Sommerfuglecichlider lægger æg

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Karsten — 30. november 2006, 19:27

Nu er det da vild spændende om forældrene kan holde alle de andre fisk væk . Jeg har desværre ikke et andet akvarie standby lige nu som de kan få for sig selv.



TO — 30. november 2006, 20:02

Æggene klækker nok heller ikke, med mindre du har blødt vand.

Thomas

Karsten — 9. december 2006, 15:08

Du fik selvfølgelig ret ;o) Nu er de flyttet til nye omgivelser 85l med blødt vand sammen med nogle platy til at holde dem oppe på mærkerne . De har forsøgt 3 gange i det store akavarie så jeg regner med at de snart er klar til et nyt forsøg i deres nye territorie .

Karsten

Karsten — 9. december 2006, 16:08

lige et par billeder fra nye omgivelser

karsten



Karsten — 8. januar 2007, 16:33

Hej
Så gik sommerfuglene igang med et nyt forsøg i deres nye akvarie .Nu har de 29 grader og rent blødt vand så nu venter jeg spændt . Æggene er lagt i sent i aftes .
Her er et billede af den stolte far som vogter over dem .

Hilsen Karsten



Karsten — 15. januar 2007, 20:03

Det sidste forsøg gik heller ikke ØV jeg tror de stresser og æder æggene . Nu har de været alene en uges tid og har i morges lagt ca 100 nye æg . Nu vil det vise sig og det lykkes denne gang .



Karsten — 17. januar 2007, 21:12

Hej.
Denne gang går det bedre , jeg kan se hannen vogte over nogle meget små fiskelarver som gemmer sig mellem stenene. Nu venter jeg spændt på at de er fritsvømmende om nogle dage . Det er ikke lykkes mig at snuppe et billede endnu men det kommer forhåbentlig snart .
Hilsen Karsten

Tiwaz — 20. januar 2007, 16:11

Tillykke Karsten
Jeg har selv samme problem som du beskriver i #1 for få akvarier- eller hun mener ikke vi har pladsen til mit 99 liters som jeg så ville sætte enten mine Sterbai'er eller mine sommerfugleciklider "GOLD" over i, sådan at deres yngel kunne lykkes for en gangs skyld 🙂
Tror pt mine Ancistrus- måske Neon og Sort tetra- og tidligere mysteriesneglene åd dem.
Mit par yngler i snit hver 14. dag/ 3. uge men æggene holder desværre kun til dag 2, måske 3 🙁
Syns bare ikke mit par går som par- men det er måske bare mig 🙂 men de yngler gør de 🙂
Jeg vil se om jeg kan lykkes at avle et par Corydoras Sterbai inden jeg igen begiver mig udi og flytte fisk rundt, i håb om mine sommerfugle"GOLD" vil lykkes bare een gang 🙂

Held og lykke med dem Karsten

Karsten — 22. januar 2007, 12:49

Tak skal du ha .
Drengene fik heldigvis hver deres akvarie så jeg fik lov til at lege med det ene . ;o))
Desværre er det igen gået galt , de blev aldrig fritsvømmende . Jeg tror mine forsøg på at tage billeder måske har stresset dem . Efter jeg havde prøvet flyttede de dem op på et blad og dagen efter var de væk . ØV .
næste gang er der dømt total ro og ikke nogen blitzlys . De er allerede igang med at rengøre en sten så om nogle dage er det helt sikkert æg igen. Jeg skifter lige halvdelen af vandet inden så de kan få ro den første uge eller to .
Det skal nok lykkes før eller siden .
Hilsen Karsten

Karsten — 23. januar 2007, 07:55

Endnu en gang ! De har lagt æg igen i nat så nu prøver vi endnu en gang . Det må da lykkes tilsidst hvis bare jeg lave en fejl mindre hver gang så skal det nok lykkes før de dør af alderdom ;o)
Fredag var jeg omkring tropefisk for at købe lidt foder , jeg kunne selvfølgelig ikke lade være med at købe en han til min ensomme hun som går i det store akvarie . Hun blev vild glad for at se ham så der blev allerede lagt æg i aftes .Det blev omgående opdaget af en stor mysteriesnegl som ryddede totalt op på 20 minutter . Jeg håber den har ondt i maven idag !!!!!
Nu se jeg lige hvordan det nye par kommer ud af det , så vil det vise sig om jeg skal grave det gamle akvarie frem fra gemmerne . Det kunne jo være hyggeligt .
Hilsen Karsten

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.