Huller i bladene og brune blade
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
hejlemann — 3. december 2006, 16:13
På det seneste er jeg begyndt at få nogle huller i bladene på mine planter og mine sværdplanter er begyndt at få brune blade.
Mangler der gødning eller er det mine maller der spiser af dem?
Med venlig hilsen
hejlemann
jonasl — 3. december 2006, 16:17
Mvh.
jonasl
Anti-Pjerrot — 3. december 2006, 17:44
Hvor stort er akvariet, hvor meget lys er der, hvilke fisk osv...
hejlemann — 3. december 2006, 19:42
#2 Ja, det er Echinodorus arterne jeg har nogle af.
#3 Det er et 250L med dbl amatur med hhv plante og "fiske" rør i. Lyset er tændt 9 timer hver dag. Fiske er nogle dværg chiklider (7 stk), 5 guppyer, 4 siamesiske algeædere og 3 ancistrus maller på ca 4 cm og 2 stk pragtsmerlinger. Jeg fodrer varieret hver dag og mallerne får en gang mallepiller 1-2 gange om ugen. De øvrige dage må de "nøjes" med myggelarver, artemia eller hvad dagens ret nu måtte være. Planterøret er dog mere end 1 år gammel så måske det skal skiftes før jeg prøver mig med næringsstoffer.
Med venlig hilsen
hejlemann
jonasl — 3. december 2006, 21:43
Mvh.
jonasl
hejlemann — 4. december 2006, 19:13
Med venlig hilsen
hejlemann
nitapige — 6. december 2006, 17:02
Med venlig hilsen
nitapige
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.