Kan det virkeligt passe? fragt af fisk!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
wasabi — 23. september 2006, 13:25
Men så kom forhandleren og sagde at de lige havde modtaget en sendning af fisk, og der stod så fire store flamingokasser fyldt med fisk!
I kasserne lå fiskene i poser (ligesom når vi køber fra forhandleren) men det var ikk møget vand der var i poserne. De fleste af de større fisk som smerlinger, tetra m.m. lå ned og baskede i psoerne. Der var vel 20-30 fisk i en pose og der var hverken plads el vand til at svømme opre3jst! I skulle se de stakle scalarer!
Det er en meget god og sød forhandler, så det ikke noget med at hænge ud eller noget! Men kan det passe at man fragter de staklles fisk på den måde? Forhandleren kunne berette at fiskene kom fra Berlin, og at de var et pr dage forsinket! Men jeg spurgte ikke om mere!
Hvordan fragter man fisk på den fede måde? Er det sådan eller er der andre metoder til at gøre det? Hvorlænge er de i de små poser og skal der virkelig være så lidt vand i, så de ligger ned de fisk? Og skal der være så mange fisk i en pose? Og hvor kommer de fisk fra? Jeg ved jo at mange fisk kommer fra brazilien osv, men troede at de bare blev opdrættet i dk!
Min søn og jeg ville være glade hvis vi kunne få nogle oplysninger omkring fragt af fisk og hvad Jeres holdning er til dette? Kan I have en dejlig søndag og skulle hilse at sige fra min søn, at spøgelsesfisken er totalt sej! Han fik iøvr også en kødædende plante! C",)
Kærlig hilsen
wasabi
littlelady — 23. september 2006, 13:44
men hvis du synes det er skræmende så skulle du se kampfik hannerne! der er måske 1 dl. vand i poserne og nærmest ingen luft!
det er ikke behageligt mener jeg, men det er måden det gøres på.
Jeg skal til fordrag om samme emne i min akvarie forening her den 4. okt i lyngby akvarie forening. du er velkommen til at komme med. men under alle omstændighedder vil jeg kunne skrive mere om det derefter.
De bedste hilsner
Little lady
wasabi — 23. september 2006, 18:46
Nå, men jeg var ikke klar over hvordan man fragtede fisk, jeg kan da godt se at der nok ikke er bedre muligheder på det område!
Men nu er der jo så megen snak om dyretransport i al almindelighed (heste,grise,køer etc) men har egentlig aldrig set eller hørt om fisketransport, og synes at det ville være spændende at høre om!
Det er også at jeg render jo rundt med en mere eller mindre god samvittighed når det kommer til mine dyr, men kan jeg det? Ved jeg egentlig hvordan de behandles inden? Deriblandt transporten!
Nu har jeg ikke specielle exotiske fisk, men ved at fx i kina,táiwan,thailand osv er dre mange fisk der opdrættes og det er jo en lang transportvej, men ved vi hvordan de har det?
Nu det ikke for at skabe rarmaskrig el noget ,men alligevel! Vi snakker jo ofte om velfærd for vore fisk, udelukke de forhandlere der fx. sælger farvede fisk osv men det vel også vigtigt at se på hvordan de bliver behandlet inden og under transporten?
Er der exempler på grelle tilfælde? Nu siger du #2 at det jeg idag så var helt normalt og de får en smule bedøvelse for at magte turen! Fint nok for mig, men er der tilfælde hvor det er slemt?
Jeg ønsker helst at kun at købe fisk fra gode kår, for at standse så vidt muligt de dårlige forhandlere (hvis alle gjorde en lille del) men hvordan kan man egentlig undersøge baggrunden for deres tidligere værested, transport og andre forhold m.m.? Fx som et øko-mærke el svanemærke, burde man at lave et lille mærke der garanterer at dyrene har haft det godt!?! Hvad siger I?
