Hvordan er det nu det er med guppyfødsel?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
prebsi75 — 25. september 2006, 17:39
Eller hvordan?
Vh.
Michael
tinemh — 25. september 2006, 17:41
Når maven er meget stor så kan du gøre det
Steffen Kbh — 25. september 2006, 17:43
Jeg bruger ikke selv fødekasser, men massere af fintløvede planter, så kan ungerne også finde små partikler at spise når de vil i stedet for kun at æde når der bliver fodret.
Vh.
Steffen Kbh
tinemh — 25. september 2006, 17:46
Medmindre du har dem i et andet akvarie
wasabi — 25. september 2006, 20:21
I et stykke tid godt og vel en uges tid er de sorte i gatten, men dagen før eller samme dag får de en lille bule på den sorte gat, så ved du at så er det tid! Så kan den proppes ned i fødekassen! Nogle gange kan det være svært, for visse af dameguppyerne har det med at snyde! Men man får en fornemmelse og blir bedre og bedre til at læse deres "kropssprog" og tegn!
Det er en smagssag om man vil bruge en føde kasse eller ej! Har man mange planter og gode gemmesteder nehøves det ikke, og da guppyer føder rigtig mange så er det nærmest rat at man får nogle af dem spist! Nogle siger endda, det kun er de stærkeste der overlever og det kan der være noget om!
Jeg selv har en fødeafdeling, et akvarie på 16lt hvor de får lov til at svømme rundt i fred med damer i samme situation i en uges tid,inden de føder! I den er der mange planter så ungerne har skjul! Fx hvis de føder mens jeg er i skole m.m. så når jeg jo ikk at fange dem! Fletse af mine guppyer føder somr egel om natten!
Du skal vel tænke på om det er noget engangs-halløj eller det er noget du gerne vil gå videre med, er det guppyopdræt er det fedt og smart at anskaffe en masse udstyr! Men hvis det er indimellem findes der både nemme og billige metoder!
Man kan fx lave en slags kasse af tyl og bambus og sætte ned i akvariet hvor moren tages op efter fødselen hvor ungerne kan gå indtil de er omkr 1-1,2 cm afhængigt af hvor store fisk du har i akvariet!
GUuuuuud det blev da en lang smørre, men jeg elsker guppyer og kan bare ikke få nok af dem! Hvis du får problemr eller spørgsmål er du altid velkommen til at maile til mig! Og alle her på as er meget behjælpelige med at hjælpe! Det er jo sådan at jeg er blevet expert! hahaha
Kærlig hilsen
wasabi
Bruger #783265 — 26. september 2006, 07:01
Guppy'er er søde og nemme. Jeg har selv et 100 liter fyldt med Fully Red guppy-yngel i øjeblikket.
Mvh.
Lars
Defterdar — 27. september 2006, 21:53
måtte helt selv vælge dem jeg ville have, så jeg tog to flotte hanner og to hunner som så ud til at skulle føde..
havde allerede sat mit fødeakvarie op aftenen før, og her idag besluttede jeg mig for at sætte den ene hun over (hun var MEGET tyk og MEGET sort bagi)
da jeg så lige kom i tanke om at de små unger også skulle have noget at gemme sig i, så ville jeg lige lave en stensætning som den store hun ikke kunne komme ind i
imens jeg satte stenene som de skulle stå, så var der et eller andet der smuttede forbi min hånd. "hva fa**** var det?..."
nå, det var nok ikke noget, så jeg forsatte.. men IGEN var der et eller andet..OG JO!!!.. det var en lille guppy!!
fik små travlt med at lave mine sten færdige så hunnen kunne få fred til at trykke resten ud!
er en stolt far nu! - mine første unger!
Mvh Peter Thomsen
brib — 28. september 2006, 23:14
Mvh.
stig/Lolland
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.