Hvad er det her for en fisk.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Fliks — 17. august 2006, 15:58
Vil også gerne have forslag til hvilke "små fisk" jeg skal have gående sammen med mine seks scarlar og to perlegurami i mit 250 L. Det skal helst være fisk der går i mellem laget og skal gerne have mange farver.
MVH
Fliks
Wolle — 17. august 2006, 16:00
Præcis den farvetegning har jeg dog ikke set før, så hvad den hedder i handlen ved jeg ikke.
Håber at du kan bruge det :-)
/Ole
kim m — 17. august 2006, 16:05
Mvh.
Kim Mathiasen
Fliks — 17. august 2006, 16:08
MVH
Asbjørn
Finkeldinken — 17. august 2006, 16:40
Første gang jeg var ude at købe fisk for efterhånden mange år siden, havde jeg bl.a. 2.3 med hjem af disse 🙂
Uuuha...blandt MEGET andet, hehe - jeg må hellere finde på noget andet andet at tænke på! 😉
De bedste hilsner
Lise
prebsi75 — 17. august 2006, 16:46
Kunne godt minde om dem....
De bedste hilsner
Michael
Finkeldinken — 17. august 2006, 16:49
S. Platyen er meget, meget klar og "ren" i farverne i forhold til en almindelig "indianer". 🙂
De bedste hilsner
Lise
Finkeldinken — 17. august 2006, 17:05
Salgsnavne kan jo være temmelig svære at forholde sig til! Søger man google med "solskinsplaty" kommer der en del forskellige op.
Gad dog vide, om varianten har et "formelt" variantnavn?
Måske er der endda en hjemmeside, der har billeder med de forskellige kulturformer af akvariefisk, med "formelle" variantnavne? En eller anden må jo have fremavlet dem først og så givet den et navn, men om det står nogle steder, aner jeg ikke! 🙂
De bedste hilsner
Lise
jstein — 17. august 2006, 17:42
Hilsen
jstein
Lois — 17. august 2006, 18:18
http://images.google.com/images?svnum=10&hl=da&lr=&q=platy+sunset
Som du ser findes den også i sunset wagtail 🙂
#8 Som du selv er inde på "kært barn har mange navne" og da Platyer er nogle kære nogle 😉 så er det ikke sådan lige til... mange af varianterne har flere officielle navne, således kan et enkelt navn også gælde flere varianter :s
Med venlig hilsen
Lola
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.