Vi så iøvr nogle kampfiske hanner, en anden kunde skulle have et pr stykker, det så lidt vildt ud og min søn sagde højt "ÅÅÅrrrhhhhh moooooor, hvooor er det syyyyyynd"! Det var altså lidt pinligt! Han råber også "SEEEEE en død fisk i akvariet, nåååårrrhh hvor er det synd"! Og jeg kan fortælle at forhandlerne ser alt andet end glade ud, men ofte på opfordring fra min søn fisker de den døde fisk op, og det er jeg stolt af ham for!
Jeg ville gerne høre Jeres mening om alt dette, om I har gjort tanker omkr det og om I har nogle facts!
Little lady hvad ellers holder du foredrag om? Kommer der et uddrag på nettet? Er det hos en klub?
Kærlig hilsen
wasabi
viggo0 — 23. september 2006, 21:15
arbejder selv i en dyrehandel, og ved hvordan en sending fisk ser ud, ikke noget opløftende syn... Men hvis vi gad betale 2-3 gange så meget for fiskene som vi allerede gør, så kunne det gøres med meget bedre vilkår for fiskene... Husk at det for eksportørene/opdrætterne kun gælder om at fiskene skal kunne overleve, ikke om at de har det godt...
Der er stor forskel på hvordan de er pakket, de større cichlider er en i hver pose, dem i mellem størrelse er en lille flok (oftest 3-10 stykker) i hver pose og de mindste er 20-40 i hver pose... Stimefisk er en helt anden snak, her er der som oftest et par hundrede i hver pose, pansermaller eller større stimefisk og lign. er som regel i noget mindre flokke, fx. 50 stk. i hver pose. Ved mere specielle fisk variere antallet meget.
Imens jeg har være ansat har vi fået fisk fra Singapore, Tjekkiet og Sverige det er værst fra Sverige hvor de tit har ligget "på lager" i 1-3 uger i de samme poser som de bliver sendt i.
Med venlig hilsen
Frederik
viggo0 — 23. september 2006, 21:22
Med venlig hilsen
Frederik
wasabi — 24. september 2006, 09:38
Det var bare et chok for knægten og jeg at se det for første gang, det var ikke de små fisk,rejer el de andre, men netop kampfiskene og scalarerne der var et horribelt syn. Men skla dog sige at der var nogen flere end det du nævner der!
Min søn har stillet så mange spørgsmål omkr transporten at jeg ikke vidste hvad jeg skulle svare, han blev nemlig meget forskrækket af at se det! Så det er fedt at du og de andre kunne besvare de spøgsmål (så mor kan virke lidt klogere,haha)nej, han læser selv indlæggene! Han er også asér
Men nu spørger jeg lidt dumt, men hvordan får de mad hvis de ligger i de poser i 2-3uger? Åbner man så alle poserne så de lige kan få frisk luft,vand og mad? For det må være et kæmpe arbejde,hva?
Jeg synes at det er fedt at lære om hvordan fiskene har det ligesåvel som hvor de kommer fra osv. Men roligt, jeg dømmer ikke nogen, jeg ville bare have nogle info, så jeg derefter kan dømme, nej nej det er pjatrøv! Jeg ved godt at vi ikke kan få det hele, ligesom det er umuligt at få fred på jorden, ved jeg at man er nød til at gå på kompromis! Og jeg ved at de fleste forhandlere gir det optimale som overhovedet muligt!
Jeg fik bare et chok, for det er en af de forhandlere jeg bruger mest ogd e er netop rigtig gode ved alle dyrene, derfor så det heeelt vildt ud det der! Men nu ved vi hvad vi gerne ville vide, og tak for hjælpen til at gøre min søn klogere og jeg selfølgeligt! Hav en dejlig søndag
Kærlig hilsen
wasabi
Bo Christensen — 24. september 2006, 12:28
Som regel fodres fisk ikke i dagene op til en transport. Igen for at posen ikke skal blive fyldt med pøller.
