter igen igen :-)

Med venlig hilsen
John

JohnJV — 14. august 2006, 20:05

#9
Hej Niels.

Du har nok ret i at det er en lidt stor pumpe, men det var ikke destro mindre den min forhandler anbefalede, måske fordi den var på tilbud og fordi han kun havde to tilbage :-) tror også at du kan have ret i at der er for meget gennemstrømning i akvariet, pumpen kører jo på fuld tryk, men hvor meget/lidt gennemstrømning er egenligt nødvendig for at have et acceptabelt iltindhold i vandet?

Med venlig hilsen
John.

Ravnox — 14. august 2006, 20:12

Filtret vil jo ikke tage skade af af lidt langsommere gennemstrømning, specielt for biologien derinde.
Tjae det er jo lidt svært at bedømme, MEN hvis jeg skulle prøve, ville jeg vælge sådan cirka halv kraft og så holde øje med fiskene.
Det er dog min erfaring at der egentlig ikke skal halvt så meget overfladecirkulation til som rygterne siger.

--- Niels

helene — 14. august 2006, 20:27

Fordi jeg har guramier i mit 325 liters kører jeg med 2226'eren skruet temlig meget ned, ihvertfald halvdelen, eller altså den der tap flyttet hen ca. til halvt åben ... og det er der ingen problemer med. Jeg har også prøvet at have den skruet endnu mere ned, men så synes jeg den kunne finde på at stoppe helt efter nogle dage.
Enig i at overfladecirkulationen ikke behøver være vildt kraftig, bare en smule er nok.

Mvh.
helene

West — 14. august 2006, 20:44

Hvis den hvide filtervatskive ligger under hanken på den øverste kurv, kan det være nok til, at der kommer svæv. Det er en meget alm. fejl når man pakker filteret. Den hvide filtervatskive skal ligge ovenpå kurven, hvorved den kan nå helt ud til kanten af filterspanden, hele vejen rundt.
Ved svæv i vandet er det oftest den hvide filtervatskive der er problemet. Den kan ikke genbruges særlig meget, før den slipper svæv forbi. Jeg skifter den hver gang jeg renser filter.

Mvh
Tonny, Akvarie West
www.akvarieforretningen.dk

JohnJV — 14. august 2006, 20:49

#12 Niels
#13 Helene
I skal have mange tak for jeres gode svar. Jeg vil prøve mig lidt frem ang. gennemstrømningen. Imorgen vil jeg så tjekke mit filter atter en gang bare for lige at være sikker på at alt er som det skal være, så må vi se hvordan det udarter sig.

Med venlig hilsen
John

helene — 14. august 2006, 20:57

#14 tak, west. Det tror jeg ikke jeg husker, jeg tror jeg lægger min under hanken, og som nævnt har jeg også ind imellem lidt svæv - problemer med den ene pumpe, og jeg synes også altid det er underligt at de da ikke har lavet de der hvide plader så de passer helt ud i kanten :-)

Mvh.
helene

JohnJV — 14. august 2006, 21:00

#14

Hej Tonny.
Tak for dit svar. Jeg er sikker på at jeg har lagt den hvide filtersvamp som du beskriver man skal gøre, men jeg vil som sagt kigge på det atter en gang bare for at være sikker. Det virker mere som om at vandet cirkulerer i en slags turbolens således at det meste af det svæv der er i vandet ikke rigtig går i retning at indsugningen, men blot svæver rundt i den samme bane.

Med venlig hilsen
John

axis_mundi — 16. august 2006, 04:49

Jeg har 2 stk kørende af Eheim 2226 jeg er meget tilfreds med dem begge, men jeg oplever også svæv i vandet. Jeg ved ikke om det er fordi den øverste hvide filtersvamp er for tynd og lukker for meget igennem, har faktisk overvejet at prøve med 2 stk hvide filtermåtter ovenpå hinanden. Men min mening er at du finder ikke noget filter der er bedre end Eheim (har prøvet TetraTec, JBL, Fluval) og ingen kommer op på siden af Eheim. Når det så er sagt, så er der heller ingen filtre der er bedre end de materialer der puttet i dem, svæv skal tages ved mekanisk filtrering, og spandpumperne er designet til at indeholde en hel del biologisk materiale og noget mekanisk. Så hvis du vil have dit vand krystalklart under alle tænkelige forhold, så skal du tænke STORT på mekanisk filtrering, og have masser af det, f.eks. hive keramikrørene ud af pumpen, fylde den kurv op med blå svampe og en hvid øverst i den kurv. Ellers have en ekstra indvendig filter i med fint filtermateriale til at tage svæv. Det er ikke pumpen der noget galt med, men opsætningen af den i forhold til dine krav

Med venlig hilsen
axis_mundi

JohnJV — 17. august 2006, 08:31

Hej axis_mundi.

