Min apistogramma agassizii han ligger stille omme bag kokosnød..

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Cirkeline — 27. september 2006, 19:13

Hej alle samme
Jeg var ude og købe 1.1 Apistogramma agassizii i søndags, og nu er jeg blevet lidt bekymret for hannen.. Han har hele tiden været meget sky (meget mere end hunnen) og lige nu ligger han bar i hjørnet bag kokosnødden, og da jeg fodrede kom han slet ikk frem.. Han har os "mistet" noget af hans farve... Det ska os lige nævnes at han har en meget skæv mund, (opdagede det først flere timer efter jeg havde fået dem hjem) men tænkte at hvis han har kunnet overleve indtil nu (han er ca 8-9 cm), måtte det vel betyde at han sagtens ku ta føde til sig.. Og det har han os gjort, han har bag været enormt langsom til at komme frem, når der blev fodret.. Hva ka der være galt med ham??? Ka jeg ta tilbage til der hvor han er købt, og måske få ham byttet eller er der gået for lang tid?? Hunnen ser ud til at ha det fint, hun er allerede kommet i yngledragt, og forsvarer hulen mod alle der bar kommer i nærheden.. 🙂

De bedste hilsner
Line

P.S Jeg ka ikk få taget noget ordentlig billede af ham da jeg kun har min mobil, og lige så snart jeg prøver at ta et billede er han væk (så han ka godt svømme) og lige så snart jeg er væk igen ligger han bag kokosnødden igen..

JohnJV — 27. september 2006, 22:06

Hej.
Kan desværre ikke hjælpe dig, men er lige med på en "lytter". Har nemlig med mellemrum haft to Agassizii hanner som begge døde nogle dage efter at de var blevet sat i akvariet, hunnen lever lystigt videre. Det undrer mig at det kun er hannerne der dør hos mig.

Med venlig hilsen
John

Cirkeline — 28. september 2006, 17:45

Hmm det lyder da os mærkeligt... Jeg blev så bekymret for hannen igår at jeg puttede ham ned i en spand, (og han prøvede ikk engang at flygte) med en stor javabregne i... Prøvede os at give ham en lille smule foder, men det havde ikk rigtig nogen interesse..
Idag ringede jeg så til forhandleren og forklarede det, og med det samme at jeg sagde at han os havde en skæv mund, sagde ekspedienten at jeg bar sku komme ned og få ham byttet.. Så jeg fik ham fisket op af spanden, også ned til forhandleren, og fik en ny med hjem... Det er sgu god service!!! 😀
Men nu er jeg faktisk os blevet bekymret for den nye han.. For han svømmede direkte ind i hulen, og der gik ikk mange sekunder før hunnen os var derinde, og det så ud som om de sloges... Er det deres leg eller er der grund til at være bekymret???
Håber snart at der kommer nogen med et bud på hva der sker for vores fisk...

De bedste hilsner
Line

Finkeldinken — 28. september 2006, 17:58

Jubiii, hehe...Cirkeline! Det lyder som om, der har været fest! 😉
Hvordan befinder de sig i forhold til hulen her bagefter?
Hvis de har hygget sig (med succes) så skulle hunnen gerne holde vagt inde i hulen bagefter, og hannen burde hjælpe med at jage fremmede væk fra "kuvøsen"... Håber, det er det, der er gang i! 🙂

De bedste hilsner
Lise

Cirkeline — 28. september 2006, 18:36

#4 Nå så er jeg mer rolig, hvis de bar har holdt fest.. 😀 Men det har vist ikk været nogen succes, for de svømmer begge to rundt i akvariet.. 🙁 Og hunnen har ikk sit fine "festtøj" (yngledragt) på... Nå men det kommer jo nok.. 🙂

De bedste hilsner
Line

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.