At der er mere luft i poserne end vand, er fordi luften indeholder mere ilt. En anden grund til at der ikke er mere vand i poserne kunne være, at fiskene ikke får mulighed for at svømme rundt og skade sig selv og andre fisk i posen.
Med venlig hilsen
Bo Christensen
brib — 24. september 2006, 18:40
Fly fragt er sindsygt dyrt pr. kg.
Mvh. Stig / Lolland
Line — 25. september 2006, 00:18
Samt at lægge poserne ned, så der er endnu mere overflade til at optage ilt.
Men hvad med CO2'en - den snakker ingen om ? Der må da blive en heftig koncentration ? Trods fiskene "halvsover" i totalt mörke og aktivitet falder med temperaturen også....
Hilsen
Line Sörensen
littlelady — 2. oktober 2006, 17:49
De bedste hilsner
Little lady
wasabi — 2. oktober 2006, 18:07
Kærlig hilsen
wasabi
littlelady — 2. oktober 2006, 23:57
fangsten foregår således at typisk indianere fanger fiskene i deres kanoer, og aflevere dem i en motoriseret båd som opsamler fiskene, på båden haves de i store baljer uden pumper el. lignene som vi kender det herhjemmefra, for at holde liv i dyrene øses der konstant en kop i baljen samtidigt med en kop vand bliver taget fra. sådan iltes vandet, og det er jo dejligt nemt når man har vand med den korrekte kemi lige ved hånden i floden!
ang. prissætning som var det som blev talt mest om! blev der fortalt:
stk. prisen på fx. en neonfisk er typisk 42 øre, når de købes af indianeren som fanger fiskene. Han for dog ikke pengene i hånden, men betales med købmandsvare. derefter går det særkt, der er udgifter på flamongo kasser som er ca. 60 kr. hvilket er meget! Der sendes typisk nogle og 70 kasser af gangen til dk, da de største udgifter først kommer på i kbh´s lufthavn! div. modtagelses afgifter og nat tillæg, da kasserne ankommer om aftenen. Der er her prisen bliver skudt i vejret! de sælges typisk til en danske forretning til 2-3 kr. stk. og sælges i forretningen til ca. 12 kr. stk.
desværre synes jeg ikke jeg havde nok brugbar info til en egenlig artikkel om emnet, men her er hvad jeg fik ud af det. håber i kan bruge det! havde forøvrigt en hyggelig aften med en flok gamle nisser heh, 60+ alle mænd, jeg er 22 og pige... der var en god stemning blandt alle os nørder.
De bedste hilsner
Little lady
wasabi — 3. oktober 2006, 08:48
Tusinde tak for briefingen.....!
Uha jeg kom til at tænke på hvordan det fx er at køre i bus og tog i Tokyo i myldretiden! Der er man som sagt sild i en tønde, og når de er sommer er der nogle gange op til 45-50 grader i sådan en bus!!! Men som menneske ved man jo at man på et tidpunkt kan stige af of få frisk luft! Og en bid mad, hvis det er det man vil have?
Men disse fisk ved jo ikke at de måske (hvis de er heldige) ender i et stort akvarie? Men indtil da må de leve i uvished, puha da! Men så må vi jo sørge for at de får et så godt liv som muligt, når de ender i vore akvarier! Er der mere vi kan gøre?
Dog synes jeg at det er groft at ham indianerfiskeneren ikke får mere! TSK TSK. Det er det samme med kaffe,bomuld ja næsten alle de varer vi til dagligt bruger!
Lige nu ved jeg ikke hvordan jeg skal forholde mig til det, for hvis jeg sku gå og ha dårlig samvittighed over alt dette, ville jeg ende i den lukkede.....?
Jeg havde nu håbet på at høre noget andet, men for det meste er sandheden jo ilde hørt....! Men hvad kan vi som forbruger egentlig gøre????????????
