Aulonocara baenchi med skuffe

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

hermes2005 — 6. september 2006, 22:36

jeg opdagede idag at min ene Aulonocara baenchi hun går med skuffe. De går i et akvarie med nogle andre små cichlider bla yngel af blå delfin og yngel af mel. johannii. Men hvor store chancer er der for at der kommer en masse unger ud af det hvis jeg ikke flytter hunnen med skuffe? der er masser af sten med gemmesteder i akvariet. Men netop stenene osv giver jo også store problemer hvis jeg skal indfange hende for at flytte hende, og jeg risikerer jo så samtidig at hun spytter æg/unger ud idet jeg fanger hende.

sat — 6. september 2006, 22:57

ja det er et dilemma men hvis du stille og roligt fjerner sten har du sjangse for at fange henne hvis hun smider ægne i nettet har du denne mulighed http://malawijan.dk/index.php/25744 hvis du lader den gå tror jeg ikke der er så mange der overlever

Hilsen
Michael Diget

hermes2005 — 6. september 2006, 23:09

jeg har prøvet at flytte alle fiskene en gang. og de var næsten ikke til at fange. Jeg måtte tømme ca 75 % af vandet ud før end det lykkes mig. så mit håb var jo at jeg ikke skulle flytte hende hvis der var en rimelig chance for at en del af yngel ville overleve i nuværende akvarie....men der vil måske slet ikke rigtig overleve nogen? je ville blive tilfreds hvis en 5-10 unger overlever.

hermes2005 — 7. september 2006, 17:13

nu har jeg flyttet hunnen med skuffe til et 54 liters akvarie som hun kan spytte i. Men var det rigtig nok at flytte hende med det samme og kan hun godt klare at gå der til unger kommer?
er der nogle specielle ting ved indretningen af spytteakvarie? eller skal det være helt tomt?
Skal jeg fodre mens hun går der? eller spiser hun ikke noget med øg/unger i munden?

sat — 7. september 2006, 20:55

jeg har oplevet at mine johanni tager meget lidt føde til sig i den 3 uge når ungerne er så tore hun nesten ikke kan have dem i munden. men jeg ved ikke med aulonocara dem har jeg ingen erfaring med

Hilsen
Michael Diget

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.