Mange tak for dit svar.
Ser ud til at der ikke er meget andet at gøre end at begynde at eksperimentere med filtermateriale, men som man siger, øvelse gør mester. Er der nogen der har forslag til hvilken sammensætning af filtermateriale der vil være bedst?

Med venlig hilsen
John

mistral — 24. august 2006, 09:06

Hej John

Sidder og føler med dig. Vi har haft de samme problemer med den pumpe, og uanset hvad vi har forsøgt, så hjalp det ikke noget. Omvendt er det nok heller ikke uden grund at pumpen er udgået af produktion. Jeg har hørt om flere der har haft problemer af forskellig art, så konklusionen må være at pumpen bare ikke virker som den skal. Selv om vi frygter at blive udsat for spot og spe i rå mængder, så våger vi det ene øje og siger: Køb en AM-top istedet. De er billige, og så kan du bruge materialet fra din Eheim... Det var hvad vi gjorde, og aldrig før har vi haft så rent et akvarium, og aldrig har vandet været pænere...

Mvh.
mistral

Leif — 24. august 2006, 09:39

Den udgåede 2226 er magen til den "nye" 2026 med undtagelse af at den ikke har selvansugning.
Mon ikke det er filtermaterialerne, der er årsagen, som #18 også er inde på? Tror ikke det bliver anderledes med en anden pumpe med samme materialer. hvis du vil have finere filtrering af vandet, må du komme finere filtermaterialer i pumpen, og så leve med at du oftere skal rense den.
Jeg har både 2026 og 2028 og er meget tilfreds med dem begge. Har dubleret den hvide filtermåtte øverst og overvejer at skifte materialet i den øverste kurv ud med filtervat.
Mvh Leif

JohnJV — 24. august 2006, 16:48

#20

Hej mistral.
Mange tak, jeg forsøger til stadighed at få styr på den s..... pumpe, men ikke noget af det jeg har prøvet har fungeret. mit vand er stadig ikke klart. Men da sådan en Eheim pumpe ligger lidt i den dyre ende vil jeg jo gerne have den til at virke ordentlig, så alle muligheder skal prøves af. Lykkes det ikke vil jeg overveje at købe en anden, måske det så bliver en AM-top. Jeg overvejer at tilslutte et internt filter og bruge det til mekanisk filtrering, måske det kan hjælpe lidt, bare ikke optimalt når man har en ny pumpe der let burde kunne trække den smule akvarie jeg har (128L).

Med venlig hilsen
John.

JohnJV — 24. august 2006, 17:03

#21

Hej Leif.

Tak for dit svar. De filtermaterialer der som standard fulgte med til min pumpe da jeg købte den er sikkert ikke de bedste af de bedste, hvad bruger du selv i dine pumper, er der noget du kan anbefale som skulle være bedre end Pro- substrat og keramikrør? Jeg kan selvfølgelig god skifte materialet i den øverste kurv ud med filtervat, men hvad med bakterie kulturen, tager den skade, er der kultur nok tilbage til at der ikke opstår problemer? Hvad med de hvide filtermåtter i din pumpe, er de pladseret over håndtaget i kurven begge to?

Med venlig hilsen
John.

axis_mundi — 24. august 2006, 20:11

#23 substrat-pro er et biologisk filtermateriale for at give grobund for de nitrat nedbrydende bakterier, det fjerner ikke svæv i vandet, det er mekanisk filtrering der skal til, jeg ville prøve at tage keramikrørene ud, lægge den blå svamp nederst i den nederste kurv, fylde kurven op med filtervat, substrat i den øverste og måske 2 af de hvide på toppen. Jeg tvivler på at en anden pumpe hjælper, den kører jo også bare vand igennem nogle filtermaterialer.

Med venlig hilsen
axis_mundi

fnal — 24. august 2006, 23:32

Vi har et 2028 herhjemme. Vores kammerat har den samme, men har haft problemer med den...nemlig en del svæv i vandet. Han synes ikke den var effektiv nok.
Så købte vi vores og blev vejledt i samlingen af den osv...så fandt vores kammerat pludselig ud af hvad der var galt. Han havde lagt "vattet" forkert, så det røg lige forbi...