Kærlig hilsen
wasabi
littlelady — 3. oktober 2006, 09:33
De bedste hilsner
Little lady
KasperK/Lolland — 3. oktober 2006, 18:38
Skulle det ske, at priserne steg som nævnt, ville der være nogle sidst i leddet der tjener lidt mere pr stk, men formentlig også registrere et lavere salg. Dette vil betyde at der skulle importeres et mindre antal fisk, indianeren ville få en lavere indtægt og vurdere "at det lort er der sgu ikke penge i", og begynde at grave guld i floden i stedet!
Mine fisk kan i ferieperioden gå en uge uden foder, og med den sommer vi har haft, også over 30 grader.
Fisk ved intet! De reagerer måske efter omgivelserne, men de har ikke nogen sans for "hvad sker der nu"! Der er mørke og der er lys, der er noget at æde og der er intet. Der er ikke noget med at "i morgen blir det nok bedre"!
De bedste hilsner
Kasper/Lolland
littlelady — 3. oktober 2006, 19:16
mht. pris stigning, vil denne type stigning være på bekostning af at man betaler mere til e første led således at man vil kræve en anden behandling af fiskene. ellers ville den jo være meningsløs. Men jeg tror du har ret i at det vil være svært at gennemføre! og som du siger, at det vil være mere tiltalene for indianeren at grave efter guld.
De bedste hilsner
Little lady
KasperK/Lolland — 3. oktober 2006, 21:29
De bedste hilsner
Kasper/Lolland
Rasmus V — 28. oktober 2006, 21:44
hvad mener du med hvad vi forbrugere kan gøre, hvis vi snakker fisk er der sklu ikke andre måder og transportere dem på
hvis du gerne vil gøre noget godt for dine fisk så skla du nok starte med og lade være med og holde dem i et glas kar ;-)
self skla tingene behandles ordenligt, men det tror jeg nu også de bliver
Med venlig hilsen
Rasmus V
KimJ — 28. oktober 2006, 22:40
Grunden til at man har mere luft end vand i posen, er at der kan være ca. 25000 gange mere ilt over, end under vandet. Her er en artikel om en import fra Malawi søen: http://www.cichlids.dk/artikel/vis/301/
Mvh.
Kim Jakobsen
larza — 28. oktober 2006, 23:07
At der så engang imellem vil skulle nyt blod til en bestand der vil være så lille som den danske er en selvfølge men så må man vel få noget opdræt fra kontrollerede forhold i udlandet. Desuden burde man vel i det hele taget værne lidt mere om den genetiske mangfoldighed end akvarister gør det. Jeg har ikke hørt om mange der fører "stamtavle" for deres fisk, men det burde man måske gøre, så vil behovet for frisk blod være mindre. Er der i øvrigt nogen der kan komme med en god forklaring på hvorfor man partout skal have vildtfangede udgaver af fisk der godt kan opdrættes? Det er skidt for fiskenes oprindelige habitat, det er skidt for fiskene og indsamlerne bliver alligevel underbetalt...
Ok, det var så mit sure opstød for i aften. Håber der er nogen der kan komme med en forklaring for jeg forstår det ikke!
Hilsen
Lars Andersen
KimJ — 29. oktober 2006, 01:18
Det du skriver, er desværre helt uden hold i virkeligheden, selv om det lyder meget smukt.
For det første, er der mange fisk som egner sig fint til akvariehold, som alligevel bliver importeret i store mængder, som f.eks Rød neon.
For det andet, er det ikke realistisk at forestille sig at tilstrækkeligt mange vil være villige til at udføre det store stykke arbejde som det er at føre stamtavle over hver enkelt fisk der opdrættes, ligesom det ikke vil være muligt at stable en organisation på benene, som kan verificere ægtheden af disse stamtavler.
Sidst, men ikke mindst, er eksporten af akvariefisk, sansynligvis den bedste motivation de lokale indbyggere i diverse lande, kan få, til ikke at ødwlægge de biotoper dr er livsnødvendige for fiskenes overlevelse. Hvis eksporten stopper, er fiskene, og dermed deres biotoper, ikke noget værd!
