Tk421's akvarium.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
TK421 — 7. september 2006, 21:54
Jeg er ved at få skrabet nogle gode billeder sammen af mine akvarier.
Har kun en mobil pt. så der går nok lige lidt.
Men indtil da, vil jeg vise jer nogle andre billeder jeg har taget fra mine akvarier med mobilen.
http://div_pic.undermountain.dk/akvarium/ancistrus.html
God fornøjelse 🙂
De bedste hilsner
Thomas Kristensen
JPV — 7. september 2006, 21:56
Mvh.
jesper
cdbp — 7. september 2006, 21:57
Mvh Claes
TK421 — 7. september 2006, 22:05
Det er så ikke alle billederne der kommer til at se sådan ud.
Det kræver virkelig at man holder det stille og belysningen er god.
Til gengæld har det den fordel at det har en hurtigt lukketid og man derved ikke får så mange "slørede" fisk.
Kameraet er et SonyEricson W810i. Sådan en sort / orange walkman phone. (2MP)
Min kæreste har et SonyEricson K750i, det tager faktisk endnu bedre billeder.. Hvis det er et godt mobilkamera i leder efter.
De bedste hilsner
Thomas Kristensen
Finkeldinken — 8. september 2006, 00:17
JEg glæder mig selv hel wild til at få mit kamera, så jeg kan komme igang med at fotografere mine dyr, både over og under vandet... 🙂
De bedste hilsner
Lise
TK421 — 19. september 2006, 20:24
Akvariet indeholder 30Kg meget fint flodsand samt omkring 15Kg rødder.
Jeg har en indvendig filterpumpe samt en Eheim spandpumpe kørende.
I akvariet er der
0.0.8 - Nøglehul Cichlider
2.4.1 - Ancistrus Sp.
Samt en Anubias, som er der på midlertidig basis, en afrikansk plante hører ikke hjemme i et Sydamerikansk Biotop.
Mine vandværdier lever desværre ikke op til den brasillianske Rio Negro endnu, men det kommer nok, så snart jeg kommer i gang med den del af det.
Inden længe skal jeg have smidt tørv i spandpumpen, og koger nok også saften fra lidt spagnum og hælder i, for at give vandet den karakteristiske te-farve.
Jeg har ikke rigtig lyst til at fylde så mange grene i og har ikke råd til en BTN Amazones baggrund, men har overvejet at barkbeklæde hele bagsiden..
Nå men her kommer billederne. Jeg er ked af at de ikke er bedre.
http://div_pic.undermountain.dk/lj_pics/rio.akv.1.jpg
http://div_pic.undermountain.dk/lj_pics/rio.akv.2.jpg
http://div_pic.undermountain.dk/lj_pics/rio.akv.3.jpg
http://div_pic.undermountain.dk/lj_pics/rio.akv.4.jpg
http://div_pic.undermountain.dk/lj_pics/rio.akv.5.jpg
http://div_pic.undermountain.dk/lj_pics/rio.akv.6.jpg
http://div_pic.undermountain.dk/lj_pics/rio.akv.7.jpg
Jeg tager gerne imod råd og konstruktiv kritik :-)
De bedste hilsner
Thomas Kristensen
fnal — 19. september 2006, 22:37
Synes bare at det er lige lovlig bart...især noget grønt op ad venstre hjørne mangler.. ellers er jeg vild med det, kan godt lide de store rødder og fedt med alt det sand..
mvh Nanna
Steffen Kbh — 19. september 2006, 23:15
En enkelt stor plante i det tomme rum til ventre eller helt ude i højre side ville være flot -efter min smag. Men lad være med at fylde for mange planter i, så mister du effekten.
Vh.
Steffen Kbh
fnal — 19. september 2006, 23:30
mvh Nanna
TK421 — 20. september 2006, 11:54
Jeg er langt fra færdig endnu, men jeg må indrømme at det er meget kønnere i virkeligheden end på de billeder jeg har lagt op. Det er som om at farverne ikke kommer med.
Jeg prøver at rode lidt med indstillingerne på kameraet.
#7 & #8 Jeg har tænkt på at tilføje lidt Javamos og måske et par javabregner mere.
Men de tomrum som virker meget store og åbne nu, skulle gerne forsvinder, som jeg får smidt nogle skiffer sten i akvariet. Lige nu, virker det hele også meget "sandet", det er i sig selv ret flot, men jeg forventer at finde nogle blade inden længe, som jeg kan dekorere bundlaget med. Og mallerne.. De elsker det... 🙂
Den Bleheri du linker til, tror jeg ikke ville kunne vokse ordentlig i det fine sandbundlag tror jeg... og de planter jeg har, er jeg nødt til at sætte på rødder, de rådner nemlig op i sandet.. Hvor der stort set er hermetisk forsejlet.. Hehe store luftlommer, kan man finde hvis man kigger fra siden..
#9 Fedt, at du kan blive lidt inspireret. =)
De bedste hilsner
Thomas Kristensen
De bedste hilsner
Thomas Kristensen
fnal — 20. september 2006, 13:07
Elisabeth har lige lavet et jordspiser "paradis", altså et sydamerikansk biotop, hvor planterne står i sand og har ingen problemer hvad jeg ved af.....
mvh Nanna
fnal — 20. september 2006, 13:07
fnal — 20. september 2006, 13:08
mvh Nanna
fnal — 20. september 2006, 13:10
mvh Nanna
TK421 — 20. september 2006, 14:37
Jeg troede faktisk at javabregnen og mossen også eksisterede i sydamerika.
Bregner og regnskove, det synes jeg lød helt rigtigt. Men det er så også derfor at jeg næsten ikke har nogle planter.
Og Anubias'en jeg har nu, har jeg udelukkende fordi det er den eneste plante jeg kan holde liv i.
Den kræver ingen opmærksomhed og jeg er absolut ikke typen der gider gøde og den slags.
Planter skal bare holde liv i sig selv og trives... Hos mig er fiskene i fokus....
Men jeg vil da lige tage et kig på Jordspiser paradiset. Har været inde og kigge nogle gange før. Det er et smadderflot akvarium 8-)
De bedste hilsner
Thomas Kristensen
TK421 — 16. oktober 2006, 20:20
Tag et kig på det og lad mig høre hvad i synes :-)
http://undermountain.dk/akvarium/250l/syabio.html
De bedste hilsner
Thomas Kristensen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.