Juwels pumpe larm

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

sjanta — 25. november 2006, 14:41

Hejsa.

Efter at have læst om folks problemer herinde med hensyn til at pumpen larmer helt afskyeligt i et juwel akvarium vil jeg da lige sige et par ord.

Jeg har jo lige investeret i et juwel trigon 350 og efter at jeg havde plantet og fået fyldt akvariet tænte jeg for teknikken og ganske rigtig...pumpen spytter vand ud som lor* fra en spædekalv, men cirka hver anden sekundt kom der en mærkelig brummen. Efter at have taget selve pumpe hovedet op og afprøvet det i en spand vand fandt jeg ud af at det ikke fejlede noget. Jeg tog så fat i pladen/røret hvor på pumpehovedet sidder og trak det en halv centimeter op. Siden har der ikke været andet larm en det et normalt filter siger. (det snurrer nærmest lige så stille eller sådan noget)

Jeg er glad for at jeg fik løst problemet og syntes bare lige at jeg ville dele min "erfaring" med dem der kommer ud for det samme som jeg.

Med venlig hilsen

Torben

Green_Cat — 25. november 2006, 14:44

#1 jamen så vil jeg da også lige komme med noget, nu hvor vi er ved det. Pumpen til vores juwel trigon 350 ltr, larmede på samme måde som din i starten da vi havde den. Men vi fndt ud af at det lille rør ved udmundingen, vibrerede imod kanten af hullet indtil pumpen. Efter at i har sørget for at den er "fri" af kanten, har vi ikke hørt et kuk :-)
Mvh.
Green_Cat

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.