Selv om det ser barsk ud, overlever langt de fleste fisk faktisk transporten, og hvis ellers de havner hos ansvarlige akvarister, kan de se frem til en tilværelse, der er betydeligt lettere end der hvor de kommer fra.
Mvh.
Kim Jakobsen
jan — 29. oktober 2006, 03:04
42 øre lyder højt.
#3 Hvis det er pinligt hvad din søn råber, så kunne en smule opdragelse måske hjælpe..🙂
Da min datter var 3-5 år vidste hun udemærket at de søde påskekyllinger i zoo, var dem hun spiste med remoulade og det samme gælder alt andet, jeg har med at gøre, oplysning, Hun fik det iøvrigt at vide første gang hvor der stod en flok pædagoger og kiggede surt, for så noget kunne man da ikke sige til et barn - godmorgen, det er virkeligheden.
Akvarie hobbyen har udviklet sig utroligt positivt de sidste 30 år, men at flippe ud over at de bliver transporteret med lidt vand ? , fyld poserne med vand og alle dør...?
Alle jer der er så oprevne over det - i bruger vel ikke skyllemiddel, i spiser vel ikke "lørdags" kylling, Danske svin, køer osv. i har vel heller ikke bil, i bruger selvfølgelig ikke sulfo og i bruger helt sikkert regnvand og ikke rent drikkevand til jeres fisk - start dog med at ændre hverdagen som foregår lige uden for døren.
Undskyld mit sure opstød, men dobbelt moralen længe leve.
Red dog hellere et par børn i Afrika fra at dø af sult, nåhh nej det er langt væk, det er så nemt at få et surt opstød og redde hele verden, når man sidder bag skærmen med 1½l. cola, kaffe og 20 smøger...🙂
De fisk der bliver transporteret har det noget bedre end mange af de dyr i spiser...😉 eller holder som husdyr..🙂
Jeg har kat - den hører sku ikke hjemme i fangenskab.
Jeg har haft flere hunde - det er et flokdyr og hører bestemt ikke hjemme i hverken hus eller lejlighed.
Jeg har en Ilder (fritte) ja den hører heller ikke hjemme i et bur (den går løs når vi er hjemme) men det er stadigvæk forkert.
Jeg har haft Papegøje, parakitter og nogle andre fugle - de hører bestemt heller ikke hjemme i bur.
Jeg har haft marsvin, skildpadder og nogle andre gnavere som jeg ikke kan stave til...🙂 men igen, nej, de hører ikke hjemme hos os mennesker, det er og blir dyreplageri, vi gør meget skidt for at tilfredsstille os selv.
Den med fiskene der er i poser i 3 uger, der vil jeg gerne se noget dokumentation, mon ikke du taler om frossen Sushi...🙂
Kan i have en god Søndag, den vil jeg selv bruge på at kigge på mine fisk, som absolut ikke hører hjemme i et lille glasbur på 250-700 liter.
Med venlig hilsen
Jan A
brib — 29. oktober 2006, 13:34
:-)
Mvh.
stig/Lolland
larza — 29. oktober 2006, 15:24
Jeg tror heller ikke på stamtavle som ved hunde oa. men måske bare en generel opfordring til lidt logisk sans hos akvarister: Det er sgu ikke for smart at lade en han få unger med sin mor generation efter generation.
#22 Helt i orden med sure opstød, kender det kun alt for godt. Og så kan man jo godt finde et ideal at stræbe efter vel vidende at man aldrig vil nå dertil. Hvis vi, ved at udbrede lidt etisk højmoral inden for akvarieverdenen, kan rede et par fisk så skader det jo ikke...:-)
Kunne også godt tænke mig at høre lidt mere om det med de 3 ugers transport???
Hilsen
Lars Andersen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.