Nu er han meget glad for den....

mvh Nanna

Leif — 25. august 2006, 09:10

#23: De hvide måtter (to!) skal over håndtaget, som West vist også skrev, ellers smutter snavet bare forbi ved siden af måtterne/kurven.
Hvis bare man beholder noget af filtermaterialet i spanden, er deer rigeligt med bakteriekultur. Jeg tror, jeg vil lægge filtervattet i den øverste kurv, men har ikke prøvet det endnu. Nogen andre med erfaringer med, hvor det er bedst?
Mvh Leif

JohnJV — 25. august 2006, 12:45

Hej #24-#25-#26

Tak for jeres svar.
Jeg vil prøve at fylde filtervat i en af kurvene, er bare lidt i tvivl om det skal være den øverste eller nederste kurv. Jeg lægger også altid den hvide filtersvamp øverst over håndtaget på den øverste kurv, så det er ikke der problemet er, men som det er foreslået vil jeg prøve med to filtermåtter. kunne også godt tænke mig at vide om der er andre der har erfaringer med om det er den øverste eller nederste kurv der er bedst at bruge til filtervat? Forresten lige et tillægsspørgsmål: Lukker i andre ned for pumpen når i fodrer, og hvor lang tid går der inden jeres vand er klart igen efter fodring?

Med venlig hilsen
John

fnal — 25. august 2006, 14:18

Jeg ville lægge det øverst. Lukker IKKE ned for pumpen under fodring, synes ikke det er nødvendigt.

mvh Nanna

JohnJV — 25. august 2006, 17:54

#28
Hej Nanna.

Ok, men hvad vil så være bedst at bruge i den nederste kurv, Substrat-pro eller keramikrør?

Med venlig hilsen
John

fnal — 25. august 2006, 22:31

Sh.. også ....skal lige over og kigge....det her er jo mandens afdeling!

I vores 2028, er der keramik rør i bunden, filtermåtte (blå), 2 kurve med substrat og oven på den sidste af disse kurve, er der filtervat.
Vi har kørt med den i 3 uger (tror jeg) og er meget tilfredse indtil videre. Vi havde 2 powerheads kørende før og der var meget snask der flød rundt (svæv). Det er der ikke mere....kammeraten har heller ikke problemer mere...det vil sige, at den anden dag skulle han lige se noget v. pumpen. Fik tippet den med "hovedet" nedad og straks var der snask i hele akvariet!!!! Der var bare meget!!! Der gik ikke lang tid før det hele var væk igen, da han stillede den på plads. Så den virker...... :0)

mvh Nanna

JohnJV — 25. august 2006, 23:41

#30
Hej Nanna.

Okay, men i min pumpe er der kun to kurve, og som jeg nævner i #1 er det som om det svæv der er i vandet ikke rigtig finder hen til indsugningen. Jeg har prøvet mange ting, bla. at have indsugning og udstrømmer i hver sin ende af akvariet, jeg har prøvet at have dem i samme ende af akvariet, jeg har haft det hullede udstrømmerrør sat vandret og lodret, jeg har prøvet at sætte den et stykke under vandoverfladen, og lige under overfladen samt indstillet styrken i udstrømmeren så der enten var meget strøm i akvariet eller mindre strøm i akvariet, ja jeg ved snart ikke hvad jeg ikke har prøvet, intet har kunnet gøre mit vand klart. Så jeg ved snart ikke...Jeg har også kontroleret at den øverste hvide filtermåtte sidder som den skal, og det gør den, heller ikke der problemet ligger. Jeg fodrer mine fisk en gang om dagen, og de får ikke mere en de kan spise i løbet af få minnuter, men trods det bliver vandet ikke klart. det eneste tidspunkt man kan sige at vandet bare ligner noget der er klart, er når lyset bliver tændt om morgenen og så er der endda en del svæv alligevel, så jeg ved sgu snart ikke hvad mere jeg kan gøre. Du skal have mange tak for dit svar :-)

Med venlig hilsen
John.

viggo0 — 27. august 2006, 18:08

#20: har både en am-top 3338 og en eheim 2226, og er stadig mest glad for min eheim, også selvom den kostede mig 600 kr. hvorimod am-top'en kostede 250 kr. ...

Med venlig hilsen
Frederik

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.