Kan sommerfuglcichlider gå sammen med borellis?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mnl — 1. oktober 2006, 22:18

Jeg har et 128 L med et par sommerfuglcichlider og 10 gløde tetra. Jeg ville gerne have tre borellis også (en han og to hunner), vil det gå godt eller er det for lidt plads?

kim m — 1. oktober 2006, 22:23

Hvis der er masser af indlagte naturlige territoriegrænser kan du godt slippe afsted med det.

Mvh.
Kim Mathiasen

Janne — 1. oktober 2006, 22:24

Hvis der er virkelig, virkelig mange skjulesteder, kan det måske gå godt... Ellers tror jeg de banker hinanden.

Mvh.
Janne

mnl — 1. oktober 2006, 22:32

Jeg har 2 x 3 mindre rødder arrangeret som "huler" og en del planter, vil det være nok?

kim m — 1. oktober 2006, 22:46

Hvis det er midt i kavriet så det deler akvariet i to, så kan de være nok, men lad os lige få et billede 🙂


Mvh.
Kim Mathiasen

TO — 1. oktober 2006, 23:19

En anden ting at overveje er, at Borelli er en af de dværcichlider, der har det bedst i lidt køligere vand, men Sommerfuglecichliden foretrækker temperaturer i den højere ende af 20'erne, gerne 28-29 (de kommer fra savanneområder med meget direkte sol).

Thomas

mnl — 2. oktober 2006, 19:03

Det lyder som om det ikke er den bedste kombination, så jeg vil se mig om efter en anden fisk.

Tak for svarene :-)

helene — 3. oktober 2006, 12:09

tror heller ikke det er en god kombination, - borellierne kunne sagtens, - de er ret tolerante, men jeg ville tro sommerfuglecichliderne ville kunne gøre livet surt for borellierne, -

Mvh.
helene

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.